Wiadomości z Świętochłowic

Rozbudowa Muzeum Powstań Śląskich w martwym punkcie

 • Dodano: 2022-08-24 13:30

Blisko 2 lata temu prezydent miasta Daniel Beger informował o planach na rozbudowę istniejącego od 2014 roku Muzeum Powstań Śląskich. Mimo upływu czasu, sprawa nie ruszyła do przodu. Czy rozbudowa dojdzie do skutku?

Na drodze stoją pieniądze

Świętochłowickie Muzeum Powstań Śląskich jest finansowane w połowie ze środków miasta, w drugiej połowie zaś przed województwo. Aby odwiedzane przez ok. 20 tysięcy osób rocznie muzeum mogło zaprezentować więcej wystaw i eksponatów, podjęto decyzję o zagospodarowaniu na ten cel budynku byłego szpitala. Jak się okazuje, województwo przekazało już część funduszy na rozbudowę muzeum. Jak podaje portal NGS24, z przekazaniem pieniędzy zwlekają władze miasta - muzeum od początku czerwca czeka na odpowiedź od magistratu. Bez wsparcia miasta, rozbudowa placówki może okazać się niemożliwa.

Cała inwestycja ma pochłonąć ok. 8 milionów złotych.

Wielkie plany

Rozbudowa Muzeum Powstań Śląskich ma obejmować zagospodarowanie na przestrzeń muzealną budynku dawnego szpitala. Muzeum ma zyskać nowe pomieszczenia biurowe, miejsce na prowadzenie badań, magazyn oraz sale wystawiennicze. To, kiedy rozpocznie się rozbudowa muzeum, zależy od tego, kiedy placówka otrzyma obiecane pieniądze od miasta. Dzięki zagospodarowaniu przestrzeni byłego szpitala, zwiedzający będą mogli podziwiać wiele nowych, ciekawych eksponatów.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Fan

  Nejlepszy prezydent po Mosiu w całym województwie śląskim. Nie jak te inne lewackie mendy defraudujące fundusze.

 • Janka

  Z tego co wiem, ta rozbudowa miała polegać na umieszczeniu w tym zaadaptowanym budynku części dotyczącej historii Świętochłowic. Te eksponaty, które są się po prostu rozlecą, jeśli się ich nie wyeksponuje. No ale kierownictwo MPŚl. bierze kasę i mało robi, a o prezydencie, to szkoda gadać.

 • Jorg

  Były 3 powstania śląskie to muzeum powinno być w 3 budynkach.

 • Hanys

  krucho z kasą w Świonach ale muzeum bardzo potrzebne

 • Mieszkaniec

  Krótko... - Na co to komu?

 • kurde bele

  Muzeum polskiego cygaństwa i tak nie bydzie przez ślonzokow akceptowane.!!!Licza na opublikowanie tego wpisu.

 • Mieszkaniec

  Jeżeli rozbudowa miałaby być np. kosztem jakichś inwestycji (przykładowo - zjazdu z DTS czy remontu Bytomskiej), to wydaje mi się, że inwestycje, które przyciągną/ułatwią życie inwestorom (czyli np. nowym podatnikom) powinny mieć pierwszeństwo. A muzeum się rozbuduje potem.

 • Hanys

  Paranoja. Warszawa wywołała te "powstania", niech Warszawa płaci. Z jakiej racji mamy się dokładać do tych półprawd? Magistrat mógłby te 4 mln. przeznaczyć na krzewienie kultury śląskiej, bo od dziesięcioleci jest zaniedbywana. I ściągnąć wreszcie ukraińską flagę, ew. odwrócić barwy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również