Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Wiśniowa zamiast Komandra? Propozycje nowych nazw ulic

 • Dodano: 2017-08-29 13:00, aktualizacja: 2017-08-30 08:33

Podczas najbliższej sesji radni podejmą uchwały o zmianie nazw kilkunastu ulic w mieście. Chodzi nie tylko o zmiany patronów nie spełniających wymogów tzw. ustawy dekomunizacyjnej, ale też nadanie nazw 11 ulicom na terenie budującego się osiedla Nowy Paryż.

Ustawa „dekomunizacyjna”, która weszła w życie we wrześniu zeszłego roku, zakłada, że nazwy ulic nawiązujące do czasów PRL-u muszą zniknąć do końca sierpnia. Okazuje się, że w naszym mieście problem dotyczy aż 18 ulic i jednego placu.

Propozycję uchwały  w tej sprawie, która przygotował magistrat i którą radni otrzymali pod głosowanie, opublikował Klub Radnych PiS w Świętochłowicach. Decyzja o nadaniu nowych - niekiedy tylko symbolicznie - nazw, zostanie podjęta (albo i nie) na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 31 sierpnia (Urząd Miejski przy ul. Katowickiej 54, godz.10.00).

Wśród nowych patronów są osoby związane ze Świętochłowicami, zasłużone dla polskiej racji stanu, jak i nazwy zupełnie neutralne. Jest też kilka ulic, które nie zmienią nazwy…tylko patrona. Poniżej propozycje z uzasadnieniami.

CENTRUM

Zaczynając od dzielnicy Centrum ulica Karola Świerczewskiego miałaby przyjąć nazwę Konstytucji 1997 roku – to wniosek Klubu PO RP o czym poinformował przewodniczący Rady Miejskiej, Rafał Łataś.

Dalsze propozycje są takie, aby ulica Mieczysława Figuły zmieniła patrona na Witolda Pileckiego, a Władysława Hibnera na Romana Dmowskiego. Z kolei ulica Małgorzaty Fornalskiej stanie się prawdopodobnie ulicą Jana Kochanowskiego. Karola Liebknechta zastąpi Edward Brzozowski, historyk z zamiłowania, współtwórca i prezes założonego w 1967 r. Towarzystwa Miłośników Świętochłowic. Pawła Findera również zamieni lokalna postać, a mianowicie Maria Dulcissima Hoffmann (obecna patrona Gimnazjum nr 5), której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1999 r.

CHROPACZÓW

Patrona zmieni tu ulica Alfreda Lampego i to najprawdopodobniej na Konstantego Wolnego dla uczczenia postaci górnośląskiego działacza narodowego i współpracownika Wojciecha Korfantego. Ulica Armii Ludowej najprawdopodobniej stanie się ulicą Armii Krajowej, a Mariana Buczka – Wrocławską jako odpowiednik ulicy Świętochłowickiej we Wrocławiu. Patrona chropaczowskiego placu Aleksandra Zawadzkiego, zastąpi najprawdopodobniej Tadeusz Zawadzki (ps. Zośka, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”).

LIPINY

Ulica Franciszka Pieczki zmieni patrona na… Franciszka Pieczkę – jak czytamy w uzasadnieniu - dla uhonorowania wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego, związanego poprzez miejsce urodzenia i swoje role z Górnym Śląskiem. Na podobnej zasadzie działacza komunistycznego Józefa Wieczorka zastąpi żużlowiec Józef Wieczorek, wychowanek klubu Górnik Rybnik, a Floriana Świerczynę urodzony w chropaczowie Bernard Świerczyna, żołnierz Związku Walki Zbrojnej, członek i współorganizator ruchu oporu w Auschwitz. Ulica Nowotki zmieni się na Rudzką, a Hanka Sawicka ustąpi miejsca urodzonemu w lipinach ks. Józefowi Michalskiemu.

PIAŚNIKI

Tutejsza ulica Janka Krasickiego najprawdopodobniej zamieni patrona na Ignacego Krasickiego, a tuż obok Franciszka Zubrzyckiego zastąpi Julian Zubrzycki – twórca uzdrowiska w Rabce. Obok ulicy Wiosennej, zamiast Dylonga, pojawi się Słoneczna.

ZGODA

W dzielnicy Zgoda zniknie ulica Pawła Komandra, którą najprawdopodobniej zastąpi Wiśniowa – jak czytamy w uzasadnieniu -  korespondująca z charakterem zabudowy oraz położonymi w jej sąsiedztwie terenami zielonymi.

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazw ulic w Świętochłowicach to punkt 9. w porządku obrad czwartkowej sesji. Punkt 10 dotyczy podjęcia uchwały w sprawie nadania nazw nowym ulicom w Lipinach. Chodzi o ulice, które powstają w obrębie nowego osiedla domków jednorodzinnych w północno-zachodniej części miasta (projekt przewiduje tu powstanie 200 budynków... i remont ulicy Chrobrego).

