Wiadomości z Świętochłowic

Śląskie: zakażenia koronawirusem w urzędach, szpitalach i na Jasnej Górze

  • Dodano: 2020-10-08 08:00, aktualizacja: 2020-10-08 06:57

286 zakażeń koronawirusem potwierdzono w ostatniej dobie w województwie śląskim. Ogniska zakażeń są m.in. w urzędach, szpitalach, a nawet wśród zakonników mieszkających na Jasnej Górze w Częstochowie.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, najwięcej zakażeń odnotowano w ostatnim czasie w powiatach: częstochowskim - 46, żywieckim - 29, znajdującym się w strefie czerwonej powiecie kłobuckim - 26, Rudzie Śląskiej - 20 i Katowicach - 14.

Pojawiły się nowe ogniska zakażeń, m.in. w urzędzie miejskim w Pszowie, w którym obecnie wykryto 6 zakażonych pracowników. Przebywają oni w izolacji domowej w dobrym stanie, a 11 kolejnych urzędników jest w kwarantannie.

Wstrzymano przyjęcia na oddział neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju po tym, gdy okazało się, iż 4 pielęgniarki mają pozytywny wynik SARS-CoV-2. Aktualnie cały personel jest w trakcie pobierania wymazów do badań. 6 strażników Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej przebywa w izolacji domowej z powodu zakażenia, a 6 kolejnych jest w kwarantannie.

W powiecie kłobuckim pojawiają się zakażenia w otoczeniu osób chorych z ogniska, które wykryto w minionych tygodniach u pracowników jednego z większych zakładów pracy. Pojawiło się też nowe ognisko w kłobuckim szpitalu, w którym służby sanitarne odnotowały już 10 zakażonych osób wśród personelu i 8 pacjentów oddziału wewnętrznego. Również w szpitalu miejskim w Częstochowie wykryto ognisko koronawirusa, a badania na oddziale geriatrycznym ujawniły 17 zakażonych pacjentów i 8 członków personelu.

Zakażenie pojawiło się także w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, w którym służby sanitarne objęły izolacją 25 chorych zakonników. W Szczekocinach z kolei z jednym z przedsiębiorstw badania wykazały zakażenia u 5 pracowników, którzy zostali odizolowani, a pozostali pracownicy, decyzją właściciela zakładu, zostali także przebadani.

Obecnie w województwie śląskim zabezpieczonych jest blisko 1100 łóżek w szpitalach I, II i III stopnia dla pacjentów podejrzanych oraz zakażonych koronawirusem. Na wczoraj po południu zajętych było 369 łóżek. Jeśli chodzi o ilość tzw. łóżek respiratorowych, tych jest 87, a zajętych 23. Zabezpieczone są także miejsca w izolatorium w Ustroniu, których jest obecnie 168, a zajętych 39. Trwają uzgodnienia w sprawie wyznaczenie tzw. szpitala koordynującego w naszym województwie – szczegóły przedstawi w najbliższym czasie minister zdrowia na konferencji prasowej.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w środę liczba osób zakażonych wynosiła 23 tys. 916 - o 286 więcej niż we wtorek. Od początku epidemii zmarło w regionie 577 osób z COVID-19 - w środę poinformowano o siedmiu kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 89,6 proc. wszystkich zakażonych (21 tys. 430 osób) - w środę w regionie przybyło kolejnych 136 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 409,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest obecnie 271 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Stały czytelnik

    Zakażenia na Jasnej Górze??????? to niemożliwe,żeby Bozia takich świętych księży i ludzi zarażał..Poza tym księża mają konsekrowane i czyste jak Bóg ręce i oni się nie zarażą,oni są jak święci.

  • ksiądz J.

    oj niedowiarki będziecie się smażyć w piekle

  • ojojoj

    A mówił jeden duchowny na Mszy gdzieś w Polsce, że w kościołach nie ma koronawirusa. Czyżby kłamał????? ;))

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.