Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Upamiętniono ofiary Obozu Zgoda

 • Dodano: 2020-06-16 06:15, aktualizacja: 2020-06-16 06:34

Pod bramą Obozu Zgoda odbyły się w sobotę uroczystości "Dnia pamięci ofiar Obozu Zgoda" zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszość Niemiecka Woj. Śląskiego oraz “Rodziny Więźniów Zgody”.

Dzień pamięci rozpoczął się mszą św. w kościele pw. św Józefa w Chorzowie

Po mszy odbyło się krótkie upamiętnienie przy pomniku-bramie. W uroczystościach uczestniczył m.in. Sławomir Pośpiech, wiceprezydent Świętochłowic oraz radny Jacek Kamiński.


http://www.swietochlowice.pl/

Komentarze (9)    dodaj komentarz »

 • Wnuk zakatowanego

  Komendantem obozu był Żyd Salomon Morel Który nigdy nie został skazany za swe czyny! Taka to sprawiedliwość a Żydzi mają jeszcze czelność jakieś fochy strzelać do Polaków.

 • Hanys

  Obóz ,,obsługiwali " także rdzenni Polacy, mógłbym wymienić kilku/ w tym także mieszkańcy Świętochłowic . Mówienie tylko o Morelu /zresztą skończonym łajdaku/ to zamazywanie prawdy o sprawcach zbrodni po wojnie na Ślązakach.

 • Mojsze

  Słońce zgaśnie a żydzi dalalej będą roszczeniowy.

 • Hanysek

  Bardzo lakoniczny artykulik, wręcz notatka. Autorka chyba dostała prikaz, aby nie rozwijać tematu, a już broń Boże nie chlapnąć, że to resztki polskiego komunistycznego obozu koncentracyjnego, w którym z rąk polskich żołnierzy ginęli m.in. Ślązacy i to tylko dlatego, że nie znali literackiej polszczyzny.

 • zefel

  Masz rację ale wcześniej była to filia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau pod nazwą KL Eintrachthütte. Więźniami byli przeważnie Ślązacy, którzy dla Niemców byli Polakami a dla Polaków Niemcami. Niestety takie były nasze losy.

 • Hanysek

  Co Ty za głupoty wypisujesz? To właśnie Polacy zamykali tam Ślązaków, a nie Niemcy. Nie pisz historii na nowo!

 • zefel

  Czyli według Ciebie hitlerowcy w ogóle nie więzili Ślązaków?

 • Hanysek

  Pewnie się trafiali, ale na pewno nie byli w większości. Przekręcasz fakty.

 • zefel

  To Ty właśnie piszesz historię na nowo a konkretnie zaczynasz ją dopiero w roku 1945. Obóz powstał już w 1943 roku i zarówno hitlerowcy jak i komuchy więzili w koszmarnych warunkach jak i mordowali w tym obozie ludzi i to nie ważne jakiej nacji. Więźniowie byli w większości zwykłymi ludźmi a nie kryminalistami. Jedyną różnicą jest fakt, że hitlerowscy komendanci zostali skazani i straceni.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.