Wiadomości z Świętochłowic

Darowizna auta w rodzinie - poznaj najważniejsze informacje!

  • Dodano: 2021-06-08 15:45

Chcesz kupić samochód, a nie masz oszczędności? Potrzebujesz własny środek transportu, ale nie znalazłeś sprawdzonego auta? A może dopiero co jesteś właścicielem nowego prawa jazdy i nie chcesz rezygnować z nabytych umiejętności? Czy w większości tych przypadków najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem nie będzie sprawdzony pojazd? Sprawdzony przez kogoś zaufanego, z rodziny? Jak więc stać się właścicielem pojazdu, który został nam zwyczajnie podarowany? Darowizna auta w rodzinie to wcale nie taka prosta sprawa. Poznaj 5 najważniejszych informacji.

Wydawać by się mogło, że wystarczy mieć i chcieć. Mieć samochód i chcieć go podarować członkowi rodziny. Jak zgodnie z prawem powinna odbyć się cała ta procedura, aby nowy właściciel naprawdę był właścicielem? https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/darowizna-samochodu-w-rodzinie-co-warto-wiedziec/ opisuje najważniejsze kwestie dotyczące darowizny samochodu, któremuś z członków w rodzinie. A co oznacza sama darowizna? Darowizną nazywamy przeniesienie praw majątkowych do rzeczy, czyli w tym przypadku samochodu, na rzecz innej osoby. Kwestie prawne dotyczące darowizn reguluje Kodeks Cywilny w art. 882-902.  

1. Ważna informacja - najbliższy członek rodziny, dalsza rodzina

Jeśli darowizna samochodu dotyczyć ma najbliższego członka rodziny, z tzw. pierwszej grupy podatkowej, to odbędzie się ona bez dodatkowych kosztów jeśli wszystkie wymagania spełnimy w ciągu określonego czasu. I tak do 6 miesięcy darowiznę powinniśmy zgłosić w urzędzie skarbowym, a do 30 dni powinniśmy przerejestrować pojazd w Wydziale Komunikacji. O zaistniałej sytuacji, obdarowujący powinien również poinformować Wydział Komunikacji. 

Grupę pierwsza podatkową tworzą tacy krewni jak: współmałżonek, zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), rodzeństwo, pasierbowie, ojczym i macocha, zięć, synowa oraz teściowie. Kwota wolna od podatku w tej grupie to 9 637zł.

Drugą grupę tworzą dalsi krewni tacy jak: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych. Kwota wolna od podatku w drugiej grupie to 7 276zł.

2. Dokumenty i umowa

Umowa darowizny powinna zostać sporządzona pisemnie. Nie ma jednak potrzeby, aby potwierdzać ją notarialnie. Niemniej, należy zawrzeć w niej pewne obowiązkowe informacje. W piśmie należy uwzględnić datę zawarcia umowy oraz datę przekazania pojazdu. Oprócz tego należy szczegółowo opisać samochód, łącznie z jego wartością. 

3. Podatki i ważne daty

Jak już wyżej wymieniono - w przypadku najbliższego członka rodziny, darowiznę należy zawsze zgłosić w urzędzie skarbowym, do 6 miesięcy od daty przekazania samochodu. Stąd ważne jest umieszczenie tych 2 dat na umowie (data zawarcia umowy, data przekazania pojazdu). Jeśli sami nie zgłosimy darowizny, urząd skarbowy zweryfikuje kwestie zgłoszenia oraz opłat podatkowych. Wiązać się to może z nałożeniem kar, jeśli nie zostaną spełnione wszystkie wymagania. 

4. Praktyczne informacje

Dla "ubezpieczeniowego stażu" nowego kierowcy, praktykuje się darowizna jedynie części samochodu. Jako współwłaściciel samochodu może liczyć na w późniejszym czasie na zniżki w składce ubezpieczeniowej. 

A co z istniejącym już OC pojazdu, który zostaje przekazany w darowiźnie? O podarowaniu nie tylko całego samochodu, ale nawet jego części, darczyńca powinien powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe w ciągu 14 dni.

Dokładny kalkulator wysokości ubezpieczeń dostępny jest pod adresem: kalkulatorubezpieczen.net.pl

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.