Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Rozmawiali o problemach Lipin - tych samych już od wielu lat...

 • Dodano: 2019-10-30 13:15

W Centrum Kultury Śląskiej "GROTA" na Lipinach odbyło się spotkanie władz miasta z mieszkańcami dzielnicy. W dyskusji padły te same kwestie i problemy, z którymi ta część Świętochłowic boryka się od lat - wandalizm, chuliganeria, popadające w ruinę budynki, uciążliwi lokatorzy i brak lokalnego komisariatu policji. Większość z tych problemów można rozwiązać tylko systemowo, a to wymaga czasu, pieniędzy i edukacji.

Wiele budynków wymaga remontu, ale w mieście brakuje pieniędzy

Wielu mieszkańców upominało się o większe zaangażowanie administracji w remontowanie i zabezpieczanie budynków. Powybijane szyby, wyrwane klamki, wyważone drzwi, nieszczelne okna, walące się kominy i uszkodzone ściany - lista jest długa, a funduszy na szybkie i kompleksowe naprawy brakuje.

Żeby nadrobić te wszystkie zaległości, które powstały po kilkunastu, kilkudziesięciu latach, to jedynym wyjściem byłoby tak naprawdę większość budynków wyburzyć. Natomiast też chciałbym, żebyście pamiętali o tym, że od roku czasu wprowadzamy zupełnie nowe zmiany, również w spółce MPGL, to też wymaga czasu - tłumaczył prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Mieszkańcy po raz kolejny pytają o komisariat policji na Lipinach

Komisariat policji na Lipinach został zlikwidowany jeszcze w 1998 roku. Dzielnica, która jest uważana za najniebezpieczniejszą w mieście, nie ma na razie szans na reaktywację policyjnej placówki. Powód jest oczywisty - brak pieniędzy.

Do obsługi komisariatu potrzebnych jest kilkanaście etatów, a to obecnie jest ponad możliwości finansowe miasta. Policja argumentuje również, że przyjazd patrolu do zdarzenia mającego miejsce na terenie Lipin to kwestia zaledwie kilku minut, więc koszty przedsięwzięcia byłyby nieproporcjonalnie wysokie w stosunku do korzyści.

Argumentacja finansowa zapewne jednak nie przekona mieszkańców, którzy niemal od zawsze zmagają się z chuliganerią, wandalizmem i patologią w tej na swój sposób pięknej, ale jakże zaniedbanej dzielnicy Świętochłowic.


Nagranie spotkania w CKŚ GROTA:

 

Komentarze (44)    dodaj komentarz »

 • kalina do rewitalizacji

  A za stołem elita co chce zarządzać 50 tysięcznym miastem. Harcerzyki w krótkich spodenkach. I jedna harcerka-rzeczniczka pozostałych. Żałosne.

  • kalina do rewitalizacji
   2019-11-02 13:25
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Lipin

  Proszę wymienić sobie wszystkich przyjaciół Pana prezydenta zatrudnionych w spółkach miejskich i odpowiedzieć sobie gdzie są pieniądze na remonty. No zaczynacie.

 • Janusz

  Lepiej komentować przeciwko władzom a ja się pytam co robią wasze dzieci po za domem malują budynki pełno słonecznika na ulicach od kogo to jest wina od władz ? .

 • zefel

  Jeszcze raz zadam pytanie: czy odbyło się spotkania na Piaśnikach?

