Wiadomości z Świętochłowic

Ubiór do teatru - jak powinien wyglądać?

  • Dodano: 2022-02-24 11:30

Teatr jest miejscem absolutnie wyjątkowym. Od czasów najdawniejszych wychodzenie do teatru, porównywano do odbywania wizyty w świątyni sztuki. Nic zatem dziwnego, że po dziś dzień ubiór na wyjście do teatru jest ubiorem formalnym. Jak należy się ubierać na wyjścia do teatru?

Najważniejsze zasady co do ubioru do teatru

Jeszcze do niedawna nie weszlibyśmy przykładowo na TR Warszawa spektakle bez założenia sukni wieczorowej. Był to ubiór obowiązkowy na wyjścia do teatru. Obecnie standardy te uległy znaczącym zmianom. Zatem w czym współcześnie powinno się chodzić do teatru?

Oficjalnie ubranie na spektakle teatralne powinno się wpisywać w formalny dress code, a zatem obowiązującym jest elegancki strój. Dzisiaj wychodzenie w wieczorowej sukience na spektakl, stanowiłoby nawet lekką przesadę. Jak powinniśmy się ubierać do teatru, aby prezentować się przyzwoicie? Kobiety zakładają zwykle koktajlowe, eleganckie suknie oraz żakiet, zaś mężczyźni koszulę, marynarkę i formalne spodnie.

Jak powinien wyglądać ubiór na przedstawienia teatralne?

Do teatru możemy także założyć elegancką wersję spodni w kant i zestawić je z bluzką, która zakrywa dekolt. Najlepsza będzie w tym wypadku bluzka zrobiona z tak zwanego lejącego się materiału, takie jak chociażby nierozciągająca się bawełna, żorżeta, wiskoza, czy też jedwab. Pięknie będą się także prezentowały tkaniny teatralne, które potrafią pochłaniać światło, takie jak aksamit czy też welur.

To, jak się ubierzemy na przedstawienie teatralne, zależeć będzie również od okazji. Jeśli dostaliśmy zaproszenie indywidualne na premierę, być może napisano na nim na temat wymaganego dress code. Miejmy na uwadze, iż black tie oznacza konieczność założenia sukni wieczorowej.

Teatr muzyczny i opera - co powinno się założyć?

Zupełnie inną kategorię stanowi ubiór do opery. Tutaj dress code ciągle pozostaje rygorystyczny. Chociaż suknie wieczorowe zakładane są przez kobiety wyłącznie w bardzo wyjątkowych sytuacjach, to sukienki koktajlowe są jak najbardziej wskazane. Miejmy na uwadze konieczność okrycia ramion. Można to zrobić za pomocą eleganckiego żakietu, bolerka albo etoli. A jak powinno się ubierać do muzycznego teatru? Możemy sobie wówczas pozwolić na ekstrawagancką biżuterię, kwiaty we włosach, czy też dramatyczne kokardy. Pamiętajmy, jednakże, iż publiczność przychodzi zobaczyć przedstawienie, nie nas.

Jaki powinien być ubiór do teatru zimą, a jaki latem?

Jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, szatnia w teatrach stanowi absolutny obowiązek. Zwracajmy uwagę, aby nasz ubiór do teatru, którzy mamy na wierzchu, również wpisywał się we właściwy dress code.
Zamiast zakładać puchową kurtkę zimą, powinniśmy wybrać płaszcz do kolan zapinany na pojedynczy guzik albo dobrze prezentujące się futerko. Do tego wybierzmy kapelusz i skórzane rękawiczki w stylu francuskim. Należy mieć na uwadze, iż nakrycie głowy musi pozostać w szatni. Jest ono częścią wierzchniego stroju i taką niech lepiej zostanie. Przecież nie mamy zamiaru przysłonić rondem swojego kapelusza widoku na deski teatru innym gościom.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.