Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Wiśniowa zamiast Komandra? Propozycje nowych nazw ulic

 • Dodano: 2017-08-29 13:00, aktualizacja: 2017-08-30 08:33

Podczas najbliższej sesji radni podejmą uchwały o zmianie nazw kilkunastu ulic w mieście. Chodzi nie tylko o zmiany patronów nie spełniających wymogów tzw. ustawy dekomunizacyjnej, ale też nadanie nazw 11 ulicom na terenie budującego się osiedla Nowy Paryż.

Ustawa „dekomunizacyjna”, która weszła w życie we wrześniu zeszłego roku, zakłada, że nazwy ulic nawiązujące do czasów PRL-u muszą zniknąć do końca sierpnia. Okazuje się, że w naszym mieście problem dotyczy aż 18 ulic i jednego placu.

Propozycję uchwały  w tej sprawie, która przygotował magistrat i którą radni otrzymali pod głosowanie, opublikował Klub Radnych PiS w Świętochłowicach. Decyzja o nadaniu nowych - niekiedy tylko symbolicznie - nazw, zostanie podjęta (albo i nie) na najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 31 sierpnia (Urząd Miejski przy ul. Katowickiej 54, godz.10.00).

Wśród nowych patronów są osoby związane ze Świętochłowicami, zasłużone dla polskiej racji stanu, jak i nazwy zupełnie neutralne. Jest też kilka ulic, które nie zmienią nazwy…tylko patrona. Poniżej propozycje z uzasadnieniami.

CENTRUM

Zaczynając od dzielnicy Centrum ulica Karola Świerczewskiego miałaby przyjąć nazwę Konstytucji 1997 roku – to wniosek Klubu PO RP o czym poinformował przewodniczący Rady Miejskiej, Rafał Łataś.

Dalsze propozycje są takie, aby ulica Mieczysława Figuły zmieniła patrona na Witolda Pileckiego, a Władysława Hibnera na Romana Dmowskiego. Z kolei ulica Małgorzaty Fornalskiej stanie się prawdopodobnie ulicą Jana Kochanowskiego. Karola Liebknechta zastąpi Edward Brzozowski, historyk z zamiłowania, współtwórca i prezes założonego w 1967 r. Towarzystwa Miłośników Świętochłowic. Pawła Findera również zamieni lokalna postać, a mianowicie Maria Dulcissima Hoffmann (obecna patrona Gimnazjum nr 5), której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1999 r.

CHROPACZÓW

Patrona zmieni tu ulica Alfreda Lampego i to najprawdopodobniej na Konstantego Wolnego dla uczczenia postaci górnośląskiego działacza narodowego i współpracownika Wojciecha Korfantego. Ulica Armii Ludowej najprawdopodobniej stanie się ulicą Armii Krajowej, a Mariana Buczka – Wrocławską jako odpowiednik ulicy Świętochłowickiej we Wrocławiu. Patrona chropaczowskiego placu Aleksandra Zawadzkiego, zastąpi najprawdopodobniej Tadeusz Zawadzki (ps. Zośka, jeden z bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”).

LIPINY

Ulica Franciszka Pieczki zmieni patrona na… Franciszka Pieczkę – jak czytamy w uzasadnieniu - dla uhonorowania wybitnego polskiego aktora teatralnego i filmowego, związanego poprzez miejsce urodzenia i swoje role z Górnym Śląskiem. Na podobnej zasadzie działacza komunistycznego Józefa Wieczorka zastąpi żużlowiec Józef Wieczorek, wychowanek klubu Górnik Rybnik, a Floriana Świerczynę urodzony w chropaczowie Bernard Świerczyna, żołnierz Związku Walki Zbrojnej, członek i współorganizator ruchu oporu w Auschwitz. Ulica Nowotki zmieni się na Rudzką, a Hanka Sawicka ustąpi miejsca urodzonemu w lipinach ks. Józefowi Michalskiemu.

PIAŚNIKI

Tutejsza ulica Janka Krasickiego najprawdopodobniej zamieni patrona na Ignacego Krasickiego, a tuż obok Franciszka Zubrzyckiego zastąpi Julian Zubrzycki – twórca uzdrowiska w Rabce. Obok ulicy Wiosennej, zamiast Dylonga, pojawi się Słoneczna.

ZGODA

W dzielnicy Zgoda zniknie ulica Pawła Komandra, którą najprawdopodobniej zastąpi Wiśniowa – jak czytamy w uzasadnieniu -  korespondująca z charakterem zabudowy oraz położonymi w jej sąsiedztwie terenami zielonymi.

Podjęcie uchwały w sprawie zmiany nazw ulic w Świętochłowicach to punkt 9. w porządku obrad czwartkowej sesji. Punkt 10 dotyczy podjęcia uchwały w sprawie nadania nazw nowym ulicom w Lipinach. Chodzi o ulice, które powstają w obrębie nowego osiedla domków jednorodzinnych w północno-zachodniej części miasta (projekt przewiduje tu powstanie 200 budynków... i remont ulicy Chrobrego).

Z informacji opublikowanych przez radnych Klubu PiS dowiadujemy się, że propozycje 11 nowych nazw ulic "uwzględniają jednolity charakter nazewnictwa". Będą to najprawdopodobniej nazwy: Kwiatowa, Przebiśniegów, Krokusów, Stokrotek, Żonkili, Hiacyntów, Tulipanów, Konwalii, Irysów, Piwonii oraz Nasturcji.

