Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Zbliża się jesień. Policja apeluje o rozwagę na drodze!

  • Dodano: 2019-09-16 08:00, aktualizacja: 2019-09-16 08:12

Zbliżający się okres jesienno - zimowy to czas, kiedy widoczność na drodze ma ogromny wpływ na zachowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Specyficzne, często zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają szczególnej uwagi podczas jazdy. Deszcz i mgła w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia kierowcy, co ma znaczny wpływ na kierowanie pojazdem, zdecydowanie skracając przy tym możliwość podjęcia szybkiej i właściwej reakcji. Policja apeluje o ostrożną jazdę.

Zmienna aura nie ułatwia jazdy, zwłaszcza rano i wieczorem, kiedy temperatura spada w okolicę zera. Nagłe opady deszczu, śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy w takich warunkach powodują, że na drodze dochodzi do licznych zdarzeń drogowych. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

W zbliżającym się okresie jesiennym zmienna pogoda powoduje, że na drogach jest coraz bardziej niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Niestety w tym okresie wzrasta również prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych. Specyficzne, często zmieniające się warunki atmosferyczne wymagają szczególnej uwagi podczas jazdy. Deszcz i mgła w znacznym stopniu ograniczają pole widzenia kierowcy, co ma ogromny wpływ na kierowanie pojazdem, zdecydowanie skracając przy tym możliwość podjęcia szybkiej i właściwej reakcji. Czas hamowania auta znacznie się wydłuża i nietrudno o kolizję czy potrącenie. Kierujący muszą się liczyć z tym, że nie zdążą natychmiast zatrzymać pojazdu.

Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. Nieważne czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo, to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi. Pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze.

Szczególny apel policja kieruje do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych, należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Piesi, jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby byli widoczni. Przypominamy o bezwzględnym używaniu elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku.

Kierowco, pamiętaj:

  • zwróć uwagę, aby widoczność z wnętrza pojazdu nie była utrudniona, a szyby nie były zaparowane,
  • w przypadku złych warunków atmosferycznych wyjedź 10 minut wcześniej,
  • w przypadku utrudnień w ruchu nie spiesz się, bo to rodzi niepotrzebny stres, a w konsekwencji może prowadzić do agresji,
  • pamiętaj, że w razie pojawiających się opadów atmosferycznych należy zmniejszyć prędkość,
  • unikaj gwałtownych manewrów i ostrego hamowania, przy niskich temperaturach nawierzchnia jezdni przymarza,
  • zwróć szczególną uwagę na pieszych, którzy w tym okresie są mniej widoczni.


Źródło: KMP Świętochłowice

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.