Wiadomości z Świętochłowic

Grupa radnych broni nieruchomości przy ulicy Katowickiej 15 przed sprzedażą

 • Dodano: 2024-02-16 12:45

Podczas wczorajszej, nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, grupa radnych wystosowała apel do prezydenta Daniela Begera o wstrzymanie procedur przetargowych dotyczących sprzedaży nieruchomości znajdującej się w sercu miasta, przy ul. Katowickiej 15. Skąd taka prośba? Szczegóły wyjaśnił przewodniczący RM, Bartosz Karcz.

Losy nieruchomości przy Katowickiej 15

Dlaczego działaczom z Razem dla Świętochłowic, Platformy Obywatelskiej i Ruchu Ślązaków tak zależy na tym, aby nieruchomość znajdująca się przy ulicy Katowickiej 15 nie została sprzedana? Przewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Karcz wyjaśnia, że właśnie w tym miejscu miało powstać ok. 40 nowych mieszkań komunalnych, a także lokale usługowe dla przedsiębiorców z pobliskiego targowiska. Przy okazji, znajdująca się w pobliżu zabytkowa wieża straży pożarnej z lat 30. miała zostać zrewitalizowana. 

- Niestety obecne władze zarzuciły ten pomysł, próbując sprzedać ten teren. Dlatego spotkaliśmy się na posiedzeniu Rady Miejskiej, która podjęła apel do Prezydenta Miasta o odwołanie tego przetargu, po to aby nie doszło do sprzedaży tej nieruchomości w obecnej kadencji samorządowej. Niech nowe władze i nowy prezydent zdecydują, co ma tutaj być – mówi Bartosz Karcz.

Bartosz Karcz przytacza, że prezydent podczas sesji ocenił apel jako "błahy i infantylny". Został on jednak przegłosowany bez głosu sprzeciwu.

Sprzedaż tymczasowo wstrzymana

Pierwszy przetarg dotyczący nieruchomości przy ul. Katowickiej 15, odbył się w listopadzie poprzedniego roku i nie zakończył się on sprzedażą. Kolejny przetarg miał odbyć się dziś, 16 lutego o godzinie 11:00 w Urzędzie Miejskim. Nie było to jednak możliwe – powodem nie był jednak apel radnych. 

- [Przetarg – przyp. red] Nie odbędzie się jednak z uwagi na fakt, iż do 12 lutego na rachunek bankowy Urzędu Miejskiego nie wpłynęło ani jedno wadium, a tym samym do przetargu nie przystąpił żaden uczestnik – informuje kancelaria Prezydenta Miasta Świętochłowice.

Ze względów proceduralnych, kolejny przetarg może odbyć się dopiero po kwietniowych wyborach samorządowych. Zatem radni pośrednio osiągnęli swój cel.  

Komentarze (21)    dodaj »

 • asia

  ale gamoń ...

 • ogrodniczka grzesia

  Wybory to się aktywizują. Czekamy na oficjalny komunikat o starcie Soni vel kombatant. Czas na prawdę ?!

 • Beata

  Będzie dużo do opowiadania.

 • Ernest

  Jakoś lata temu rozwalanie zabytkowego budynku Muzeum Miejskiego (ul. Dworcowa 14) działaczom Platformy (byłych i obecnych) nie przeszkadzało... Straciliśmy cześć miejskiej historii i perełkę w skali regionalnej (dawniej była to szkoła ewangelicka). No, ale przed wyborami trzeba robić cyrk. Śmiechu warte.

