Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Upamiętniono ofiary Obozu Zgoda

 • Dodano: 2020-06-16 06:15, aktualizacja: 2020-06-16 06:34

Pod bramą Obozu Zgoda odbyły się w sobotę uroczystości "Dnia pamięci ofiar Obozu Zgoda" zorganizowane przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszość Niemiecka Woj. Śląskiego oraz “Rodziny Więźniów Zgody”.

Dzień pamięci rozpoczął się mszą św. w kościele pw. św Józefa w Chorzowie

Po mszy odbyło się krótkie upamiętnienie przy pomniku-bramie. W uroczystościach uczestniczył m.in. Sławomir Pośpiech, wiceprezydent Świętochłowic oraz radny Jacek Kamiński.


http://www.swietochlowice.pl/

Komentarze (9)    dodaj »

 • Wnuk zakatowanego

  Komendantem obozu był Żyd Salomon Morel Który nigdy nie został skazany za swe czyny! Taka to sprawiedliwość a Żydzi mają jeszcze czelność jakieś fochy strzelać do Polaków.

 • Hanys

  Obóz ,,obsługiwali " także rdzenni Polacy, mógłbym wymienić kilku/ w tym także mieszkańcy Świętochłowic . Mówienie tylko o Morelu /zresztą skończonym łajdaku/ to zamazywanie prawdy o sprawcach zbrodni po wojnie na Ślązakach.

 • Mojsze

  Słońce zgaśnie a żydzi dalalej będą roszczeniowy.

 • Hanysek

  Bardzo lakoniczny artykulik, wręcz notatka. Autorka chyba dostała prikaz, aby nie rozwijać tematu, a już broń Boże nie chlapnąć, że to resztki polskiego komunistycznego obozu koncentracyjnego, w którym z rąk polskich żołnierzy ginęli m.in. Ślązacy i to tylko dlatego, że nie znali literackiej polszczyzny.

 • zefel

  Masz rację ale wcześniej była to filia hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau pod nazwą KL Eintrachthütte. Więźniami byli przeważnie Ślązacy, którzy dla Niemców byli Polakami a dla Polaków Niemcami. Niestety takie były nasze losy.

 • Hanysek

  Co Ty za głupoty wypisujesz? To właśnie Polacy zamykali tam Ślązaków, a nie Niemcy. Nie pisz historii na nowo!

 • zefel

  Czyli według Ciebie hitlerowcy w ogóle nie więzili Ślązaków?

 • Hanysek

  Pewnie się trafiali, ale na pewno nie byli w większości. Przekręcasz fakty.

 • zefel

  To Ty właśnie piszesz historię na nowo a konkretnie zaczynasz ją dopiero w roku 1945. Obóz powstał już w 1943 roku i zarówno hitlerowcy jak i komuchy więzili w koszmarnych warunkach jak i mordowali w tym obozie ludzi i to nie ważne jakiej nacji. Więźniowie byli w większości zwykłymi ludźmi a nie kryminalistami. Jedyną różnicą jest fakt, że hitlerowscy komendanci zostali skazani i straceni.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również