Wiadomości z Świętochłowic

Radni Świętochłowic komentują negatywną opinię RIO w sprawie programu naprawczego

 • Dodano: 2019-05-29 14:15, aktualizacja: 2019-05-29 16:38

Wczorajsza decyzja Regionalnej Izby Obrachunkowej dla Świętochłowic nie jest dobrą wiadomością dla prezydenta Daniela Begera i jego ekipy, chociaż ten jeszcze na porannej konferencji prasowej żywił głęboką nadzieję, że RIO poprze jego plan naprawczy dla pogrążonego w finansowych tarapatach miasta. Ta decyzja niesie poważne konsekwencja, a chociaż na razie nie znamy jeszcze szczegółowego uzasadnienia decyzji RIO, w mediach społecznościowych posypały się oświadczenia komentarze świętochłowickich samorządowców.

Regionalna Izba Obrachunkowa kwestionuje program naprawczy oraz sposób jego uchwalenia

Kolegium orzekające RIO zakwestionowało nie tylko sam program naprawczy, który został uznany za niewystarczający, ale negatywnie oceniła również sposób, w jaki Rada Miasta Świętochłowice podjęła uchwałę o wprowadzeniu programu postępowania naprawczego. Przypomnijmy, że 2 maja przewodniczący Zbigniew Nowak zwołał nadzwyczajną sesję, na której pojawiło się zaledwie 11 radnych: Marcin Bawej, Agnieszka Beger, Jadwiga Garbaciok, Tomasz Grudniok, Adam Jankowiak, Jacek Kamiński, Rafał Łataś, Dawid Malcherek, Zbigniew Nowak, Artur Pawłowski oraz Bożena Wojciechowska-Zbylut. A chociaż dosłownie kilka dni wcześniej rada obradowała już na temat programu naprawczego i został on przez nią odrzucony, te naprędce zwołane obrady pozwoliły na formalną zmianę tej decyzji. Bez względu na to jakie intencje przyświecały radnym, którzy 2 maja postanowili "klepnąć" program wbrew wcześniejszej woli szerszego grona radnych, trudno nie odnieść wrażenia, że cała ta historia przypomina raczej polityczne cwaniactwo niż uczciwą, samorządową demokrację.

Świętochłowiccy samorządowcy komentują w mediach społecznościowych decyzję RIO

Sprawę nadzwyczajnego zwołania sesji komentuje Zbigniew Nowak, przewodniczący Rady Miasta Świętochłowice

RIO zakwestionowało sposób, w jaki Rada Miasta procedowała Program Postępowania Naprawczego. Odniósł się do tego przewodniczący Rady Miasta, Zbigniew Nowak, który na swoim profilu w serwisie Facebook napisał:

Nawiązując do dzisiejszej decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej ( uzasadnienia jeszcze nie mamy ) bezpośrednio przekazano nam decyzję rzeczywiście że RIO unieważnia uchwała ze względu na rzekome nieskuteczne powiadomienie Radnych o Sesji Rady i tu pozwolę sobie na własny opis czy też przemyślenia. Według RIO Radni zostali nieskutecznie powiadomieni i tu wątpliwość czy są równi i równiejsi czy nasze prawo jest aż tak bardzo niedoskonałe że na tej samej zasadzie i w tym samym trybie zwoływane wcześniej sesje Rady Miejskiej ale w innym układzie politycznym nie budziły zastrzeżeń a teraz tak. Przykład na wniosek jednego z obecnych Radnych ( niepotrzebnie nie wymienię nazwiska) zwołano wcześniej Sesję w ciągu pół godziny. Przykład drugi najbliższy czasowo bo z 31 Grudnia 2018 roku zwołuje się Sesję w ciągu 2 godzin i nic zero reakcji ze strony służb, widzicie państwo różnicę ? Co takiego się stało że nagle służby się interesują i mało podejmują decyzje negatywne ? Ciekawostka obecna Sesja Rady rzekomo nagle zwołana niezgodnie z prawem bo Radni powiadomieni nieskutecznie, na 21 Radnych tylko jeden radny rzekomo został nie powiadomiony skutecznie i co ciekawe ten sam na którego wniosek została wcześniej zwołana sesja w pół godziny ten sam Radny "mieszka " najbliżej Urzędu Miejskiego (pisownia oryginalna - przyp. red.) - pisze Zbigniew Nowak.

