Wiadomości z Świętochłowic

Cała Polska od soboty w żółtej strefie. Jakich zasad należy przestrzegać?

  • Dodano: 2020-10-10 09:45, aktualizacja: 2020-10-11 23:30

Cała Polska od dzisiaj znalazła się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, autobusach i na ulicach, trzeba nosić maseczki. Ten obowiązek nie obejmuje np. lasów i plaż.

Maseczki w przestrzeni publicznej

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są jedynie osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Maseczki trzeba nosić w miejscach publicznych, na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, promenadach, w miejscach postoju pojazdów, na parkingach leśnych, na terenie nieruchomości wspólnych oraz w zakładach pracy.

Ponadto trzeba je nosić w budynkach użyteczności publicznej m.in. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, szkołach, przychodniach, bankach, restauracjach, poczcie, punktach usługowych i obsługi pasażerów, w centrach handlowych, na targowiskach (straganach). Nie trzeba będzie zakładać maseczki w lesie, parku, zieleńcu, ogrodzie botanicznym czy zabytkowym i na plaży, bo są to miejsca o podobnym charakterze.


Bezpieczna odległość 

Dodatkowo w całym kraju w restauracjach, pubach i barach będzie trzeba zachować bezpieczną odległość – na osobę powinny przypadać co najmniej 4 m kw. W całym kraju nie będzie można w tych miejscach tańczyć. Dodatkowo w strefie czerwonej ograniczono też czas, w którym lokale gastronomiczne będą mogły działać. Otwarte mogą być w godzinach od 6.00 do 22.00. To ograniczenie nie dotyczy usług polegających na przygotowaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.


Wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe

Wydarzenia kulturalne w strefie czerwonej odbywają się w pomieszczeniach, w tym w klubach muzycznych i salach widowiskowo-sportowych, a także w amfiteatrach oraz muszlach koncertowych, pod warunkiem udostępnienia widzom co czwartego miejsca na widowni, w strefie żółtej co drugiego miejsca. W przypadku miejsc nieoznaczonych, na widowni musi być zachowana odległość 1,5 m między widzami, a wykorzystanych może być nie więcej niż 25 proc. miejsc. Widzowie muszą też mieć zakryte usta i nos.

W strefie czerwonej można organizować też plenerowe wydarzenia (na wolnym powietrzu) pod warunkiem, że jednocześnie widownia nie będzie liczyć więcej niż 100 osób, a odległość między widzami wyniesie co najmniej 1,5 m. Jeśli ta odległość będzie przestrzegana, uczestnicy nie muszą mieć maseczek. Podobne zasady bezpieczeństwa dotyczą imprez w żółtej strefie organizowanych w otwartej przestrzeni.

Organizacja kongresów i targów jest możliwa z wyjątkiem strefy czerwonej. W żółtej jest to możliwe pod warunkiem, że widzowie czy klienci będą chodzić w maseczkach. W przypadku innym niż organizowanie na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem, że uczestnikom udostępnione będzie nie więcej niż połowa liczby miejsc.

W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki lub parkach rekreacyjnych w strefie żółtej nie może przebywać więcej niż 1 osoba na 10 m kw. powierzchni, bez uwzględnienia parkingów. W czerwonej obowiązuje zakaz tego typu działalności.

Ponadto w całym kraju w zgromadzeniach będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 150 osób. Będą one musiały zakrywać usta i nos oraz zachować minimum 1,5 m odległości od siebie.

Dodatkowo między m.in. przemarszami czy manifestacjami zachować trzeba będzie odległość – minimum 100 m, by wyeliminować praktykę zgłaszania kilku zgromadzeń w jednym miejscu. Stosowano ją, aby obejść wymogi dotyczące liczby uczestników.


W kościołach istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa

W kościołach na terenie całego kraju istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Dodatkowo obłożenie w strefie czerwonej podczas wydarzeń religijnych sprawowanych w kościele ma wynosić maksymalnie 50 proc. Natomiast jeśli odbywa się ono na zewnątrz, to uczestnicy muszą zachować 1,5 m odległości między sobą lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).


