Wiadomości z Świętochłowic

Urodzony w Świętochłowicach młody naukowiec otrzymał prestiżowe stypendium

  • Dodano: 2021-06-14 06:45, aktualizacja: 2021-06-13 20:38

Szymon Sobek, bo o nim mowa, oraz Jakub Bodys - doktoranci Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, otrzymali stypendia START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.


Wspomniane prestiżowe wyróżnienie to najstarszy w Polsce program stypendialny dla najlepszych młodych naukowców reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Ma na celu  wspieranie wybitnych uczonych u progu kariery. Niewątpliwie stanowi też zachętę do dalszego rozwoju naukowego. Kwota wsparcia to 28 tys. zł. Laureaci mogę przeznaczyć tę sumę na dowolny cel.

- Na co dzień zajmuję się badaniami i rozwojem metod wytwarzania i późniejszego przetwarzania paliw alternatywnych z odpadów w nowym Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki. Oczywiście wyróżnienie w konkursie bardzo cieszy. Warto dodać, że do programu START21 rektorzy uczelni zgłaszali najlepszych młodych naukowców ze wszystkich dziedzin i specjalności — mówi Szymon Sobek.

Konkurencja w tegorocznej edycji konkursu była spora, a walka o zwycięstwo toczyła się do ostatniej chwili.

- Kandydaci reprezentowali bardzo wysoki poziom naukowy. Razem z drugim laureatem z Politechniki Śląskiej, Kubą Bodysem, pracujemy w jednej Katedrze Techniki Cieplnej, a doktoraty, mimo, że w różnych dziedzinach, realizowaliśmy właściwie ramię w ramię w jednym Laboratorium Cieplnych Procesów Wysokotemperaturowych, więc radość z naszego wyróżnienia jest podwójna — dodaje Szymon Sobek.

Drugi ze stypendystów, Jakub Bodys, zaznacza, że Stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej stanowi pewne podsumowanie dotychczasowej pracy oraz dodatkową motywacją do dalszego rozwoju naukowego. Podkreśla, że rozwój prowadzonych przez niego badań możliwy był dzięki warunkom zapewnianym przez Politechnikę Śląską. Dodaje też, że mógł liczyć na wsparcie ze strony opiekunów naukowych.

- Uważam, że na otrzymaniu Stypendium zaważyła wzorowa atmosfera pracy w zespole badawczym kierowanym przez prof. Jacka Smołkę, mojego opiekuna naukowego i promotora pracy doktorskiej. Ogromne znaczenie ma również nasz udział w międzynarodowych projektach realizowanych we współpracy z partnerami przemysłowymi – liderami w swoich branżach – wyjaśnia Jakub Bodys.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również