Pełne oświadczenie radnego dostępne jest na jego profilu:

"Ci, którzy decydowali o fontannie i niepłaceniu faktur w zeszłym roku, nie dbali o dzisiejsze miejsca pracy" - komentuje prezydent Świętochłowic Daniel Beger

Decyzję RIO skomentował na swoim profilu w serwisie Facebook również Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. W swoim oświadczeniu stwierdził, że jest przekonany o tym, iż Zbigniew Nowak zwołując sesję nadzwyczajną 2 maja dochował wszelkich starań, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, natomiast więcej uwagi poświęcił samemu programowi naprawczemu i konsekwencjom jego odrzucania przez RIO:

Mam 14 dni na odwołanie się od tej decyzji. W przeciwnym razie zaproponowane w PPN cięcia będą musiały być jeszcze głębsze. Przykładowo, aby spłacić 1,5 mln zł za fontannę, będę musiał zwolnić 25 osób z roczną pensją ok. 60 tyś zł. Proszę pamiętać, że do zapłaty pozostały jeszcze m.in. prawie 6 mln zł niezapłaconych składek KZK GOP, 4,5 mln zł za remont budynku PUP. Ilu ludzi trzeba będzie wyrzucić na bruk? Ci, którzy decydowali o fontannie i niepłaceniu faktur w zeszłym roku, nie dbali o dzisiejsze miejsca pracy.

Pełne oświadczenie prezydenta Daniela Begera jest dostępne na jego profilu:

Opozycja krytykuje zarówno Program Postępowania Naprawczego jak również sposób zwołania sesji Rady Miasta, na której został on przegłosowany

Stojące w opozycji do obozu prezydenta Daniela Begera Stowarzyszenie Razem dla Świętochłowic również skomentowało decyzję RIO w sprawie programu naprawczego.

Najpierw (26 kwietnia) mieliśmy go procedować po 20 godzinach od otrzymania, potem doszło do długiej i emocjonalnej dyskusji z 29 kwietnia zakończonej pamiętnych 10:10 i dyscyplinarnymi zwolnieniami dyrektorów, aż w końcu zwołano sesję 2 maja. Przyszło na nią jedenastu Radnych, którzy prawdopodobnie wiedzieli o niej wcześniej niż reszta. Tak ważnych, strategicznych uchwał nie powinno się podejmować w takich okolicznościach - bez dialogu, chęci współpracy i próby wypracowania wspólnych rozwiązań - czytamy na profilu Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic - Nie poparliśmy tego programu i dzisiejsza decyzja RIO utwierdza nas w przekonaniu, że mieliśmy rację. Nie jest ona jednak dla naszego miasta powodem do dumy i satysfakcji. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Ona, niestety, jest kolejnym dowodem braku doświadczenia w zarządzaniu samorządem. I to nie przytyk, tylko chłodna ocena sytuacji.

Pełny wpis na temat decyzji RIO:

Były prezydent Dawid Kostempski o decyzji RIO poinformował jedynie w zdawkowej wiadomości, nie zdecydował się jeszcze na żaden komentarz w tej sprawie:

Komentarze (46)    dodaj »

 • As

  Rozumiem że firma co wykonała ten plan na zlecenie prezydenta to kasy za tego gniota nie zobaczy

 • Mieszkaniec Świętochłowic

  najlepiej pozwalniać tych co się znają a poprzyjmować nowych, niedoświadczonych prawda Panie Prezydencie? Gratulacje dla Pana polityki.

  • Mieszkaniec Świętochłowic
   2019-05-30 13:02
  • odpowiedz
 • balbina

  Szanowny panie radny Nowak czytając pańską opinię na temat programu naprawczego i negatywnej opinii RIO stwierdziłam, że dla pana "polska język bardzo trudna". Proszę się trochę podszkolić z języka polskiego i następnym razem przytaczać bardziej merytoryczne fakty i opinie bo to co pan napisał jest żałosne. Jeżeli chodzi o prezydenta Begera to mam pytanie - jak pozwalnia pan w ramach oszczędności 3/4 pracowników urzędu miasta i spółek miejskich to kto będzie w tym mieście pracował i realizował wszystkie zadania, które do miasta należą ?

 • Gosciowa

  Pan radny Nowak jest Slazakiem. Nie ma w jego wypowiedzi wiekszych bledow. Post pewnie pisany pod wplywem emocji. Dobrze, ze policja ortograficzno-gramatyczna jest zawsze na posterunku. ;) Prosze z podobna dokladnoscia sprawdzac posty innych radnych i osob publicznych. U Pani niestety interpunkcja tez kuleje...

 • Robert

  No i tak to jest w tym kraju. balbina która wie wszystko na temat polskiego języka prosi przewodniczącego żeby się podszkolił z języka. To właśnie przez takich ludzi są podziały w naszym kraju.

 • afisz

  Voytek napisz jak to jest, jak delfin zaciągnął długi to źle ale jak nowy chce zaciągnąć długi z ministerstwa to dobrze, coś mi się przestało kleić to nadawanie na poprzedników, że są źli, a nowi robią to samo, tylko mało udolnie. Strach się bać jak będzie wyglądać budżet po rewolucjach ekipy pana B. Amatorzy niesamowici.

