Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Specjalna komisja zbada sytuację finansową miasta - zajmą się też sprawą biletów do Rio

 • Dodano: 2019-06-10 12:00, aktualizacja: 2019-06-10 14:14

Zwołana dzisiaj w trybie nadzwyczajnym na godzinę 18 sesja Rady Miasta obradować będzie nad kilkoma uchwałami - jedna z nich dotyczy powołania specjalnej komisji doraźnej, która będzie miała za zadanie zbadać sytuację finansowo - ekonomiczną Świętochłowic w obliczu kryzysowej sytuacji oraz decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej, która niedawno odrzuciła proponowany przez prezydenta Daniela Begera Plan Postępowania Naprawczego. Komisja zajmie się również sprawą służbowej karty płatniczej byłego prezydenta Dawida Kostempskiego, który miał przy jej użyciu dokonać zakupu biletów do Rio de Janeiro.

Komisja doraźna Rady Miejskiej w Świętochłowicach zbada sytuację finansowo - ekonomiczną gminy

w projekcie uchwały, która ma być procedowana podczas dzisiejszej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, znajduje się kilka zasadniczych zadań:

 • kontrola Wieloletniej Prognozy Finansowej w zakresie zabezpieczenia środków finansowych na realizację zawartych w niej przedsięwzięć ,
 • kontrola zasadności przesunięć terminu wykupu obligacji oraz prawidłowości wykorzystania środków z emisji
 • kontrola inwestycji jednorocznych pod kątem zabezpieczenia środków w planie finansowym
 • weryfikacja przyczyn powstania zobowiązań wymagalnych pod koniec roku
 • zasadność korzystania przez Prezydenta Miasta ze służbowej karty kredytowej oraz prawidłowość jej rozliczenia

Komisja przyjrzy się również sprawie zakupu przez Dawida Kostempskiego biletów do Rio de Janeiro przy pomocy służbowej karty płatniczej

O sprawie zakupu biletów do Rio z karty służbowej Dawida Kostempskiego pisaliśmy tuż po tym, jak podczas jednej z sesji poinformował o tych nieprawidłowościach Daniel Beger. Wówczas były prezydent odpowiadał na zarzuty tymi słowy:

Bilety do Rio de Janeiro zostały zakupione z prywatnych pieniędzy, na najbliższej sesji przekażę państwu odpowiednie dowody na to i przelewy, które zostały dokonane przeze mnie oraz przez panią Ewę Jakubowską – więc to jest jawna nieprawda, mam nadzieję że stenogram nagrał to, co zostało przed chwilą powiedziane. Kiedy państwo otrzymacie te dane, podejmę też stosowne kroki prawne w tym względzie.  – odpowiadał na zarzuty Dawid Kostempski

Jednak sprawą biletów zajęła się już wcześniej Regionalna Izba Obrachunkowa, która w dokumentacji pokontrolnej jasno wykazała, że były prezydent Dawid Kostempski opłacił bilety z karty służbowej, a dopiero po przegranych wyborach dokonał wpłaty w kasie urzędu.

W 2018 r. rachunek karty obciążeniowej został obciążany wydatkami na kwotę 10.232,03 zł. W opisie transakcji zapisano : „zakup towaru” – opis AIR France Roissy CDG CEFRA oraz „zakup towaru” - eskay.pl S.A. Radom POL. Wydatku dokonano w dniu 19 października 2018 r. Natomiast w dniu 21 listopada 2018 r. p. Dawid Kostempski – były Prezydent Miasta Świętochłowice dokonał wpłaty w kasie Urzędu Miejskim w kwocie 10.332,03 zł (w tym 100,00 zł z tytułu kosztów anulowania biletu lotniczego), rozliczając tym samym rozrachunki z tytułu używania karty obciążeniowej. Nie przedłożył jednak dokumentów na okoliczność ww. płatności - czytamy w dokumentacji pokontrolnej RIO z dnia 16 kwietnia 2019.

To, że podróż miała mieć charakter prywatny nie budzi wątpliwości - w końcu gdyby miała mieć charakter służbowy mógłby się w nią wybrać nowy prezydent, który kontynuuje urząd. Fakt jest jednak taki, że prezydent skorzystał z karty służbowej aby zakupić bilet i pobyt w hotelu w Rio.


Podczas sesji podjęta będzie również sprawa skargi na decyzję RIO, decyzję Wojewody Śląskiego, a także budżetu za rok 2018.

Oczywiście aby komisja została utworzona uchwała musi zdobyć większość podczas głosowania na sesji Rady Miasta.

Więcej na temat dzisiejszej sesji Rady Miasta już jutro na portalu Swiony.pl.

Specjalna komisja zbada sytuację finansową miasta - zajmą się też sprawą biletów do Rio

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Doctor

  Brawo Beger !!!!Całe miasto czekało na tak odważną decyzję!

 • Mieszkaniec

  A kiedy będzie skoszona trawa w mieście, kiedy będzie wymieniony piasek w piaskownicach dla dzieci. Przecież to podstawowe zadania miasta, które nie są w ogóle realizowane...

 • Jojo

  Co tam syf w mieście warzne że tamtego ściga. A trawę to se sami skoscie jak przeszkadza

 • Lol

  Podstawowym zadaniem miasta jest wymiana piosku? Chyba w Sosnowcu

 • Klupnij sie w czoło

  Trawa będzie skoszona we wśrotęk.

  • Klupnij sie w czoło
   2019-06-10 16:00
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • voytek81

  lepiej późno niż wcale taka komisja ... oby tylko było głośno o efektach pracy komisji, ze strony hejterów z stowarzyszenia "razem..." na pewno będzie głośno w końcu wyjdzie na światło dzienne ich polityka dbania o samych siebie, a nie dla dobra Miasta i Mieszkańców

 • Abc

  Trzeba jakoś ukryć brak kompetencji wierzącego we własną świętą nieomylność aktualnego wlodarza miasta,

 • Mieszkanka

  "podejmę też stosowne kroki prawne w tym względzie". Kroki zostały podjęte ? Czy znowu Pan Kostempski pomachał szabelką ? :-) A tak na marginesie. Pieniądze zostały zwrócone do kasy urzędu dopiero po pewnym czasie. Faktem jest, że kartą służbową zostały zapłacone ( w raporcie RIO znalazłam taką informację ). Wobec kogo zatem pan K. chciał podjąć owe kroki? Ciekawa jestem niesłychanie.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.