Z informacji opublikowanych przez radnych Klubu PiS dowiadujemy się, że propozycje 11 nowych nazw ulic "uwzględniają jednolity charakter nazewnictwa". Będą to najprawdopodobniej nazwy: Kwiatowa, Przebiśniegów, Krokusów, Stokrotek, Żonkili, Hiacyntów, Tulipanów, Konwalii, Irysów, Piwonii oraz Nasturcji.

Jak podobają się Wam propozycje nowych nazw ulic w mieście? 

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • Basia

  No proszę Was. Ja mam mieszkać na Wiśniowej a nie na Komandra. To ja już wole Komadra. Noż kuźwa. Zamiast robić coś bardzoiej pożytecznego to będą nawy ulic zmieniać.

 • witek

  kasy nie ma a zajmujecie sie [...]erelami ile to bedzie kosztowac

 • Ktosia

  Proponuję zrównać z ziemią wszystko co powstało w czasach tzw. komuny :) w sumie, ciekawe co by w naszych kochanych Świonach zostało :)

 • raus

  NIE dla Pileckiego i Dmowskiego. Raus z tym do warszawki pisiory.

 • Margareta

  Nie chcę mieszkać na Konstytucji 1997 .Co to za dziwoląg .Już bym wolała - Krótka, Urzędowa, Wiosenna, Muminków itp. Albo po prostu ulica BEZ NAZWY . HA, HA!!!

 • Chropek

  Pamiętajcie to pomysł łatasia, człowieka bez poglądów, ideologi, zdrajcy.Wstyd dla Demokracji i Konstytucji

 • Ze Świon

  Jo tyż jest za urzędową. Wszystko ino niy jakokolwiek polityczno, nigdy niy wiadomo co komu tam jeszcze do łeba kiedyś szczeli.

 • Alex

  mam nadzieję, że ta nazwa jednak nie przejdzie.. :(

 • Chropaczow

  Lepiej jak by sie ktos zajol renowacja budynkow ktore w chropaczowie ledwo stoja i nadal sa do zamieszkania nie macie co z kasa robic czy jak tereny zielone w miejscach zamieszkania tez nie sa koszone tego roku na chropaczowie wyglada jak po wojnie masakra wy nie robicie nic a prezydent jest zapraszany tylko na centrum miasta bo te syfy jak chropaczow trzeba schowac ah szkoda slow najlepiej nic nie robic zarosniemy w gesty busz

 • Andzia

  Centrum to juz też syf...

 • jo

  Nie rozumiem tych krytykujących RM.Przecież zmiana nazw ulic to nie pomysł radnych a tylko realizacja "dobrej zmiany".

 • Macgyver

  A te nowe nazwy to też ta dobra zmiana wymyśliła!

 • gość

  ale może zapytać mieszkańców na jakiej ulicy chcą lub nie chcą mieszkać? do mnie nie dotarło nic , a mieszkam na jednej z ulic do zmiany. znowu "wadza" pokazuje , że wie lepiej , a w sumie to większość z nich to ćwierć inteligenci .

 • hahah

  To już widzę jak 50 osób na danej ulicy dochodzi do wspólnej nazwy ulicy. To ma się odbyć do końca sierpnia 2017, a nie 2035...

 • Ave

  A co to za różnica czy będziesz mieszkać na ul. Kaczora Donalda czy ul. Kubusia Puchatka? Co? Wyprowadzisz się, bo nazwa ulicy nie będzie odpowiadać? Ludzie złoci, ale macie problemy...

 • Justa

  co ty [...]isz człowieku? jest to dla nas bardzo duży problem ! nie sama nazwa ulicy jest tym problemem ale wszystkie nasze dokumenty muszą ulec zmianie , jest ogrom załatwiania i być może będziemy ponosić koszty .

 • Jaś

  Zamiana ulicy Fr. Zubrzyckiego na Juliana Zubrzyckiego to dobry pomysł z zastrzeżeniem, że nie zmieni się także numeracja budynków. Praktycznie używało się nazwy: "Zubrzyckiego" i to pozostanie - mam nadzieję, że nie będzie konieczna wymiana dokumentów, szczególnie tych za które mają płacić mieszkańcy! Nie znałem panów Franciszka ani Juliana ale faktycznie ten drugi spowodował, że do Rabki-Zdroju jeździły do sanatoriów i na kolonie głównie dzieci ze Śląska.

 • załamany

  w du..ch wam sie przewraca za ciężką pracę ludzi

 • Tiruriru

  Ta geriatria z UM niech sobie zarezerwuje jedną ulicę i nazwie ją gastrologów ! Jedyne co im wychodzi to puszczanie bąków! Nawet taki temat jak nazwy ulic ich przerasta.Robią co chcą i z nikim się nie liczą wydaje im się że mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia w tym temacie. Strzelacie sobie kolejny raz w kolano a do wyborów już tuż tuż,będziemy o tym pamiętać !

 • dsfdsf

  Nazwę kraju też chcesz omawiać z mieszkańcami? Bo może komuś się nie podoba, bo może zamiast Polska powinien być Lechistan?

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.