Wiadomości z Świętochłowic

150 lat Wojciecha Korfantego. Wystawa w Świętochłowicach

  • Dodano: 2023-09-28 07:30, aktualizacja: 2023-09-28 07:42

4 października kolejne wydarzenie w ramach obchodów 150 lat Wojciecha Korfantego – wraz z Urszulą Koszutską – wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego zaprasza Centrum Kultury Śląskiej w Świętochłowicach.

Historia w Centrum Kultury Śląskiej

Od 18.00 będzie można oglądać wystawę „Powstania śląskie 1919-1920-1921”, która przybliża bogatą historię wydarzeń, które doprowadziły do powrotu części Górnego Śląska do Polski.

Na dwudziestu czterech panelach opisane są najważniejsze fakty, osoby i miejsca związane z powstaniami śląskimi. Wystawa ułożona jest chronologicznie i prezentuje historię oraz konteksty wydarzeń – od przyczyn, które doprowadziły do wybuchu I powstania śląskiego, po opis działań zbrojnych podjętych przez Polaków w trakcie III powstania śląskiego. Warstwę tekstową uzupełnia bogaty materiał graficzny, na który składają się pochodzące z epoki mapy, grafiki oraz zdjęcia.

Prezentacji wystawy towarzyszyć będzie prelekcja historyczna dra Michała Spurgiasza, zarysowująca kontekst historyczny wydarzeń obecnych na panelach.

Wystawie towarzyszyć będzie koncert Grzegorza Poloczka z zespołem. Wstęp jest wolny a bilety dostępne od piątku w CKŚ oraz na Wieżach KWK Polska.

150 lat Wojciecha Korfantego. Wystawa w Świętochłowicach / fot. CKŚ

Komentarze (6)    dodaj »

  • Amiga

    Czytam komentarze i nie mogę uwierzyć skąd się takie głupki wzięły

  • autochton

    Bzdury. Wówczas istniały doskonałe ku temu warunki; jedynym państwem któremu zależało na silnej Polsce, była Francja. Robiła co mogła, aby osłabić Niemcy i wspierać Polskę w jej walce o śląski przemysł, bo ta ostatnia była krajem typowo rolniczym, dodatkowo z bardzo wysokim stopniem analfabetyzmu. O tym wszystkim napisano już tyle, że każdy powinien to wiedzieć, ale polskiej racji stanu nie odpowiada historyczna prawda. Wolą napisać swoje, jak się wyraziłeś, halucynacje o "odwiecznej polskości Śląska", co jest brednią wyssaną z palca przez warszawskich propagandystów. To się nazywa polonizacja, jak widać po twoim tekście skuteczna, w niektórych przypadkach. A niemiecką nazwę Bytónia piszemy inaczej.

  • autochtōn

    Adalbert Korfanty - polski wywrotowiec, zdrajca narodu śląskiego i secesjonista na rzecz Polski, mający powiązania z POW Górnego Śląska, mianowany z Warszawy przywódca "powstań" polskich na Górnym Śląsku. Ostatecznie zdradzony przez Polaków, osadzony w więzieniu, na skutek czego podupadł na zdrowiu i zmarł. Marionetka na polskich usługach w czasach, gdy Śląsk mógł być niezależnym krajem, jak już kiedyś bywało.

  • gość

    zapomniałeś dodać , że morderca, chociaż tylko bandycie grażyńskiemu i jego siepaczom wskazał kogo trzeba zabić. drukarnia po zamordowanym nawet go ucieszyła. najlepsze jak mu polska zapłaciła za 90%przemysłu i budżetu. polacy nadal się wstydzą tej napaści na kraj bez armii (tak! republika wajmarska nie miała armii i ciężkiego uzbrojenia w tym momencie) bo co robił grażyński na śląsku wtedy? do czego powstał obóz koncentracyjny w sosnowcu i dlaczego z niego "powstańcy" uderzyli na śląsk. dlaczego tylu żołnierzy wojska polskiego wzięło w tym czasie urlop?

  • seba

    Ale takiego odklejenia od rzeczywistości żech sie tukej we komentarzach niy spodziewoł. xD Opowiadaj dalej, bo beka jest.

  • Wilim aus Beuthem

    Jeszcze wspomnij Zeflika Kożdonia i jego halucynacje, jak wspominasz już o własnym państwie. Śląsk mógł być abo u Miymca, abo u Poloka. Nigdy jako osobne, uznane państwo w środowisku politycznym nastałym po Wielkiej Wojnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również