W piątek w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbyła się debata z mieszkańcami miasta. Głównym celem przedsięwzięcia było omówienie problematyki przemocy w rodzinie.
Uczestnicy czynnie brali udział w dyskusji
Głównym tematem piątkowej debaty „Nie bądź ślepy i głuchy na przemoc” była problematyka przemocy w rodzinie. W spotkaniu, które odbyło się w świętochłowickim Muzeum Powstań Śląskich wzięli udział mieszkańcy miasta
Mundurowi oraz przedstawiciele Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie, Zespołu Interdyscyplinarnego Ośrodka Pomocy Społecznej i przedstawiciele chorzowskiego sądu omówili problematykę przemocy w rodzinie, przedstawili dane dotyczące tego zagadnienia oraz wskazali przykłady udzielonej pomocy. Prelegenci mówili też o tym, jak przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku, czym jest "Niebieska Karta" oraz przybliżyli aktualne przepisy prawa, zwracając uwagę na wydawanie nakazu i zakazu wobec osób stosujących przemoc.
W trakcie spotkania przypomniano również o narzędziu "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa", za pomocą której mieszkańcy mają możliwość wskazywania zagrożeń występujących w ich najbliższym otoczeniu. Omówiono również aplikację „Moja Komenda”, ułatwiającą kontakt z dzielnicowymi. Dzięki tym rozwiązaniom stróże prawa mają dodatkową możliwość poznania potrzeb mieszkańców. Z ramienia świętochłowickiej Policji w debacie uczestniczyła młodszy inspektor Monika Francikowska - Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji podkomisarz Grzegorz Muc, których wspierali policjanci wszystkich pionów. W spotkaniu nie zabrakło też podkomisarz Eweliny Stępień-Hajdy, która jest wojewódzkim koordynatorem procedury "Niebieska Karta".
W drugiej części debaty rozpoczęła się dyskusja z uczestnikami przedsięwzięcia, którzy chętnie zadawali pytania organizatorom oraz przedstawiali swoje spostrzeżenia.