 • mieszkaniec

  jak naj szybciej sprzedać ten teren prywatny właściciel zrobi wreszcie tam porządek bo wstyd dla miasta i mieszkańców przechodzić tamtędy

 • Robertt

  Ktoś dawno temu próbował ratować tak zwane świnskie domki na Piaśnikach. Widać robi się nadal na tym jakiś wyborczy PR w tym mieście. Politycy to [...]e, a ich wyborcy imbecyle

 • AntyPiS

  Wszyscy powinni zapamiętać, pośpiech to zły doradca :) warto spojrzeć spokojnie na dany temat :)

 • hmm tak ino pytom

  I rozumiem, że Karcz wyremontuje? Czy może stanął w obronie, żeby budynek niszczał przez kolejne 20 lat? Spójrzcie na ul. Graniczną na Lipinach - tam prywatny właściciel doprowadził 2 kamienice do świetnego stanu! To samo kamienica na rogu Wyzwolenia i Szkolnej - stała pusta i podparta drewnianymi konstrukcjami chyba z 15 lat! A teraz wygląda lepiej niż 99% kamienic będących w miejskim zarządzie!

 • Andrzej

  Bawią mnie takie pozorowane działania! "Walka" o obronę nieruchomości, której nikt nie chce! Czyżby nie było w Świętochłowicach ważnych problemów do rozwiązania, którymi władze winny się zająć?

 • Mieszkaniec

  Zatem Ci wspaniali radni nie musieli tak naprawdę nic robić bo i tak przetarg nie odbędzie się przed wyborami. Za to w eter poszła informacja, jacy to obrońcy zabytkowej wieży. Tylko gdzie ci radni byli, gdy ogłaszano pierwszy przetarg? Gdyby wtedy znalazł się chętny do kupienia tej nieruchomości, nie byłoby już czego bronić! Brawo nasze lokalne PO i spółka, jak zwykle działają po fakcie.

 • Frądzel

  To ostatnie podrygiwanie radnych ja to mówię to wiem

 • Mam nadzieję że I radni i prezydent zlikwidują ten miejski wychodek dla psów tak panowie i panie wychodek od dekady nie podjęto działań ile jeszcze potrzeba czasu ?

 • Urzędnik

  Panie Karcz może pan przypomni mieszkańcom ile pobierał wynagrodzenia za doprowadzenie miasta do zapas i finansowej. Jedno z najwyższych w kraju ?!

 • ja123

  Czuję się zażenowana jak czytam, że Pan Karcz taki zaangażowany i ubolewający. Przez tyle lat z Panem K nic nie zrobili i tylko okradali nasze miasto a tera się lansują i udawają. Wstyd i hańba a szczególnie żal mi ludzi, którzy sią w tego Pana wpatrzeni jak w obrazek i kupują wszystko co im powie. Żałosne i tyle...

 • Endy

  A co robi Nasz "prezydent" rozsprzedaje miejskie grunty.Wszystko zostaje ogradzanie, a my mieszkańcy czujemy się jakbyśmy byli w z.o.o

 • tubylec

  Karczu mo tako pamięć jak Donaldinio, z resztą to ta sama banda która jest pewna ze wyborcy to [...]e, można im wieszać makaron na uszy. Najgorsze jest to że mają rację.

 • pogromca tłustych kotów

  Ile zarabia Lemański i Kamiński chyba z 2 razy tyle co zarabiał Karcz? AAAAAAA oni mogą bo to są przyjazne zarobki

 • SZOK

  O krasnal się pojawił , a on w więzieniu już nie siedzi?

 • Kowolik

  POlityczne dno. Ludzie opamiętajmy się i rozliczmy przy wyborach. Karcz z Kostempskim doprowadzili miasto do ruiny finansowej i społecznej, obaj mają kilkanaście zarzutów i proces sądowy, obaj tu nie mieszkają. Kpią sobie z prawa. 8 lat temu wyłączyli ten obiekt, mieli dwa lata i nic nie zrobili oprócz utopienia naszych pieniędzy w jakiś nierealny i robiony na kolanie projekt. Kpią z nas wszystkich w żywe oczy. R ślązaków to najbardziej destrukcyjna organizacja. Wszystko na nie. Miesiąc przed wyborami się popisują czego to by nie zrobili a nie podjęli żadnych inicjatyw tylko kpili i sprzeciwiali się.

 • Kuternoga z Astrów

  Za szerzenie głupot sam możesz za chwlę mieć zarzut idioto. Kilkanaśce zarzutów ma tylko Kostempski, Karcz chyba 3 i to mizerne, z ktorych nic nie wyjdzie.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również