Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Tradycyjna procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin [ZDJĘCIA]

 • Dodano: 2022-06-16 10:45

Dzisiaj po uroczystej mszy świętej z kościoła pw. św. Augustyna w dzielnicy Lipiny wyruszyła tradycyjna procesja. Na czele kobiety, mężczyźni, młodzież i dzieci w tradycyjnych, śląskich strojach. Co jeszcze sprawia, że to jedyna taka procesja na Śląsku?

Uroczystość Bożego Ciała w parafii p.w. św. Augustyna w Lipinach rozpoczęła się od mszy świętej o godzinie 8. Od kościoła do pobliskiej bramy wjazdowej wysypano piękny dywan z kwiatów. Tu tutaj rozpoczęła się tradycyjna procesja Bożego Ciała w Świętochłowicach.


Tradycyjne stroje regionalne to wizytówka Lipin

Procesja Bożego Ciała w Lipinach uważana jest za jedną z najpiękniejszych w całej Polsce, a na pewno najpiękniejszą na Śląsku. Wszystko dzięki mieszkańcom, którzy w ten uroczysty dzień ubierają tradycyjne śląskie stroje – od najmniejszych dzieci, aż po osoby w podeszłym wieku. Nie było inaczej i tym razem, a piękna pogoda dodatkowo dodała uroku uroczystej procesji ulicami Lipin. Tradycyjnie nie zabrakło starych chorągwi kościelnych, przystrojonych okien kamienic i religijnych wzorów z kwiatów na drodze procesji.

Co roku w barwnym orszaku biorą udział prawdziwe tłumy! W procesji uczestniczą nie tylko świętochłowiczanie, ale i mieszkańcy okolicznych miast, których przyciąga niesamowita atmosfera tego dnia i wyjątkowa oprawa. 


Tradycja organizacji barwnych procesji jest stara jak same Lipiny?

Mieszkańcy nie pamiętają już kiedy powstał zwyczaj tak podniosłej celebracji. Prawdopodobnie pierwszy raz procesja Bożego Ciała przeszła ulicami Lipin po poświęceniu kościoła św. Augustyna, czyli w 1872 roku. Dokładna data pierwszej procesji nie jest jednak znana. Dziś, do Lipin przyjeżdżają wierni z różnych rejonów województwa śląskiego. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Komentarze (19)    dodaj »

 • :DDDDDDDDDD

  Begerlandowie za co wy będziecie za rok rzić?;DDD

 • Gulikmajster

  Wjyrchni Slonsk mo szykowne tradycje!

 • qwerty

  Widziałem, że Pan Kostempski bardzo lubi w Boże Ciało na Lipiny do kościoła przychodzić i niby nic w tym złego tylko zastanawia mnie fakt dlaczego nie przyszedł z rodziną tylko ze swoim hmm i właśnie tu mam problem "przyjacielem", bodyguardem... Panem Leszkiem? Trochę to śmieszne jest..., a jeszcze bardziej śmieszy mnie fakt, że przychodzą razem do kościoła ale w ławce siedzą już osobno - gdzie tu logika i sens? Czyżby Pan Kostempski się wstydził swojego "przyjaciela" pana Leszka? Tak sobie pomyślałem, że jak Pan Kostempski jest takim filantropem, tak pomaga mieszkańcom Lipin, to może wsparł by finansowo parafię na Lipinach. Akurat są przeprowadzane prace remontowe. Na brak pieniędzy Pan Kostempski raczej nie narzeka skoro stać go na wynajem kamerzysty do kościoła – swoją drogą żenada. Także Panie Dwidzie proszę o wsparcie finansowe parafii na Lipinach! Powiem krótko żenada – uprawianie polityki wykorzystując do tego święto kościelne!!! PS. Panu kamerzyście polecam się wybrać na kurs filmowania w obiektach sakralnych, bo to co Pan wyczyniał na mszy to dno i całkowity brak profesjonalizmu.