Komunikacja miejska

Środki komunikacji miejskiej mogą przewozić w strefie żółtej tylu pasażerów ile wynosi liczba miejsc siedzących lub tylu, ile stanowi połowa wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych. Obowiązkowo pasażerowie muszą podróżować w maseczkach. W strefie czerwonej to obostrzenie jest większe. Pasażerów ma być tylu, ile wynosi połowa miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

W strefie żółtej w siłowniach oraz centrach i klubach fitness obowiązuje przepis, że można z nich korzystać pod warunkiem zachowania odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. W pomieszczeniu nie może się znajdować więcej niż 1 osoba na 7 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, w strefie czerwonej natomiast nie więcej niż 1 osoba na 10 m kw.


Imprezy okolicznościowe

Tydzień później w sobotę, czyli 17 października, wejdzie dodatkowe obostrzenie dotyczące liczby osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych, m.in. weselach, komuniach i w stypach: do 75 w strefie żółtej i do 50 w strefie czerwonej. Uczestnicy przyjęć okolicznościowych muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc przy stole.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w każdy piątek będzie też wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej.


Czerwona strefa

W czerwonej strefie od soboty, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdują się 32 powiaty:

  • aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie); 
  • janowski, łęczyński i włodawski (woj. lubelskie);
  • bełchatowski, wieluński (woj. łódzkie);
  • limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (w woj. małopolskie);
  • otwocki i szydłowiecki (woj. mazowieckie);
  • oleski (woj. opolskie);
  • dębicki i mielecki (woj. podkarpackie);
  • białostocki, zambrowski (woj. podlaskie);
  • kartuski, kościerski, pucki, słupski (woj. pomorskie);
  • kłobucki (woj. śląskie);
  • kielecki (woj. świętokrzyskie);
  • bartoszycki, działdowski, iławski i w ostródzki (woj. warmińsko-mazurski);
  • krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński (woj. wielkopolskie).

Na liście jest też 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.


16 szpitali koordynacyjnych

W związku z rosnącą liczbą  zachorowań, baza łóżek dla pacjentów z COVID-19 zostanie powiększona. Decyzjami wojewodów powstanie 16 szpitali koordynacyjnych.

- Szpitale trzeciego poziomu zostaną przekształcone w szpitale koordynacyjne. Dzięki temu liczba łózek zwiększy się o blisko 4 tys. miejsc – podał minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szpitalami koordynacyjnymi będą główne szpitale w danym województwie ukierunkowane na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Taka placówka wspólnie z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego będzie koordynować ruch objawowych pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

Na liście 16 szpitali koordynacyjnych znalazły się:

  1. Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu
  2. 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku
  3. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach
  4. Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach
  5. Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie
  6. Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo Leczniczym w Poznaniu
  7. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi
  8. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie
  9. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku
  10. Centrum Medyczne w Łańcucie
  11. 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach
  12. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu
  13. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach
  14. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu
  15. Szpital w Ostródzie
  16. Szpital Uniwersytecki w Krakowie 

By usprawnić koordynację przepływu pacjentów, w skład Wojewódzkich Zespołów Zarządzania Kryzysowego wejdą dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia oraz przedstawiciele szpitali koordynacyjnych.

Do zadań Zespołu należeć będą:

  • bieżące koordynowanie przepływu pacjentów pomiędzy szpitalami na terenie województwa w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami POZ, AOS;
  • koordynowanie ruchu karetek „wymazowych”;
  • koordynowanie ruchu karetek transportowych COVID19;
  • koordynowanie przekazywania pacjentów do Izolatoriów.

Wszystkie informacje o obostrzeniach są dostępne pod adresem: www.gov.pl/obostrzenia.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Blondyn

    Rozumiem ,że cenzura jest także tutaj i niektóre komentarze nie mają miejsca bytu??

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również