Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Maturzyści przystąpili dzisiaj do egzaminu dojrzałości

 • Dodano: 2021-05-04 10:30, aktualizacja: 2021-05-07 11:12

Maturzyści przystąpili do egzaminów! Kilkuset tegorocznych absolwentów świętochłowickich liceów i techników rozpoczęło dzisiaj egzamin dojrzałości. 

Za pośrednictwem mediów społecznościowych życzenia maturzystom złożył prezydent Świętochłowic - Daniel Beger.

- Drodzy maturzyści, dziękuję za możliwość spędzenia z Wami ostatnich zajęć w trybie zdalnym. Mam nadzieję, że sprawy, które poruszyliśmy, będą Wam towarzyszyły w kolejnych latach życia. Na egzaminach dojrzałości życzę Wam połamania piór i śpiewających odpowiedzi! Od dziś stajecie się Ambasadorami Świętochłowic. Do zobaczenia i usłyszenia już wkrótce w tej nietypowej roli - napisał prezydent Daniel Beger. - Przy okazji, równe 25 lat temu z taką przypinką wchodziłem z kolegami i koleżankami na swoje egzaminy. Kto wpadł na pomysł, by ona nas motywowała? Nie wiem. Ale była skuteczna i przyniosła mi szczęście. Niech dziś Wam służy! - dodał.


Matura 2021: Egzaminy obowiązkowe, zmiany

Maturzyści muszą - tak jak w latach ubiegłych - obowiązkowo przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego.

 • Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym jest jednym z trzech przedmiotów obowiązkowych. Oznacza to, że każdy abiturient, aby zdać maturę, musi uzyskać z tego egzaminu minimum 30 proc. 
   
 • Matura z matematyki odbędzie się w środę 5 maja o godzinie 9:00.
   
 • Najczęściej zdawanym językiem obcym nowożytnym jest język angielski. Matura z tego przedmiotu odbędzie się w najbliższy czwartek, także o godzinie 9:00.

W związku z pandemią koronawirusa - podobnie jak w ubiegłym roku - zrezygnowano z obowiązkowych matur ustnych. Zdają je tylko osoby, które muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. CKE podała, że przeprowadzone będą 842 egzaminy ustne.

Na maturze 2021 uczniowie nie muszą obowiązkowo podchodzić do przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Sesja maturalna potrwa do 20 maja. 


Matury odbywają się w ścisłym reżimie sanitarnym

W związku z pandemią koronawirusa egzaminy maturalne przeprowadzane są w reżimie sanitarnym: zasady zbliżone są do tych, które obowiązywały w marcu podczas sprawdzianów próbnych i w czasie ubiegłorocznych matur.

Wydzielone zostały odrębne wejścia i wyjścia dla uczniów, będzie też więcej klas, w których maturzyści napiszą egzamin, a także więcej zespołów nadzorujących.

Matura w reżimie sanitarnym: lista wytycznych

Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych zgodnych z objawami Covid-19. Zasada ta obowiązuje zarówno zdających, jak i nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i inne osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu.

Na teren szkoły można wejść wyłącznie z zakrytymi ustami i nosem. Przed wpuszczeniem maturzysty do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić go o odsłonięcie na chwilę twarzy, by móc zweryfikować jego tożsamość. Maturzyści mają obowiązek zakrywania ust i nosa do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej.

Już w trakcie egzaminu natomiast muszą ponownie założyć maseczkę, gdy podejdzie do nich nauczyciel - by odpowiedzieć na zadane przez nich pytanie, w czasie wyjścia do toalety i wtedy, gdy zakończą pracę z arkuszem i będą opuszczać salę.

Nauczyciele, poruszając się po sali, powinni również mieć zakryte usta i nos.

Pełną listę wytycznych znajdziecie TUTAJ


Matura 2021. Harmonogram egzaminów

 • 4 maja rano odbędzie się egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Tego samego dnia po południu przeprowadzony będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej.
   
 • 5 maja rano odbędzie się egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, a po południu – z historii muzyki.
   
 • 6 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym, po południu – z historii sztuki.
   
 • 7 maja rano będzie egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym, po południu – z filozofii.
   
 • 10 maja rano będzie egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, po południu – z języka łemkowskiego i języka kaszubskiego.
   
 • 11 maja rano będzie egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu – z wiedzy o społeczeństwie.
   
 • 12 maja rano będzie egzamin z biologii, po południu – z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
   
 • 13 maja rano będzie egzamin z geografii, po południu – z języków: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego zdawanych na poziomie podstawowym.
   
 • 14 maja rano będzie egzamin z chemii, po południu – z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
   
 • 17 maja rano będzie egzamin z historii, po południu – z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
   
 • 18 maja rano będzie egzamin z fizyki, po południu – z języka hiszpańskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
   
 • 19 maja rano będzie egzamin z informatyki, po południu – z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym.
   
 • 20 maja będą egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego). Rano będą egzaminy na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym.
   
 • 20 maja odbędą się też egzaminy pisemne z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez abiturientów klas dwujęzycznych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.