Wiadomości z Świętochłowic

Zasiedzenie nieruchomości

  • Dodano: 2020-09-22 08:30, aktualizacja: 2020-09-23 11:23

Nabycie własności określonej rzeczy może nastąpić na wiele różnych sposobów, jednym z nich jest zasiedzenie. Instytucja ta jest stosunkowo często stosowana względem nieruchomości. Sama wiedza nie wystarczy jednak do tego, aby w drodze zasiedzenia nabyć własność działki, lokalu lub oznaczonego budynku. Takie sprawy często trafiają na salę sądową, a tam wsparcie prawnika jest w zasadzie konieczne.

Pomoc prawna w sprawach dotyczących nieruchomości

Sprawy obejmujące prawo własności nieruchomości są jednymi z najczęściej spotykanych w kancelariach prawnych. Nie ma przy tym znaczenia czy jest to kancelaria adwokacka z Rzeszowa, Katowic, Krakowa czy Warszawy.

Nieruchomości są przedmiotami o naprawdę sporej wartości, nabywanie ich własności jest zatem obwarowane szeregiem różnych przesłanek, które musi spełnić potencjalny nabywca. Dotyczy to także instytucji zasiedzenia, która pozwala nabyć własność nieruchomości niejako w sposób bezkosztowy.

Temat ten jest jednak bardzo złożony i zależy od wielu różnych czynników, w tym przede wszystkim od okoliczności danej sprawy. Jeśli interesuje Państwa tematyka zasiedzenia nieruchomości lub borykacie się z tym problemem osobiście, zachęcamy do odwiedzenia strony Kancelarii z Rzeszowa, na której odnajdziecie szereg różnych artykułów z dziedziny prawa nieruchomości.

Czym jest zasiedzenie nieruchomości?

Zasiedzenie polega na nabyciu prawa własności określonej rzeczy po upływie oznaczonego czasu. Innymi słowy, jeśli dana osoba chce zostać właścicielem (np. oznaczonej nieruchomości) musi wykazać, że posiadała ją nieprzerwanie przez określony okres czasu.

Zgodnie z treścią art. 172 Kodeksu cywilnego, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).Po upływie 30 lat posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

Pamiętajmy przy tym, że nabyć nieruchomość rolną przez zasiedzenie może jedynie rolnik indywidualny w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, jeżeli - ustalona zgodnie z przepisami art. 5 ust. 2 i 3 tej ustawy - powierzchnia nabywanej nieruchomości rolnej wraz z nieruchomościami rolnymi stanowiącymi jego własność nie przekroczy 300 ha użytków rolnych.

Warto w tym miejscu wskazać także, że o samoistnym posiadaniu współwłaściciela nie przesądza samodzielne wykonywanie uprawnień właścicielskich, pobieranie pożytków czy też ponoszenie ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości, w tym wykonywanie remontów zmierzających do zachowania rzeczy w stanie niepogorszonym. Fakt niewykonywania współposiadania przez innych współwłaścicieli nie świadczy automatycznie o samoistności posiadania współwłaściciela wykonującego władztwo, bowiem jest to uprawnienie współwłaścicieli, a nie obowiązek.

Dla stwierdzenia zasiedzenie własności nieruchomości niezbędne jest określenie tejże nieruchomości według zasad przewidzianych w przepisach o prowadzeniu ksiąg wieczystych, czyli w oparciu o dane ewidencji gruntów. W konkretnej sprawie, gdzie przedmiotem zasiedzenia miałby stać się jedynie fragment działki ewidencyjnej (zawarty w obrębie ogrodzenia), rodzi to konieczność zlecenia w ramach opinii biegłego sądowego sporządzenia przez geodetę uprawnionego odpowiedniej mapy. Dopiero po przedłożeniu takiej mapy możliwe będzie jednoznaczne zidentyfikowanie zarówno przedmiotu sporu jak i przedmiotu ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie.

Wsparcie prawne przy zasiedzeniu

Sprawy z zakresu zasiedzenia nieruchomości wymagają bardzo często wsparcia doświadczonego adwokata lub prawnika. Nierzadko trafiają one bowiem na wokandę, a tam niedoświadczona osoba będzie miała trudności w samodzielnym udowodnieniu sowich racji lub obrony własnego stanowiska.

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Rzeszów Kancelaria Prawna TMH
ul. Dominikańska 1A
35-077 Rzeszów
Tel: (17) 307 07 66

Polecamy również:

https://swiony.pl/is,pomocy-adwokata-radcy-prawnego-czy-doradcy-podatkowego,270925,912569.html
https://swiony.pl/is,frankowicze---co-nowego,270925,912765.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.