 • leopold

  Kolejne rządy kolejnych prezydentów , a także radnych doprowadziły upodlenie tej pięknej i bogatej niegdyś dzielnicy na samo dno. Bezczelnie powiem ,że niejaki Daniel Beger zapalił był światło w tunelu do dalszego niszczenia Lipin , bo jak wyżej czytam jego światłą i twórczą zarazem wypowiedź : " jedynym wyjściem byłoby tak naprawdę większość budynków wyburzyć". Wynika z tego ,że na buldożery znajdą się pieniądze ,a czy ma Pan również pieniądze na zbudowanie na tych pustych gruntach po wyburzeniach czegokolwiek , albo plan zakłada aby pomiędzy Chebziem , a Chropaczowem odtworzyć sławny gęsty i ciemny bór gdzie tylko zbóje będą buszować jak zapisano w historii tych ziem, a Pan będzie zarządzał odtworzoną gospodą na targowisku o ile Pan wie gdzie to w ogóle jest? Sam pochodzę z Chropaczowa ale nie mogę ścierpieć tego planowego niszczenia wszystkiego . Z zazdrością patrze jak w popularnonaukowych programach w TV pokazują,że w takiej Anglii w miasteczku jakimś mieszka zintegrowana społeczność , która bywa na piwku w pubie w 600 letnim budynku. A my??? Jak zawsze - zniszczyć, zaorać i wyplenić ślady naszych przodków bo to wstyd i obciach???Wokół czego ma się integrować społeczność??? Siedząc na ławkach postawionych na miejscu wyburzonych domostw?? Popatrzmy na przykład Rudy Śląskiej( ostatnio dworzec ( CHebzie) i Bytomia ( Zgorzelec) gdzie ratuje się zabudowę i atmosferę starych dzielnic. Przy dalszym takim działaniu pod znakiem zapytania zostaje sens utrzymywania sztucznego tworu zwanego miastem , gdzie ludzie wracają po pracy z innych miejscowości do swoich domów otoczonych płotami , a może i drutem kolczastym aby się wyspać i zasłonięci tujami nie patrzeć na obleśny widok za płotem. Ale wtedy nie trzeba też zarządu miasta , radnych i wielu innych spraw.Mam smutne wrażenie,że od lat uczestniczymy w jakimś samobójczym marszu zmierzającym do samounicestwienia jak przysłowiowe lemingi zmierzające okresowo do morza. Czasami myślę ,że jest to tęż wpływ kolejnych gospodarzy, którzy nie kochają i nie rozumieją tego miasta, a kochają tylko doraźny zarobek na tym dogorywającym miejskim trupie!!! Jak zdechnie do końca to pójdą dalej bo nic ich tu nie trzyma.

 • elf

  Beger = Kostempski

 • Lipiniorz

  Beger jest gorszy

 • Ancymon

  Nihil novi sub sole.

 • Mały

  Co łączy Sonię i Grzegorza ?!

 • głupia Gienia

  Łączy ich walka z oszustami i kłamcami.

 • Haha

  Debile kto go wybrał?

 • J.SZ.

  Funduszy brak? To kiedy spłaci zadłużenie czynszowe wobec MPGL-u pan kierownik ds. Rozwoju, prywatnie kolega pana prezydenta Begera? Informacyjnie fan tej firmy - twórca koszmarów mpgl

 • Konstanty dwa kanty

  Spłaci? On właśnie załatwił mieszkanie swojej rodzince z zasobów mpgl - takie to wały się tam robi ! Uczciwie i transparentnie! Ci co złożyli wnioski o wykup nadal czekają na nie wiadomo co! A kolesie kręcą lody.

 • D.s

  A według Begera to prezes mpgl taki ach oh - a tu takie wałki wychodzą. Gratulacje dla Pośpiecha- masz bardzo twórczego kumpla

 • Jola

  Przecież mieszkanie dla mamusi specjalisty zostało przyznane w sposób transparentny - jeśli nie wierzycie to zapytajcie się Pana Begera

 • M.m

  ciekawe kto mu w tym pomógł: dyrektor mpgl, prezes mpgl, czy prezydent - bo innej możliwości nie ma.

 • precz z wałami

  Dodam tylko że pan specjalista to nie jedyny "cukierek" w tej firmie!

 • Wz

  Kolejny nowy cukierek to sekretarka prezesa - kolezana specjalisty

 • Sikorsky

  Referendum będzie :)

 • Jorg

  A za stołem od lewej siedzą: żelek z administracji, wòzkowy, wieczny stażysta, straganiasz- śmiech na sali

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.