Wiadomości z Świętochłowic

Śląskie: zakażenia koronawirusem w urzędach, szpitalach i na Jasnej Górze

  • Dodano: 2020-10-08 08:00, aktualizacja: 2020-10-08 06:57

286 zakażeń koronawirusem potwierdzono w ostatniej dobie w województwie śląskim. Ogniska zakażeń są m.in. w urzędach, szpitalach, a nawet wśród zakonników mieszkających na Jasnej Górze w Częstochowie.

Jak poinformowała w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, najwięcej zakażeń odnotowano w ostatnim czasie w powiatach: częstochowskim - 46, żywieckim - 29, znajdującym się w strefie czerwonej powiecie kłobuckim - 26, Rudzie Śląskiej - 20 i Katowicach - 14.

Pojawiły się nowe ogniska zakażeń, m.in. w urzędzie miejskim w Pszowie, w którym obecnie wykryto 6 zakażonych pracowników. Przebywają oni w izolacji domowej w dobrym stanie, a 11 kolejnych urzędników jest w kwarantannie.

Wstrzymano przyjęcia na oddział neonatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu Zdroju po tym, gdy okazało się, iż 4 pielęgniarki mają pozytywny wynik SARS-CoV-2. Aktualnie cały personel jest w trakcie pobierania wymazów do badań. 6 strażników Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej przebywa w izolacji domowej z powodu zakażenia, a 6 kolejnych jest w kwarantannie.

W powiecie kłobuckim pojawiają się zakażenia w otoczeniu osób chorych z ogniska, które wykryto w minionych tygodniach u pracowników jednego z większych zakładów pracy. Pojawiło się też nowe ognisko w kłobuckim szpitalu, w którym służby sanitarne odnotowały już 10 zakażonych osób wśród personelu i 8 pacjentów oddziału wewnętrznego. Również w szpitalu miejskim w Częstochowie wykryto ognisko koronawirusa, a badania na oddziale geriatrycznym ujawniły 17 zakażonych pacjentów i 8 członków personelu.

Zakażenie pojawiło się także w klasztorze ojców paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, w którym służby sanitarne objęły izolacją 25 chorych zakonników. W Szczekocinach z kolei z jednym z przedsiębiorstw badania wykazały zakażenia u 5 pracowników, którzy zostali odizolowani, a pozostali pracownicy, decyzją właściciela zakładu, zostali także przebadani.

Obecnie w województwie śląskim zabezpieczonych jest blisko 1100 łóżek w szpitalach I, II i III stopnia dla pacjentów podejrzanych oraz zakażonych koronawirusem. Na wczoraj po południu zajętych było 369 łóżek. Jeśli chodzi o ilość tzw. łóżek respiratorowych, tych jest 87, a zajętych 23. Zabezpieczone są także miejsca w izolatorium w Ustroniu, których jest obecnie 168, a zajętych 39. Trwają uzgodnienia w sprawie wyznaczenie tzw. szpitala koordynującego w naszym województwie – szczegóły przedstawi w najbliższym czasie minister zdrowia na konferencji prasowej.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie zanotowano najwięcej w kraju zakażeń koronawirusem – w środę liczba osób zakażonych wynosiła 23 tys. 916 - o 286 więcej niż we wtorek. Od początku epidemii zmarło w regionie 577 osób z COVID-19 - w środę poinformowano o siedmiu kolejnych zgonach.

Wyzdrowiało 89,6 proc. wszystkich zakażonych (21 tys. 430 osób) - w środę w regionie przybyło kolejnych 136 ozdrowieńców. W woj. śląskim przebadano dotychczas blisko 409,2 tys. próbek pod kątem SARS-CoV-2. Hospitalizowanych jest obecnie 271 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Stały czytelnik

    Zakażenia na Jasnej Górze??????? to niemożliwe,żeby Bozia takich świętych księży i ludzi zarażał..Poza tym księża mają konsekrowane i czyste jak Bóg ręce i oni się nie zarażą,oni są jak święci.

  • ksiądz J.

    oj niedowiarki będziecie się smażyć w piekle

  • ojojoj

    A mówił jeden duchowny na Mszy gdzieś w Polsce, że w kościołach nie ma koronawirusa. Czyżby kłamał????? ;))

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.