Wiadomości z Świętochłowic

Wydarzenie Historyczne Roku 2019: Muzeum Powstań Śląskich w gronie zwycięzców

  • Dodano: 2020-07-20 19:45

Wielki sukces Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach! Wydarzenie "Obchody 100 - lecia I Powstania Śląskiego" znalazło się w gronie zwycięzców 13. Edycji Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2019.

Wydarzenie Historyczne Roku

"Wydarzenie Historyczne Roku" to plebiscyt organizowany przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W I etapie osoby prywatne i instytucje mają prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech wydarzeń (po jednym z każdej kategorii) za pomocą formularza internetowego. W tym roku zostało zgłoszonym prawie 200 projektów, które przesłali organizatorzy zarówno z kraju, jak i z ośrodków polonijnych z zagranicy, z takich krajów, jak: Anglia, Austria, Argentyna, Australia, Białoruś, Francja, Kanada, Litwa, Niemcy, Ukraina, Węgry, Włochy. Następnie jury, złożone z przedstawicieli organizatorów oraz ludzi nauki i kultury, wybrało po pięć projektów w każdej z kategorii "Wystawa", "Wydarzenie" oraz "Edukacja i multimedia". 

Ostateczną decyzję, które projekty wygrały, podjęli w II etapie konkursu internauci w drodze ogólnodostępnego głosowania.

Wśród laureatów pojawiło się Muzeum Powstań Śląskich

Jak podało Muzeum Historii Polski w kategorii "wydarzenie" zwyciężyły obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego zorganizowane przez Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

Zwycięskie wydarzenie "Obchody 100-lecia I Powstania Śląskiego", zorganizowane dla upamiętnienia 100-lecia I Powstania Śląskiego zawierało:

  • Koncert "O mój Śląsku!",
  • rekonstrukcję bitwy o Golgotę Godowską,
  • multimedialny spektakl muzyczny,
  • wystawę "Śląsk − droga do Niepodległej".
  • specjalnie wydaną płyta "Krew i gniew" zawierająca pieśni powstańcze w nowoczesnych aranżacjach.

W kategorii "edukacja i multimedia" wygrała strona internetowa "Powstańcy Śląscy", którą przygotowały Archiwa Państwowe w Opolu i w Katowicach, zaś w kategorii "wystawa" ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", której autorem był Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego w Warszawie.

Gala wręczenia statuetek i dyplomów dla laureatów plebiscytu ma się odbyć 23 września. Zgodnie z regulaminem plebiscytu organizatorzy zwycięskich projektów otrzymają nagrody ufundowane przez organizatora, partnerów i sponsorów plebiscytu.

Komentarze (1)    dodaj »

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również