Wiadomości z Świętochłowic

Terapia dla alkoholika - która będzie najlepsza? Jak i gdzie leczyć alkoholizm?

  • Dodano: 2021-07-12 10:45, aktualizacja: 2022-09-20 12:44

Alkoholizm to ciężka choroba, która odbija swoje piętno nie tylko na osobie uzależnionej, ale również na jej rodzinie. Samotna walka z uzależnieniem rzadko przynosi wymierne rezultaty, a skutecznym rozwiązaniem zwykle okazuje się terapia dla alkoholika.

  1. Jak zacząć leczenie alkoholizmu?
  2. Terapia dla alkoholika w zamkniętym ośrodku

Leczenie alkoholizmu jest zależne od tego, w jakiej fazie uzależnienia znajduje się chory. Samo odstawienie alkoholu nie wystarczy - tylko jeśli pacjent zdecyduje się podjąć leczenie i walczyć z chorobą alkoholową, może osiągnąć pełen sukces.

Jak zacząć leczenie alkoholizmu?

Leczyć alkoholizm można na różne sposoby, jednak każdą metodę rozpoczyna odtruwanie organizmu. To niezbędny krok w leczeniu uzależnienia, który prowadzi do usunięcia z organizmu trującej substancji, w tym wypadku alkoholu. Podczas odtrucia pojawiają się objawy zespołu abstynencyjnego, takie jak głód alkoholowy, zaburzenia snu, drżenie mięśni, wymioty, nudności, biegunka i brak kontroli nad własnym postępowaniem. Alkoholik w fazie odtrucia, a więc po odstawieniu alkoholu, powinien znajdować się pod obserwacją, którą może zapewnić ośrodek terapii uzależnień.

Terapia dla alkoholika w zamkniętym ośrodku

Przewlekłe nadużywanie alkoholu prowadzi do skrajnego wyniszczenia organizmu. Alkoholik potrzebuje więc nie tylko pomocy psychologicznej, ale również medycznej. Skuteczna terapia dla alkoholika jest więc zarówno leczeniem farmakologicznym, opartym na środkach łagodzących objawy odstawienne czy wyciszających układ nerwowy, jak i leczeniem psychologicznym, podejmowanym przez terapię behawioralno-poznawczą. Podstawowe formy leczenia alkoholizmu sprowadzają się często do terapii w ośrodku zamkniętym, gdzie alkoholik odbywa terapię grupową, której uzupełnieniem jest terapia indywidualna. Leczenie uzależnienia w ten sposób pomaga pokonać przymus picia i ułatwia zmotywowanie chorego do dalszej pracy nad sobą. Kiedy alkoholik zobaczy, że nie został sam ze swoim problemem, szybciej i łatwiej osiągnie oczekiwane rezultaty.

W leczeniu alkoholizmu dużą rolę odgrywa rodzina alkoholika. Podczas terapii w zamkniętym ośrodku kontakty chorego z rodziną są ograniczone, szczególnie w początkowej fazie leczenia, jednak z czasem wsparcie najbliższych okazuje się niezbędne do osiągnięcia pełnego stanu zdrowia. Rodzina to także powód, aby utrzymać abstynencję i dodatkowa motywacja do podjęcia leczenia. Choroba alkoholowa jest powszechnym zjawiskiem, częściowo akceptowanym w polskim społeczeństwie, jednak można z nią skutecznie walczyć, wybierając odpowiednią terapię.

Prywatny ośrodek terapii uzależnień EMPATIA

Skuteczne leczenie uzależnień:

  • leczenie alkoholizmu
  • leczenie narkomanii
  • leczenie hazardu
  • leczenie uzależnień behawioralnych

Maszewo 14A
09-400 Brwilno

Skontaktuj się ośrodkiem i uzyskaj pomoc!

E-mail:
terapia@osrodek-empatia.com

Tel:
725 421 229

Strona www:
https://www.osrodek-empatia.org/


Źródło: Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)    dodaj »

  • Sara

    Ile to problemów niesie alkoholizm i ile sił i determinacji często trzeba mieć w sobie, żeby się z tym wszystkim mierzyć. Też wiele dorosłych osób u których w rodzinie rodzic był alkoholikiem ma problemy ze sobą i nie zawsze sobie ze wszystkim radzi, nawet jeśli chodzi o relacje z innymi. To dlatego tak bardzo są potrzebne miejsca jak Psychomedic gdzie na taką profesjonalną pomoc DDA mogą liczyć. Plusem tej poradni jest też pomoc online, wszystko jest na stronie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.