Wiadomości z Świętochłowic

Czy fińskie domki zostaną wyburzone?

 • Dodano: 2022-05-11 07:00, aktualizacja: 2022-05-10 07:31

Cztery lata temu Daniel Beger obiecał remont fińskich domków, znajdujących się w dzielnicy Piaśniki. Niestety póki co nie rozpoczęto na tym terenie żadnych prac, a budynki z dnia na dzień są w coraz to gorszym stanie.

Zabytkowe osiedle odstrasza wyglądem

Jak fińskie domki wyglądają po 4 latach od złożenia deklaracji, że zostaną one wyremontowane? Dziurawe dachy, mnóstwo śmieci, odpadająca elewacja, a o zbliżającym się remoncie nic nie wiadomo. Ponadto większość budynków ma zamurowane drzwi i okna – powoduje to ryzyko silnego zawilgocenia budynków, co może sprawić, że będą już nie do uratowania. Wiele innych pustostanów w mieście z zamurowanymi wyjściami i oknami przeznaczonych jest do rozbiórki. Czy fińskie domki czeka ten sam los? 

Zdjęcia fińskich domków możecie zobaczyć poniżej.

Były obietnice

Na przełomie lat 2017-2018, prezydent Świętochłowic Daniel Beger zawzięcie walczył o zachowanie zabytkowego osiedla. Poprzedni rządzący mieli w planach oczyścić teren i sprzedać go prywatnemu deweloperowi. Jeden z domków miał zostać zachowany i przekazany do skansenu w Chorzowie. Wówczas pojawił się głośny sprzeciw ze strony stowarzyszenia „Przyjazne Świętochłowice”, do którego należy prezydent.

Prezydent obiecał zachować domki i zmienić ich przeznaczenie z budynków mieszkalnych na użyteczności publicznej. Chciał także wpisania fińskich domków do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego, jednak nie doszło to do skutku.

Kiedy remont?

Już w 2020 roku władze miasta twierdziły, że remont osiedla rozpocznie się już wkrótce. W ostatnim komunikacie sprostowano jednak, że prace przeniesiono na 2022 rok. Powodem opóźnień jest to, że niektóre domki jeszcze niedawno miały swoich lokatorów, których trzeba było przenieść, gdyż budynki stają się coraz bardziej niebezpieczne. Czy prace na osiedlu fińskich domków rzeczywiście rozpoczną się w tym roku? Jeżeli tak, przekonamy się o tym już niebawem!
 

Komentarze (25)    dodaj »

 • Bolesława

  ZROWNAC TO Z ZIEMIA

 • marian55

  To kolejna niespełniona obietnica wyborcza Begera 1) Likwidacja Straży Miejskiej ( tylko wożą się autem po Świonach ) 2) Remont wspomnianych domków " Fińskich " ale duet Beger i Nowak zadowoleni z siebie bo kolejna kasa idzie na Skałkę ( tak tam ciasno a będzie jeszcze ciaśniej , pełno aut ruch jak na DTŚ w południe , to ma być miejsce wypoczynku i rekreacji ? Jeżeli was panowie stać na taki wysiłek intelektualny to zastanówcie się co chcecie zrobić na tej Skałce ZŁEGO !!! Zlikwidować ruch kołowy przez Skałkę !!!! i przenieść lokalizację hali sportowej w inne miejsce !!!!

 • Andrzej

  Zburzyć to jak najszybciej!

 • kurde bele

  cz w tych ruderach mjeszkajom jeszcze ludzie? na pewno ja ale ino we świonach, niym cie GAńBA beger!!!!!!!!!

 • Szalik

  Mieszka tylko 1 mieszkaniec, który nie chciał przeprowadzić się i dzięki niemu zablokowane są jakiekolwiek ruchy miasta by domki fińskie zagospodarować w inny sposób.

 • dziadek K.

  te drewniane rudery już dawno powinni zburzyć

 • Fiona

  Najlepiej zburzyć i sprzedać teren tylko to się liczy aby zarobić trochę kasy na pewno deweloper już czeka aby kupić teren .swietochlowice kiedyś mieli wszystko rzeźnia kino wędzarnia muzeum na dworcowej mleczarnia na kubin y kopalnia i huta najlepiej było spr,zadać zburzýc i teraz bieda aż piszczyl

 • Wzburzony

  Nie tylko Berger jest winien tej sytuacji z domkami są tak że radni odpowiedzialni za wyrządzoną szkodę Świętochłowicą.

 • Mieszkaniec Lipin

  DELFIN [...]L , SWIONY SPRZEDAL..... KOSTEMPSCY DO WIEZIENIA , CALA RODZINA WULCOW

 • Ja

  Świetochlowicom.

 • Robertt

  Różnica polega na tym, że one były elementem kampani wyborczej Begera. To jak one wyglądały każdy wie. Straszyły już dawno od niejednej prezydentury. Z resztą jak pół zabudowy tego miasta.Warto zauważać takie subtelne różnice ;-)

 • Fińskie domki

  I co begerze jeden? To będzie ten remont czy też nie? Gdybyś nie był rudy to może byłoby Ci najzwyczajniej wtyd przynajmniej, a tak... Czekamy na koniec farsy

 • tak ino godom

  Przekazać za przysłowiową złotówkę prywaciarzowi z zapisem, że ma je odnowić z zachowaniem pierwotnej architektury. Lepiej jak prywaciarz na tym później zarobi niż jak będzie miał tam być zaraz trawnik, albo parking...

 • Miś

  beger postawi kolejną ławkę, begerowa karmnik a nowak dołoży hasiok.

 • Chamburger

  Że co? Kto normalny to weźmie? Nawet jakby dopłacili chętnemu to nikt mądry nie weźmie ruiny do remontu, zaciągniętej pod zabytek. I jaką niby działalność w takich domkach można prowadzic? Chyba tylko dom publiczny.

 • Lechu

  Tak zarobi jak na rzeźni w Chorzowie

 • Ze Świon

  Już downo je mieli zbulić. Na co czekać, aż sie jakoś tragedia wydarzy?

 • junek

  Co te domy mają wspólnego z fińskimi domkami?

 • Anej

  Zburzyć i dokończyć stadion

 • Robertt

  Absolutnie nic. Jakiemuś Januszowi kiedyś skojarzyły się one z prawdziwymi fińskimi domkami (pewnie z powodu użytego tworzywa) i reszta lemingów bezrozumnie (włącznie z begerem) powtarza. To zwykle domki budowane w latach 30. Ich eksploatacja była wyliczona na 30 góra 40 lat. Prawdziwe fińskie domki są w katowickiej Kostuchnie lub bytomskich Szombierkach w okolicach tzw. Młynu.

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również