Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

W Lipinach ma powstać nowe osiedle domów komunalnych

  • Dodano: 2018-09-12 14:30

W Lipinach ma powstać nowe osiedle domów komunalnych. Według zapowiedzi Dawida Kostempskiego — prezydenta miasta, do dyspozycji mieszkańców będzie minimum 100 mieszkań komunalnych.

W poniedziałek odbyła się konferencja prasowa dotycząca nowego osiedla domów komunalnych. Osiedle to ma powstać w rejonie Szkoły Podstawowej nr 19 i Przedszkola nr 7.

- Teren, w który chcemy zainwestować, ma prawie 3 hektary. Obecnie jest on zarośnięty i niezagospodarowany. Po wnikliwej, wielomiesięcznej analizie uznaliśmy, iż kwalifikuje się on do tego, aby właśnie tu powstało nowe osiedle budynków komunalnych. Lipiny w wyjątkowy sposób zostały dotknięte, szczególnie w latach 90., taką bardzo bolesną transformacją gospodarczą. Dlatego właśnie ta dzielnica najbardziej potrzebuje nowych mieszkań – mówił Dawid Kostempski, prezydent Świętochłowic.

Obecnie na liście oczekującej na przyznanie mieszkania komunalnego w Świętochłowicach jest ok. 360 osób. To właśnie z myślą o nich budowane jest osiedle.

- Już niebawem, bo dosłownie za trzy lata, przy ul. Ostatniej powstanie 1400 domów, co przełoży się również na nowych mieszkańców. Aby zachować równowagę w Świętochłowicach, zdecydowaliśmy się na wybudowanie minimum 100 mieszkań w najbliższych latach. Będą to niedrogie lokale mieszkalne – mówił Dawid Kostempski.

Nowe budynki będą miały trzy kondygnacje. Infrastruktura parterowa przeznaczona będzie dla osób starszych oraz z różnymi niepełnosprawnościami. Każdego z mieszkań będzie miało wejście z tarasu lub zewnętrznej klatki. Przy budynkach powstaną zielone skwery, chodniki i place zabaw.

- Mimo że projektujemy tanią mieszkaniówkę przeznaczoną dla celów społecznych, nie chcemy zaniedbywać estetyki i tego, żeby ludzie się tam dobrze czuli. Wykorzystujemy proste metody, tanie w rozwiązaniu. Między budynkami będą skwery, place zabaw i siłownie zewnętrzne. Ludzie mają utożsamiać się z tym miejscem, dobrze się tu czuć i dbać o nie — opowiada Krzysztof Ocap, architekt z firmy Projbud z Katowic.

Budynki mają być budowane etapami. Według zapowiedzi pierwszy budynek powstanie w 2020 roku. Rok 2019 przeznaczony zostanie na prace projektowe. Cały projekt ma być współfinansowany z budżetu miasta oraz z dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.


Źródło: Redakcja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.