W świętochłowickim szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci. Wczoraj Zespół Opieki Zdrowotnej w Świętochłowicach poinformował, że do tej pory w 2021 roku na świat przyszło aż 700 maluchów!
Świętochłowicka porodówka coraz bardziej popularna
Przypomnijmy, że zgodnie z danymi Urzędu Stanu Cywilnego, w ubiegłym, 2020 roku, w Świętochłowicach urodziło się 654 dzieci, a to był już swoisty rekord, bowiem w 2019 roku na świat przyszło 539 dzieci, z kolei w roku 2018 roku liczba ta wynosiła 658.
- Czy wiecie, że choć jeszcze nie skończył się rok, to naszym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym przyszło na świat ponad 700 dzieci? – napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele świętochłowickiego szpitala.
Post opatrzono zdjęciem małego Henryka i jego szczęśliwej mamy, mającym pokazać jak szpital świętował 700. narodziny.
Dwa lata temu w Świętochłowicach oddano do użytku świeżo wyremontowany oddział położniczy. Tutejsza porodówka cieszy się popularnością. Jak wyjaśniają przedstawiciele Świętochłowickiej Porodówki i Szkoły Rodzenia ZOZ w Świętochłowicach, w szpitalu istnieje możliwość porodów rodzinnych, jak również kangurowania dziecka po cięciu cesarskim.
- Panie oraz osoby towarzyszące zgłaszające się do porodu, nie muszą posiadać wyników testów na obecność koronawirusa, wymaz jest robiony u nas w szpitalu – czytamy w komunikacie opublikowanym na facebookowej stronie porodówki.
Jak wygląda dziś procedura porodu rodzinnego?
Jak wyjaśniają przedstawiciele porodówki, po przyjęciu pacjentki rodzącej na izbie przyjęć ginekologiczno-położniczej oraz po wykonaniu wszystkich badań, położna z sali porodowej oceni postęp porodu i poinformuje pacjentkę w odpowiednim momencie, aby osoba towarzysząca przyszła do szpitala.
- Wtedy zapraszamy tę osobę również na izbę przyjęć ginekologiczno-położniczą, tam będzie wykonany wymaz, gdy wynik będzie ujemny, zaprosimy państwa na porodówkę. Procedura kangurowania dziecka przez osobę towarzysząca po cięciu cesarskim jest bardzo podobna co w przypadku porodu siłami natury i osoby towarzyszącej przy nim. W odpowiednim momencie zaprosimy do wykonania testu, a po ujemnym wyniku, poprosimy do kangurowania – informuje szpital.
Warto dodać, że nadal przyjmowane są pacjentki w poradni ginekologiczno-położniczej. Przygotowano dla nich osobną Izbę Przyjęć i poradnię (wejście od strony Medycyny Pracy, parter, budynek C).