Wiadomości z Świętochłowic

W trosce o bezpieczeństwo seniorów

  • Dodano: 2021-10-22 06:30, aktualizacja: 2021-10-22 06:35

Świętochłowiccy policjanci systematycznie pracują nad bezpieczeństwem seniorów zamieszkujących miasto. W ciągu ostatniego tygodnia mundurowi dwukrotnie spotkali się z seniorami. Wszystko po to, aby uświadamiać ich na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Mundurowi przekazali uczestnikom cenne rady ułatwiające im codzienne funkcjonowanie oraz poruszyli tematykę zagrożeń, jakie mogą na nich czyhać w kontaktach z osobami obcymi.

Kolejne spotkania z świętochłowickimi seniorami

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świętochłowicach systematycznie pracują nad bezpieczeństwem seniorów zamieszkujących miasto. Wszystko po to, aby czuli się bezpiecznie w domu, na ulicy lub będąc na spacerze. Seniorzy to grupa społeczna, której należy się wyjątkowy szacunek, wymagają troski i zainteresowania nie tylko ze strony najbliższych. Dlatego, też policjanci regularnie prowadzadzą spotkania z seniorami, podczas których starają się ich edukować i przypominać o koniecznych środkach ostrożności w kontaktach z osobami, których nie znają.

Dzięki porozumieniu o współpracy na rzecz bezpieczeństw osób starszych, które zawarte zostało pomiędzy świętochłowicką Policją i  OPS, w minionym tygodniu mundurowa ze Świętochłowic ponownie odwiedziła seniorów w miejscowym Ośrodku Pomocy Społecznej. Tym razem tematem przewodnim prelekcji była pierwsza pomoc. Policjantka rozmawiała z uczestnikami między innymi o tym, jak postępować z małym dzieckiem, które się zadławiło, a jak z osobą dorosłą. Seniorzy często sprawują opiekę nad swoimi wnukami, najczęściej tymi najmłodszymi. W sytuacji zagrożenia, gdy malec połknie niewielki przedmiot i ma problem z oddychaniem, czas odgrywa kluczową rolę. W takiej sytuacji umiejętność udzielenia pierwszej pomocy jest niezbędna. Seniorzy mieli okazję w praktyce sprawdzić zdobytą wiedzę a pomocne im były w tym fantomy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, na których przeprowadzono ćwiczenia. Była to tez świetna okazja, by przypomnieć, że Świętochłowicka policja otrzymała AED - urządzenie ratujące życie, które umieszczono tuż przy wejściu, na parterze budynku, tak aby w każdej chwili można było z niego skorzystać. Urządzenie komunikatami głosowymi samo instruuje osobę udzielającą pierwszej pomocy, więc może go użyć każdy. Nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia, a jak powszechnie wiadomo, defibrylator zwiększa szansę na przeżycie aż w 70 procentach przypadków osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia.

Do kolejnego spotkania doszło na terenie Wież KWK Polska. Tutaj głównym tematem wykładu były zagrożenia związane z oszustwami. Oprócz policyjnej profilaktyk w prelekcji wziął udział także świętochłowicki dzielnicowy, który przytoczył seniorom wiele prawdziwych przykładów z codziennej służby. Policjanci w trakcie spotkania przypomnieli o zagrożeniach związanych z wszelkiej maści oszustami, którzy wykorzystując ufność seniorów i potrafią okraść ich z oszczędności całego życia. Szczegółowo omówili różne metody działania oszustów, m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika administracji”. Przekazali uczestnikom cenne rady ułatwiające im codzienne funkcjonowanie oraz mające na celu uchronić ich przed zagrożeniem ze strony oszustów. Seniorzy natomiast mieli okazję, aby uzyskać od policjantów odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz mogli podzielić się z pozostałymi uczestnikami swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w omawianym temacie.

Policjanci przypominają i przestrzegają!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie Policję, dzwoniąc na nr alarmowy 112.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również