Wiadomości z Świętochłowic

Sonia Kwaśny popiera referendum, ale nie zamierza uczestniczyć w zbieraniu podpisów

 • Dodano: 2020-03-05 09:30

Trwa zbiórka podpisów na rzecz zorganizowania w Świętochłowicach referendum dla odwołania Daniela Begera ze stanowiska prezydenta miasta. Na zebranie głosów poparcia dla swojej inicjatywy organizatorzy mają czas tylko do połowy marca. Czasu jest niewiele, więc w mediach społecznościowych pojawił się apel do kilku osób z prośbą o wsparcie. 

Apel pojawił się na należącym wcześniej do Urzędu Miasta profilu facebookowym, którego nazwa została zmieniona na "Świętochłowice referendum": 

Zbieramy podpisy pod referendum w sprawie odwołania Daniela Begera przed upływem kadencji. Nie jesteśmy związane z żadną partią. Od półtora miesiąca spotykamy się z ciepłym poparciem ze strony naszych mieszkańców, którzy podczas rozmów wskazują, żeby oprócz nas zbierały również inne osoby, dlatego prosimy panią Sonię Kwaśny, pana Bartosza Karcza, pana Dawida Kostempskiego oraz pana Rafała Świerka o włączenie się w zbieranie podpisów z nami – brzmi apel grupy inicjującej referendum. 

Sonia Kwaśny popiera referendum, ale nie zamierza uczestniczyć w publicznym zbieraniu podpisów

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Sonię Kwaśny, która podczas wyborów samorządowych w 2018 roku również kandydowała na urząd prezydenta miasta, zdobywając 4 813 głosów, co dało 27,12% poparcia, co nie wystarczyło na przejście do drugiej tury. Sonia Kwaśny postanowiła wówczas poprzeć kandydaturę Daniela Begera, ten z kolei zadeklarował, że jeżeli wygra, mianują ją na stanowisko wiceprezydent, co później faktycznie uczynił.  

Szybko jednak okazało się, że rozbieżności między Danielem Begerem a Sonią Kwaśny nie dają szans na skuteczną współpracę - 30 kwietnia 2019 roku wiceprezydent została odwołana ze stanowiska. 

Teraz była wiceprezydent Świętochłowic deklaruje, że popiera akcję referendalną, ale nie zamierza uczestniczyć w publicznej zbiórce podpisów: 

Rozumiem apel inicjatorek referendum do mnie i Ruchu Ślązaków, bo to my doprowadziliśmy do wygranej Daniela Begera w wyborach samorządowych, a później zostaliśmy przez niego zwiedzeni. Swoim podpisem poparłam już wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania prezydenta przed upływem kadencji, bo jako mieszkanka Świętochłowic dobrze wiem, że przez nieudolność obecnej władzy i brak elementarnej wiedzy o zarządzaniu miastem, co potwierdzają kolejne opinie i decyzje Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach i nadzoru prawnego Wojewody Śląskiego, odwołanie tego człowieka leży w najlepszym interesie Świętochłowic. Nie zamierzam jednak uczestniczyć w publicznym zbieraniu podpisów popierających inicjatywę referendum - brzmi treść oświadczenia Sonii Kwaśny dla portalu Swiony.pl. 

Komentarze (87)    dodaj »

 • Teraz wiem

  Do tej pory,te przepychanki przedreferendalne bawiły mnie, ale widzę ,źe obóz Begera coraz bardziej popada w popłoch.Jakiś ich 'specjalista"od PR podpowiedział źe trzeba dawać dużo czerwonych łapek pod tymi brzydkimi komentarzami i będą wszyscy ich lubić.Zastanawiam się czy ludzie z takim systemem myślowym powinni wogóle zajmować się czymkolwiek oprócz kopania łopatą. Swoją nieudolność próbują zamaskować czerwonymi łapkami pod wrogami komentarzami. To jest jakaś paranoja. Ludzie, jeżeli ktoś jest nieudolny i widać to na każdym kroku to źaden propagandowy wpis na Facebooku i miliardy czerwonych łapek tego nie zmienią .Czas chyba odwiedzić lekarza bądź farmaceutę.O ile przedtem nie byłem zdecydowany, to teraz wiem Trzeba tego referendum i to szybko

 • Tj

  Czym więcej czerwonych łapek pod wpisem przeciw Begerowi tym bardziej uświadamia że taki wpis jest zgodny z prawda.Czyli sami strzelają sobię w kolano.

 • długi marketing

  Już przestali płacić za czerwone pieniędzmi z budżetu miasta bo czerwone to hejt, za zielone żeby się podbudować jacy to niby są wspaniali i jakie mają poparcie nadal płacą. Żałosne muszą budować swoją wiarygodność za kupione wyniki.

 • Ana

  Ten Pan Kostempsli to jakieś kuriozum. To kolekcjoner porażek.Teraz pracuje nad kolejną..A tak na marginesie to zawzięty jest niesamowicie. Co to władza może zrobić z człowiekiem ?

