Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy policjanci podziękowali bankowcom za pomoc z walce z oszustami

  • Dodano: 2020-05-26 07:15, aktualizacja: 2020-05-26 07:25

Mundurowi świętochłowickiej policji dziękują placówkom bankowym na terenie miasta za pomoc w zakresie zapobiegania oraz zwalczania przestępczości polegającej na wyłudzaniu oszczędności od osób starszych. Aby chronić mieszkańców, informacje o metodach działania oszustów przekazywane są pracownikom miejscowych banków.

W wielu przypadkach to właśnie oni stają się jedynymi osobami, które są w stanie zapobiec utracie oszczędności. Dzięki uprzejmości kierownictwa przy wejściu do oddziałów bankowych mogliśmy umieścić również plakaty informacyjne, ostrzegające przed oszustami.


Wprowadzony stan epidemii w Polsce to trudny czas dla nas wszystkich

Ta niecodzienna sytuacja spowodowała, że osoby starsze często pozostają same. Zmuszeni jesteśmy izolować się od innych, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Niestety oszuści nie cofną się przed niczym, nawet przed wykorzystaniem obecnej sytuacji. Wciąż podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, podając się np. za policjanta, a nawet za dawno niewidzianych członków rodziny np. wnuczka. Ich pomysły i legendy bywają bardzo różne. Zdarzają się przypadki, w których oszust najpierw dzwoni, przedstawiając się jako pracownik banku i wypytuje o dane osobowe oraz stan oszczędności. 

Świętochłowiccy policjanci w związku z sygnałami, jakie docierają do miejscowej komendy o próbach wyłudzania oszczędności, w ostatnim czasie wzmożyli akcję mającą na celu przede wszystkim propagowane wśród społeczności senioralnej wiedzy na temat różnych metod stosowanych przed oszustów. Działania te mają na celu zwiększenie świadomości osób starszych o zagrożeniach, na które są narażeni. Taki stan rzeczy wymaga połączenia sił, dlatego mundurowi starają się dotrzeć do seniorów m.in. za pośrednictwem OPS-u, parafii, mediów, komunikatów zamieszczanych na stronie świętochłowickiej policji. Ostatnio również za pośrednictwem placówek bankowych na terenie miasta. Każdego dnia świętochłowiccy policjanci przypominają, aby nie przekazywać pieniędzy nieznajomemu, nawet jeśli przedstawia się jako policjant. Mundurowi w ten sposób nie działają. Aby chronić mieszkańców regionu, informacje o metodach działania oszustów przekazane są także pracownikom świętochłowickich banków. W wielu sytuacjach to właśnie oni stają się jedynymi osobami, które są w stanie zapobiec utracie oszczędności.

Dzięki uprzejmości kierownictwa przy wejściu do oddziałów bankowych mogliśmy umieścić również plakaty informacyjne, ostrzegające przed oszustami. W związku z tym mundurowi dziękują za pomoc w zakresie zapobiegania oraz zwalczania przestępczości polegającej na wyłudzaniu oszczędności od osób starszych. Dziękujemy również pracownikom banków za profesjonalizm oraz czujność podczas wykonywania obowiązków służbowych, bo to właśnie dzięki Wam często okazuje się, że plany przestępców spaliły na panewce. Ważne jest, aby reagować w sytuacjach, gdy zachodzi podejrzenie, że może dojść do przestępstwa. Pomimo że reprezentujemy różne instytucje, to wszyscy mamy jeden cel – bezpieczeństwo osób starszych.

Świętochłowiccy policjanci podziękowali bankowcom za pomoc z walce z oszustami

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również