Jak podobają się Wam propozycje nowych nazw ulic w mieście? 

Najnowsze informacje z Świętochłowic w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Zobacz także

Komentarze (40)    dodaj komentarz »

 • Basia

  No proszę Was. Ja mam mieszkać na Wiśniowej a nie na Komandra. To ja już wole Komadra. Noż kuźwa. Zamiast robić coś bardzoiej pożytecznego to będą nawy ulic zmieniać.

 • witek

  kasy nie ma a zajmujecie sie [...]erelami ile to bedzie kosztowac

 • Ktosia

  Proponuję zrównać z ziemią wszystko co powstało w czasach tzw. komuny :) w sumie, ciekawe co by w naszych kochanych Świonach zostało :)

 • raus

  NIE dla Pileckiego i Dmowskiego. Raus z tym do warszawki pisiory.

 • Margareta

  Nie chcę mieszkać na Konstytucji 1997 .Co to za dziwoląg .Już bym wolała - Krótka, Urzędowa, Wiosenna, Muminków itp. Albo po prostu ulica BEZ NAZWY . HA, HA!!!

 • Chropek

  Pamiętajcie to pomysł łatasia, człowieka bez poglądów, ideologi, zdrajcy.Wstyd dla Demokracji i Konstytucji

 • Ze Świon

  Jo tyż jest za urzędową. Wszystko ino niy jakokolwiek polityczno, nigdy niy wiadomo co komu tam jeszcze do łeba kiedyś szczeli.

 • Alex

  mam nadzieję, że ta nazwa jednak nie przejdzie.. :(

 • Chropaczow

  Lepiej jak by sie ktos zajol renowacja budynkow ktore w chropaczowie ledwo stoja i nadal sa do zamieszkania nie macie co z kasa robic czy jak tereny zielone w miejscach zamieszkania tez nie sa koszone tego roku na chropaczowie wyglada jak po wojnie masakra wy nie robicie nic a prezydent jest zapraszany tylko na centrum miasta bo te syfy jak chropaczow trzeba schowac ah szkoda slow najlepiej nic nie robic zarosniemy w gesty busz

 • jo

  Nie rozumiem tych krytykujących RM.Przecież zmiana nazw ulic to nie pomysł radnych a tylko realizacja "dobrej zmiany".

 • Macgyver

  A te nowe nazwy to też ta dobra zmiana wymyśliła!

 • gość

  ale może zapytać mieszkańców na jakiej ulicy chcą lub nie chcą mieszkać? do mnie nie dotarło nic , a mieszkam na jednej z ulic do zmiany. znowu "wadza" pokazuje , że wie lepiej , a w sumie to większość z nich to ćwierć inteligenci .

 • hahah

  To już widzę jak 50 osób na danej ulicy dochodzi do wspólnej nazwy ulicy. To ma się odbyć do końca sierpnia 2017, a nie 2035...

 • Ave

  A co to za różnica czy będziesz mieszkać na ul. Kaczora Donalda czy ul. Kubusia Puchatka? Co? Wyprowadzisz się, bo nazwa ulicy nie będzie odpowiadać? Ludzie złoci, ale macie problemy...

 • Justa

  co ty [...]isz człowieku? jest to dla nas bardzo duży problem ! nie sama nazwa ulicy jest tym problemem ale wszystkie nasze dokumenty muszą ulec zmianie , jest ogrom załatwiania i być może będziemy ponosić koszty .

 • Jaś

  Zamiana ulicy Fr. Zubrzyckiego na Juliana Zubrzyckiego to dobry pomysł z zastrzeżeniem, że nie zmieni się także numeracja budynków. Praktycznie używało się nazwy: "Zubrzyckiego" i to pozostanie - mam nadzieję, że nie będzie konieczna wymiana dokumentów, szczególnie tych za które mają płacić mieszkańcy! Nie znałem panów Franciszka ani Juliana ale faktycznie ten drugi spowodował, że do Rabki-Zdroju jeździły do sanatoriów i na kolonie głównie dzieci ze Śląska.

 • załamany

  w du..ch wam sie przewraca za ciężką pracę ludzi

 • Tiruriru

  Ta geriatria z UM niech sobie zarezerwuje jedną ulicę i nazwie ją gastrologów ! Jedyne co im wychodzi to puszczanie bąków! Nawet taki temat jak nazwy ulic ich przerasta.Robią co chcą i z nikim się nie liczą wydaje im się że mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia w tym temacie. Strzelacie sobie kolejny raz w kolano a do wyborów już tuż tuż,będziemy o tym pamiętać !

 • dsfdsf

  Nazwę kraju też chcesz omawiać z mieszkańcami? Bo może komuś się nie podoba, bo może zamiast Polska powinien być Lechistan?

 • Tiruriru

  A co ma piernik do wiatraka? Nie! Będziemy siedzieć cicho wszystko wychwalać czy nam się podoba czy nie i wypinać zady do kopania! A jaśnie władza ma nas tam gdzie słońce nie dociera ! Jest głucha na nasze sugestie i żale a miasto to coraz większy chlew bo kasa idzie na [...]y a nie na najważniejsze sprawy! Tak się sprawy mają i mieszkańcy wreszcie zaczynają to dostrzegać!

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.