Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy dzielnicowi kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni

  • Dodano: 2019-10-09 09:15

Świętochłowiccy dzielnicowi nie czekają, aż temperatura spadnie poniżej zera. Jak co roku, w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne lub inne potrzebujące pomocy i schronienia w związku z niską temperaturą.

Mundurowi kontrolują pustostany, klatki schodowe, strychy, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu.

W nocy temperatura powietrza spada już poniżej 0 stopni Celsjusza. To znak dla dzielnicowych, aby zadbać o osoby szczególnie narażone na wychłodzenia, a w późniejszym okresie zimowym nawet na zamarznięcie. Świętochłowiccy dzielnicowi po raz kolejny sprawdzali miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące schronienia. Bezdomni nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na stan techniczny. Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur. Wszystkim napotkanym osobom dzielnicowi oferowali pomoc i wskazywali miejsca, w których można znaleźć bezpieczne schronienie.

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych oraz osób pozostających przy niskich temperaturach poza miejscem zamieszkania. Bardzo często są to osoby, które ze względu na stan upojenia alkoholowego lub swoją nieporadność życiową nie są w stanie same zadbać o swoje bezpieczeństwo. Osobom takim należy pomóc, udzielając informacji o miejscach noclegowych lub powiadomić odpowiednie służby, które od lat podejmują czynności w ramach działań na rzecz osób bezdomnych.

Przypominamy, że co roku od 1 listopada do 31 marca działa specjalna, całodobowa infolinia, obejmująca teren całego województwa śląskiego, gdzie pod numerem telefonu 987 można uzyskać informację o możliwości pomocy dla osób bezdomnych.

Na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego (http://www.katowice.uw.gov.pl) znaleźć można informacje nt. ośrodków wsparcia doraźnego dla osób bezdomnych (wydawanie żywności i odzieży, dostęp do pralni i łaźni) oraz adresy schronisk i noclegowni w woj. śląskim.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112,997 lub 986, by uchronić kogoś od wychłodzenia i uratować czyjeś życie.

Informację o osobach bezdomnych potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu prosimy o wybranie kategorii zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. (Przypominamy, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112,997). W sprawach dotyczących bezdomnych można również kontaktować się z Dyżurnym KMP w Świętochłowicach - tel. całodobowy (32) 349 02 55.

Ponadto, od 1 października br. w siedzibie OPS przy ulicy Katowickiej 35 w Świętochłowicach została uruchomiona ogrzewalnia dla osób bezdomnych, która czynna będzie do 30 kwietnia przyszłego roku w godzinach 18.00 – 8.00.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.