 • KOSTEMPSCY TO ZLODZIEJE

  KOSTEMPSCY = PATOLOGIA

 • Alicja Majewczyk

  Ktoś Delfinowi krzywdę zrobił wzbudzając w nim ambicje i wiarę w to, że może być politykiem. Nic nie osiągnął, gdyż jest Megalomanem z brakiem poczucia realizmu i poczuciem specjalnych misji z realizacją nierealistycznych planów. Jeśli spotka ludzi którzy mu zaufali to czyni z nich niewolników, którzy nie są w stanie myśleć samodzielnie. Delfin stając się trupem politycznym zszedł do poziomu szefa bandyterki i sekty. Najwyraźniej Delfin zabiera swoje Sekto DELFINARIUM. w daleką podróż. Czas najwyższy by obył się pogrzeb polityczny Delfina i wesele z okazji pozbycia się tego teczkowego osobnika.

 • Mikuś

  Uciekł z miejsca wypadku pozostawiając umierającego i ma czelność wchodzić do kościoła. Dla kasy i władzy wszystko.

 • KOSTEMPSCY DO WIĘŹIENIA

  Dawid Kostempski, były prezydent Świętochłowic, wpłacił 100 tys. zł kaucji i opuścił areszt , ma zakaz opuszczania kraju i musi meldować się 1 w tygodniu na komisariacie. To decyzja prokuratury w Gliwicach, która prowadzi śledztwo w jego sprawie....

 • :DDDDDDDDDD

  Jptd...co za dzbanek :DD

 • gość

  dlaczego ktoś ma wspomagać organizację, która nie płaci podatków i samej ziemi posiada ponad 160 000 ha?ja chciałbym podziękować to boże ciało w lipinach twórcy tego sukcesu, gościowi od pięknych strojów. nomen omen człowieka, którego aktualny prezydent i władza próbowała wyrugować wyrugować i wygonić.

 • qwerty

  To wsparcie dla kościoła to był sarkazm… ale rozumiem ze nie znasz takich trudnych słów.

 • gość

  taaa ... sarkazm z pianą na ustach!

 • Szatan

  Nie wymagaj zbyt wiele od radykalnego katola,to sekciarze niczym specjalnie nie różniący od isis

 • Robertt

  Nie rozumiesz, że takimi wpisami sam się stawiasz w szeregach isis. Jesteś w reprezentantem tłumu atakujących Kościół. Jest jaki jest. Nikt nie każe Ci się modlić, wpuszczać Księdza na kolędzie, ale za to możesz abortować dzieci, żyć na gigancie lub też, jak niejaki Kostempski robić pusty PR w Kościele nie mając pojęcia o swojej hipokryzji. Grzechy ludzka rzecz, ale obłuda, kłamstwo, manipulacja, narzucanie narracji to już zwykłe lewactwo. Pamiętaj o tym. Kościół jest jaki jest, ma nadal prawo wyrażać zdanie, jak inne instytucje i partie. Nie musisz się z tym zgadzać, ale na forum wypowiadaj się uważnie i z dystansem. Nie przypisuj innym cech, wartości ani przynależności do grup z których zapewne, nieświadomie sam się wywodzisz.

 • gość

  mylisz kościół z Kościołem, wiarę w boga z wiarą w proboszcza. lub strachem przed nim . poza tym kościół dotowany jest z podatków wszystkich: takich katoli jak ty, niewierzących i katolików jak ja. każ do y może krytykować .

 • Szatan

  A nie mówiłem :D

 • Wspolczucie

  Nawet nie wiesz jak jesteś głupi a właściwie chory z nienawiści i żałosny By podbić swoje śmieszne ego mianowała się szatanem myśląc że to dodaje ci znaczenia jakim musisz być zakompleksionym biedakiem Żal mi cię i radzę udać się do lekarza nim skończysz w kaftanie w Toszku

 • Szatan

  Wolę Toszek niż sprany , wysuszony MUSK,i wierzyć w coś CZEGOŚ NIE MA ALE TEGO NIE DA SIĘ LECZYĆ,

 • Rada

  Krzyk jest oznaką słabości walisz w klawiaturę dużymi literami z bezsilności ,kompleksów i zwykłej głupoty Twego rozumu też nie widać więc też w niego nie więrz skorzystaj z rady i udaj się do lekarza

 • Szatan

  KRZYCZĘ ŻEBYŚ CHOCIAŻ ZAUWAŻYŁ CO PISZĘ bo jakby weszło jednym uchem przez próżnię wyszło by drugim uchem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również