Wiadomości z Świętochłowic

Ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw HPV. Sprawdź, jak zapisać dziecko!

  • Dodano: 2023-05-29 15:15

Wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszą przyczyną nowotworu szyjki macicy. Od soboty można zapisać swoje dziecko na bezpłatne szczepienie przeciw HPV. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Zapisy na bezpłatne szczepienia trwają już od 27 maja

W sobotę 27 maja ruszyły zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV - Human Papilloma Virus). Program uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia jest dedykowany dziewczętom i chłopcom urodzonym w 2010 i 2011 roku. Szczepienia będą wykonywane od 1 czerwca 2023 r.

Szczepienia będą przeprowadzane jednym z dwóch dostępnych preparatów: 2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9. Wariant, który rodzice wybierają dla swojego dziecka, powinien zostać określony podczas zapisów na szczepienie.

Szczepienia przeciw HPV mogą uchronić przed nowotworem szyjki macicy i nie tylko

HPV można podzielić na ponad 200 typów. 40 z nich wywołuje zmiany skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wysoce kancerogennych wyróżnia się aż 14 typów. Wirus HPV może przyczynić się do powstania nowotworów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Ponadto wirus brodawczaka ludzkiego jest najczęstszą przyczyną zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV może uchronić nie tylko przed tym nowotworem, ale także między innymi przed nowotworem pochwy, sromu czy odbytu. 

Szczepienia przeciw human papilloma virus są najskuteczniejsze, w momencie, gdy wykonuje się je u osób młodych, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia seksualnego, czyli wtedy gdy nie miały jeszcze kontaktu z wirusem. Szczepienia nie leczą przebiegających w organizmie ludzkim infekcji, a jedynie zapobiegają zachorowaniu.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Rodzice, którzy chcą zapisać swoje dziecko na szczepienie, muszą wejść na Internetowe Konto Pacjenta swojej pociechy. W zakładce „profilaktyka” należy wybrać kolejno: „szczepienia”, a następnie „umów się na szczepienie”. Po wskazaniu odpowiedniego szczepienia należy wybrać datę oraz miejsce placówki, w której ma odbyć się iniekcja.

W przypadku, gdy rodzice lub dziecko nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, istnieje możliwość zapisu na szczepienie w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, lub korzystając z infolinii, dostępnej 7 dni w tygodniu od godziny 7:00 do 20:00 pod numerem 989.

O czym warto wiedzieć, decydując się na szczepienie przeciw HPV?

Osoby, które mają wątpliwości, czy warto zapisywać dziecko na szczepienie, powinny poznać kilka faktów dotyczących szczepień przeciw HPV:

  • Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego są dwudawkowe. Druga dawka szczepienia powinna być podana po upływie od 6 do 12 miesięcy od pierwszej iniekcji.
  • Wykorzystywane do szczepień preparaty (2-walentny Cervarix lub 9-walentny Gardasil9) dają porównywalne efekty.
  • Szczepienie przeciw HPV jest bezpieczne, a preparaty są dobrze tolerowane przez ludzki organizm.
  • Szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego są powszechnie wykonywane w ok. 125 krajach.
  • Kraje, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, odnotowują ok. 90% spadek zakażeń.
  • Szczepienie przeciw HPV może zmniejszyć u kobiet o 70% ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również