Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowiccy radni przyjęli bonifikatę z tytułu wykupu mieszkań

 • Dodano: 2019-04-29 09:00

Wykup mieszkań z 85-procentową lub 50-procentową ulgą to najważniejsza uchwała podjęta przez radnych podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej.

Głosowanie nad uchwałą przyjmującą program postępowania naprawczego zostało przełożone na poniedziałek (29.04).

Piątkowa (26 kwietnia) sesja rozpoczęła się z kilkugodzinnym opóźnieniem, spowodowanym przedłużającym się wspólnym posiedzeniem komisji obradującej nad wprowadzeniem Programu Postępowania Naprawczego.

Zdecydowano o przeniesieniu debaty na 29 kwietnia br.

Ostatecznie radni wraz z prezydentem Begerem zdecydowali o przeniesieniu debaty i samego głosowania na sesję nadzwyczajną, która odpędzie się w najbliższy poniedziałek (29 kwietnia). Po wysłuchaniu sprawozdania prezydenta miasta za okres międzysesyjny radni zdecydowali o przekazaniu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach skarg radnych Bartosza Karcza i Dawida Kostempskiego, dotyczących wygaszenia ich mandatów. Następnie prezydent przedstawił uchwałę w sprawie określenia szczegółowych wymogów „Raportu o stanie Gminy Świętochłowice na 2019 rok”, która została przyjęta.

Jednym z najważniejszych punktów piątkowej sesji było przyjęcie uchwały w sprawie zbywania lokali mieszkalnych stanowiących własność Gminy Świętochłowice w trybie bezprzetargowym na rzecz ich najemców. Zgodnie z podjętą dzisiaj uchwałą bonifikata od jednorazowej zapłaty na podstawie wartości lokalu określonej przez rzeczoznawcę wynosić będzie odpowiednio:

 • 85% - w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz najemców, którzy posiadają umowę najmu na okres dłuższy niż trzy lata;
 • 50% - w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego na rzecz najemców, którzy posiadają umowę najmu na okres krótszy niż trzy lata;

Takie same wartości bonifikaty dotyczą lokali mieszkalnych będących własnością Gminy i znajdujących się w budynkach będących jej częściową własnością (Wspólnoty Mieszkaniowe). Warto pamiętać, sprzedaż lokali nie może nastąpić na rzecz najemców zalegających z opłatami z tytułu najmowanego lokalu wobec gminy lub zarządcy.

Jak podkreślał wiceprezydent Sławomir Pośpiech wysokość bonifikaty jest kompromisem pomiędzy oczekiwaniami obecnych najemców, bardzo często inwestujących wcześniej własne środki finansowe w remonty i modernizacje lokali a oczekiwaniami gminy odnośnie pozyskania dodatkowych środków finansowych, które zostaną wykorzystane na remonty i nowe inwestycje mieszkaniowe.

Miejscy radni przyjęli także program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na ternie Miasta Świętochłowice w 2019 roku.

Zapraszamy już teraz na poniedziałkową nadzwyczajną sesje Rady Miejskiej, która rozpocznie się planowo o godzinie 16:00.

Komentarze (18)    dodaj komentarz »

 • Dragon14/88!

  Wreszcie jakis dobry pomysł a jiz sie gotuja pseido biznesmeni a ja na to hahahahahahahahahaaaaa

 • maks

  Super zagrywka. Sprzedać mieszkania i remonty spadają na "właścicieli" i dodatkowa kasa do budżetu. SZACUN.

 • zefel

  Panie Prezydencie nareszcie widać, że pan myśli. Odsprzedać najemcom mieszkania i pozbywamy się problemu z remontami, bo teraz remonty przejdą na "właścicieli". SZACUN !

 • leopold

  Komedia !!!!Miasto bankrut rozdaje resztki majątku i hołota bije brawo!!!! Będzie gorzej !!! I dobrze wołają- byle razem zdechnąć to takie nasze , takie polskie- sami siebie wykończyć!!!!

 • Żal

  Panie Beger chciałabym tylko zapytać dlaczego zatrudnia Pan na stanowiskach w urzędzie i administracjach Mpgl ludzi bez jakiego kolwiek wykształcenia po szkole zawodowej? Czy dlatego że same tumany wspierały Pana kampanię wyborczą.

 • Mieszkaniec

  Zgodzę się ze w nie których przypadkach wykonywanych.zawodów wykształcenie powinno.być wymagane i obowiązkowe tylko nie zapominajmy ze nie zawsze wykształcenie idzie w parze z inteligencją. I wiedzą. A co stanowisk i pracy w UM to może wykonywać "każdy głupi ".

 • Kuba

  Nie wiem kto jest gorszym tumanem. Osoba, która rządzi miastem, czy normiki nie znający zasad interpunkcji?

 • Krzysiek

  Po zawodówce to się ma jakieś wykształcenie. Wyksztalcenie np. podstawowe zawodowe średnie wyższe itd

 • To nie ja - to on

  Bo takimi "z łaski pana" łatwiej się steruje.

 • lala

  Ile jeszcze trzeba będzie oglądać twarze tych dwóch panów niemieszkających Świętochłowicach?

 • kres

  Dopisanie do porządku obrad wykup mieszkań z bonifikatą. Jest godne pochwały.Brawo!

 • Wspólnotowiec

  Umowę najmu na czy przez 3 lata ?

 • Pałlek

  Oglądam i normalnie mam dość Pan Przewodniczący przerywa i nie da mówić ... postawa tragiczna nasi Radni których wybraliśmy bronią Świętochłowice a obecna władza robi wszystko aby NAS Świętochłowice zniszczyć ....Tragedia :(

 • miejscowa

  Nareszcie przyjmijcie do wiadomości że przegraliście wybory..Wielkie brawa dla obecnej władzy.POPIERAM.

 • Wieczorek

  Kolejny gorol.

 • Anula

  Bezczelność dwóch radnych nie zna granic,jak można się wyrażać' w naszym mieście'.Wypad z Świętochłowic .Chodzi o ostatnią sesję arogancja i buta to ich priorytet.

 • Ciekawy

  Teraz proszę jeszcze napisać kiedy dokładnie ta uchwała wchodzi w życie!

 • miejscowa

  Jaki niecierpliwy...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.