 • voytek81

  Oprocentowanie kredytu bankowego, a pożyczka z ministerstwa z negocjowany terminem ile różnicy w kosztach? Nie wiem nie znam się ale państwo ma wspierać samorząd a ku temu chyba służy właśnie legalne z przepisami ue pożyczanie (na lepszych warunkach - czytaj kosztach) od państwa ... Jak się mylę podaj oprocentowanie i inne koszty z obsługą związane, a wtedy będziesz i ja będę miał jasność jaki jest sens pożyczania od państwa a nie z banku ...

 • zespół pierwsi

  Czas to pieniądz, a nowi nie maja historii i zdolności kredytowej, chyba o tym piszesz, parafrazując wiceprezydenta, w ministerstwie nie pracują frajerzy. Masz inwestycje do realizacji i dotację na wczoraj, oczekujesz na kredyt, którego możesz nie uzyskać czy pozyskujesz komercyjny i optymalizujesz koszty związane z czasem procedowania. Cudem będzie jak na koniec kadencji uda się z ministerstwa pożyczkę uzyskać. Stopa zwrotu z inwestycji w normalnym modelu biznesowym, jest zazwyczaj wyższa od oprocentowania kredytu komercyjnego. Temat rzeka za takie analizy biznesowe się płaci. Już kiedyś robiłem takie analizy za Free, teraz mam ryjem od przyjaznych zapłacone, dlatego powstrzymam się od dalszych podpowiedzi, bo jedyne na co zasłużyli i zapracowali sobie to hejt. Karma to zołza, teraz wszystko co robili innym do nich wraca.

 • Dark Łoter

  łoj da dana dana szybko lekarz dla fabianaskulił sie jak pioterwyśmioł go dark łoter :))))))

 • afisz

  Faktycznie lekarz dla dark łoter, tak jak przyjaźni zawołam milicję na portal.

 • Żory

  Niech to pseudo miasto zlikwidują i przyłącza do Chorzowa, to powinna być dzielnica, a nie miasto - siedlisko patologii i koryto dla złodziei. Byłem w tych waszych swionach ostatnio, w centrum miasta - 14 latka w zaawansowanej ciąży pijąca Tatrę, na widok mnie i znajomego zaczęła szczekać, a potem krzyczała do kolegi że mu zrobi l**a. Nie mówię o tym że po wyjściu z tramwaju obleciały nas pijane sępy, menele proszący o 2 zł. Zaorać to dziadostwo, mentalna Ukraina.

 • mnb

  Hehe, często przyjeżdżam do Świon i jakoś nikt mnie nie prosi 2 złote, czego nie mogę powiedzieć np. o Krakowie, w którym co kilka kroków ktoś chce ode mnie wyciągnąć kasę.A patologia jest wszędzie u mnie w Katowicach też są miejsca, w których lepiej wieczorem nie chodzić. Zresztą w Żorach też są

 • Wkurzona

  To siedź w Żorach i odwal się od swion w Żorach też jest patola tak jak wszedzie i tam u was nie ma aż tak cudownie

 • Mieszkanka Swietochlowic

  To tu nie przyjeżdżaj więcej i tyle.

 • Luzak

  Niedługo nikt już do was nie przyjedzie i umrzecie w Wielkiej biedzie

 • Mieszkanka

  Na wielu ulicach było dużo małych sklepików, które teraz świecą pustkami. Może byłoby dobrze dać ludziom na prowadzenie działalności gospodarczej za mniejsze pieniądze, a nie żeby stały i niszczały, a miasto z tego nic nie ma. Tak samo jest z mieszkaniami. Nie lepiej dać młodym do remontu i przez jakiś czas nie pobierać czynszu (niech wyremontują, zamieszkają i dopiero potem brać czynsz). Nie lepiej niech stoją i niszczeją i zostaną rozgrabione te budynki doszczętnie. Dlaczego wandale nie są karani odpowiednimi kwotami, a może niech naprawiają swoje szkody (farba i malowanie). Czynsze też należałoby ściągać, a jeżeli lokator nie płaci to może prace społeczne na rzecz miasta. Przecież ustawy można pisać na kolanie i wprowadzać je w życie. Może warto też ograniczyć wyjazdy integracyjne Radnych.

 • Mieszkaniec

  Do takich decyzji niezbędny jest mózg a nie MUSK.

 • Dark Łoter

  Dark Łoter mówi: Tylko Daniel Beger może uratować nasze miasto.

 • Ex

  A co ma byly Prezydent komentować jak sam doprowadził do tego stanu miasto. Nie rozumie jak można było do tego doprowadzić. Nie wiedział w jakim stanie są finanse miasta? Po co te festyny dzielnicowe? Nie wystarczające byly dni miasta? Po co ta fontanna - owszem ładna, ale za 1,5 mln zl? Przerost formy nad treścią! A teraz najlepiej mscic sie na obecnym Prezydencie. A co On w takiej sytuacji ma zrobić?

 • luft

  Zrezygnowac

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również