W połowie lutego prezydent miasta Daniel Beger spotkał się z konsulem Mali, Mamadou Konate. Rozważano organizację wyjątkowego wydarzenia łączącego tradycję Śląska i Mali. Niestety, plany te nie dojdą do skutku – wszystko to za sprawą stanowiska Republiki Mali wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Wielokulturowe spotkanie
Konsul Mali, Mamadou Konate, odwiedził gabinet prezydenta miasta Świętochłowice 13 lutego tego roku. Politykom towarzyszyli przedstawiciele śląskiego świata artystycznego. Okazało się, że konsul jest fascynatem śląskiej kultury i tradycji – prezydent twierdzi, że konsul określa sam siebie słowem „Afrohanys”. Na spotkaniu omawiano możliwość organizacji wydarzenia, w którym udział mieli wziąć przedstawiciele kultury, biznesu i sportu pochodzący z Republiki Mali. Prezydent zapewnił, że już niebawem dowiemy się więcej. Niestety, miasto nagle zrezygnowało z organizacji wydarzenia.
Stanowczy sprzeciw prezydenta Begera
Decyzja o rezygnacji z organizacji wydarzenia wspólnie z Ambasadą Republiki Mali w Berlinie oraz Konsulatem Honorowym Mali wynikła ze stanowiska republiki względem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Republika Mali zagłosowała przeciwko rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie warunków leżących u podstaw sprawiedliwego i trwałego pokoju w Ukrainie. Przeciwko przyjęciu rezolucji zagłosowało zaledwie 7 państw.
- Głosowanie, w którym Republika Mali mówi jednym głosem z krajami takimi jak Białoruś, Korea Północna, Erytrea, Nikaragua, Syria oraz zbrodniczy agresor – Rosja, pokazuje jasno, iż kierunek obrany przez Państwa rząd nie jest spójny z ideami przyświecającymi demokratycznym państwom, które przeciwstawiają się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, traktując jednocześnie Rosję jako państwo odpowiedzialne za wojenne zbrodnie – czytamy w liście Daniela Begera do konsula Republiki Mali.
Prezydent przypomina, że w Świętochłowicach schronienie znalazło ponad pół tysiąca uchodźców z Ukrainy, a cała miejska społeczność od roku robi wszystko, aby zaopiekować się osobami uciekającymi przed widmem wojny. Dodaje, że organizacja wydarzenia wspólnie z Republiką Mali byłaby zaprzeczeniem dla wszystkich dotychczasowych działań prowadzonych dla uchodźców.
- [�Ś] jako warunek dalszej współpracy proszę przyjąć zaprzestanie działań wspierających Rosję w kontekście wojny na Ukrainie.
To, czy miasto ponownie rozpocznie rozmowy z Republiką Mali na temat współpracy przy organizacji wydarzenia, zależy od stanowiska Republiki wobec wojny na Ukrainie.