 • Spoko

  Twój przypadek to też kuriozum.Nie wiem czy klekcjonujesz porażki, ale zawzìętość bardzo podobna do delfina, choć inaczej ukierunkowana . Jakbyś tak liznęła polityki , to na 100% D.K . przebijasz.

 • kAJot

  Beger won ze Świon

 • Józef B.

  Ewentualny nowy prezydent zostanie wybrany podczas wyborów. Referendum jest normalną, zgodną z prawem, drogą do usunięcia obecnego prezydenta, który w mojej ocenie, jest absolutnie niekompetentny. Uważam, że wybierając go mieszkańcy Świętochłowic tak naprawdę zrobili mu krzywdę. Nie ma wątpliwości, że jest człowiekiem ambitnym ale to zbyt mało by zarządzać miastem. Sam tego nie umie i na dodatek dobiera sobie ludzi bez kwalifikacji i doświadczenia w zarządzaniu.Jeśli dojdzie do nowych wyborów to mieszkańcy powinni dobrze się zastanowić czy chcą solidnego gospodarza miasta czy politykiera.

 • Ala

  Jeszcze musi się odbyć ważne referendum . A to nie takie oczywiste .

 • mieszkaniec

  Nawet jak nie wyjdzie zawsze jest JOW, J.... Obecną Władzę, pamiętajcie ten rodzaj pracy, ma charakter służby, czyli prezydent, jego zastępcy i wszyscy pracownicy urzędu i jednostek podległych służą społeczeństwu, mieszkańcom.

 • Bul

  Służbę wybrali to mają służyć, chyba tyle w temacie, jak się nie podoba mogą wziąć kredyt, kupić mieszkanie, zmienić pracę. Łaski nie robią, jak się pracować nie chce, wolny rynek, mieszkańcy mogą zwolnić każdego pracownika budżetówki.

 • tu urodzony

  Wielu tu piszącym przeszkadza to ze obecny prezydent nie urodził się w swietochlowicach ale tu zalozyl rodzine i tu mieszka co do pana kostempskiego to nawet sad stwierdził ze nie jest mieszkancem a i tak niektórym dalej to nie przeszkadza a co do zbierania przez niego podpisow to prezydentem byc nie moze to fakt bo nie jest mieszkancem ale juz vice jak najbardziej wydaje m sie ze to jest jego cel to tyle mozecie mnie teraz opluwac!!!!!

 • Taki tam obserwator

  Myślałem, że po wystąpieniu tych trzech diewoj w piwnicy już nic mnie bardziej nie rozbawi. A jednak! Ciekawe, co na to powie szef Solidarnej Polski..

 • Onnn

  Ciekawe co na to poseł PiS z Bytomia?

 • z kwaśną miną

  Wojtuś? Aleś wyrósł!

 • Zielony

  Tałatajstwo, zgrywa się paniusia a od dawna knują i organizują podpisy.

 • antyd

  Dwa razy widziałem zbieranie podpisów na Katowickiej i dwa razy przy tych paniach kręcił się Kostempski. Tyle z referendum. Facet przegrał wybory, został wyrzucony jako radny, co zostało podtrzymane przez sąd - a więc OSZUKAŁ wyborców mówiąc, że mieszka w Świonach, a teraz dalej miesza i miesza w mieście.

 • Jolka 99

  Nie może zostać radnym ale prezydentem tak. Jak słyszę Kostempski to rzygać mi się chce

 • za referendum

  I co z tego że się kręcił,prezydentem i tak nie zostanie więc przestań siać fałszywą propagandę. Jedne i te same bzdury,lubi niech się kręci nikomu nic z tego powodu nie ubędzie a on sam nic nie zyska. Jestem za referendum a na delfina nie zagłosuję!

 • Ala

  Niech się kręci po Katowicach albo po innym mieście. Może po Ledzinach bo tam jest dużo jego znajomych fachowców z Urzędu w Swietochlowicach.

 • tak ino pytom

  Bzdury? Były prezydent dzień w dzień kręci się wokół osób zbierających podpisy w sprawie odwołania jego wyborczego przeciwnika i w tym nic dziwnego? To czy nie wygra to się jeszcze okaże. Poza tym to, że on nie wygra nie oznacza, że nie wygra jakiś BK lub inny przyjaciel, który zapewni DK jakąś fuchę w mieście. Nikt normalny po przegranej walce w sprawie prezydentury i radnego nie traciłby wolnego czasu w mieście, w którym nie mieszka, jeśli nie ma w tym żadnego interesu. Poza tym jedne i te same bzdury to ja słyszę w sprawie referendum. Do dziś nie znalazłem informacji kogo widzicie na miejscu Begera. Jak można planować odwołanie prezydenta bez ŻADNEGO planu na przyszłość? No chyba, że planem są DK I BK właśnie. I oczywiście mam nadzieję, że WASZ kandydat zobliguje się, że jeśli w ciągu 1,5 roku zrobi tyle co Beger lub mniej to sam się odwoła, bo przecież według WAS w 1,5 roku to Świętochłowice powinny wyjść na czołówkę miast w Polsce.

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.