Wiadomości z Świętochłowic

Daniel Beger: „Nasz szpital jest do uratowania”. Nie obejdzie się jednak bez zmian

  • Dodano: 2023-04-20 15:00

W ostatnim czasie temat świętochłowickiego szpitala jest coraz częściej poruszany. Zaczęło się od zamknięcia oddziału pediatrii w kwietniu zeszłego roku. Nad lecznicą zebrały się czarne chmury – okazuje się, że proponowany przez ekspertów plan naprawczy dla szpitala zakłada m.in. zamknięcie kolejnych oddziałów. W Urzędzie Miejskim odbyła się konferencja prasowa w sprawie dalszych losów placówki.

Plan naprawczy dla szpitala

W zeszłym roku podjęto decyzję o zamknięciu oddziału pediatrii, zaś do końca kwietnia tego roku przez braki kadrowe zawieszona jest działalność oddziału chirurgii. Czy dołączą do nich kolejne oddziały? Takie rozwiązanie w ramach planu naprawczego zaproponowali eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego, którzy przygotowali dokument podsumowujący obecną sytuację szpitala. Spotkanie, na którym przedstawiono możliwe warianty, odbyło się 12 kwietnia w Urzędzie MiejskimKażdy z nich zakłada jednak zamknięcie oddziału ginekologiczno-położniczego i zwolnienia pracowników — szczegóły zawarte w prezentacji ekspertów opisano na profilu Nasze Miasto Świętochłowice, prowadzonym przez zaangażowanych w sprawy miejskie społeczników

- Propozycje ekspertów oparte na szerokiej wieloczynnikowej analizie sprowadzają się do zmiany profilu działalności ZOZ na szpital koncentrujący się na obszarze medycyny zachowawczej – czytamy w mediach społecznościowych Daniela Begera

Prezydent podzielił się także z mieszkańcami bardziej szczegółowymi informacjami na temat placówki – okazuje się, że według przewidywań, w najbliższym czasie lecznica będzie przynosiła straty w wysokości 1,5 miliona złotych miesięcznie. 

- Do tego dochodzą wieloletnie braki w zakresie niemodernizowanej infrastruktury - tylko koszt remontu i wyposażenia bloku operacyjnego, to kilkanaście milionów złotych. Statystyki są jednak nieubłagane - trudno będzie zapewnić taką liczbę pacjentów i lekarzy, która uzasadni taką inwestycję.

Prezydent wyjaśnia, że brakujących środków trzeba będzie szukać w budżecie miasta – oznacza to chociażby wstrzymanie wszystkich inwestycji drogowych, oświatowych czy komunalnych na rzecz opłacenia funkcjonowania szpitala.

- Dla zobrazowania: co roku musielibyśmy sprzedawać teren taki jak Uroczysko, a pozyskane środki przeznaczać na funkcjonowanie szpitala. To jest niemożliwe, ponieważ więcej takich terenów już nie mamy.

Daniel Beger podkreśla, że konieczne jest dostosowanie lecznicy do sytuacji rynkowej, demograficznej, a także potrzeb mieszkańców.

Ginekologia zostanie zamknięta?

W związku z napiętą sytuacją szpitala i wieloma doniesieniami w tej sprawie, Urząd Miejski zorganizował konferencję prasową. Podczas niej naturalnie padło pytanie o realizację wariantów przedstawionych przez ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego. Daniel Beger zapewnił jednak, że na ten moment żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Wyjaśnia, że w dokumencie ekspertów brakuje czynnika społecznego.

- Mając dokument, mając wiedzę, że dokument został przekazany radnym i zweryfikowany, kolejnym krokiem jest powołanie zespołu naprawczego, który przeanalizuje całą sytuację ale uwzględni też czynnik społeczny, czyli zadba o to, żeby mieszkańcy na tym nie stracili, ale również aby pracownicy nie stracili zatrudnienia.

Wspomniany przez Daniela Begera zespół będzie miał za zadanie przygotowanie strategii mającej zapewnić funkcjonowanie szpitala oraz utrzymanie wysokiego poziomu rozwoju miasta. W zespole mają znaleźć się m.in. pracownicy szpitala oraz eksperci.

Co może pomóc szpitalowi?

Nie jest tajemnicą to, że większość szpitali w regionie zmaga się obecnie z problemami finansowymi i kadrowymi. Podczas konferencji padło pytanie, co jeszcze może pomóc szpitalom, w tym świętochłowickiemu. Recepta jest prosta – pomóc mogą pacjenci.

- Zapraszamy do naszego szpitala. Zachęcamy mieszkańców Świętochłowic do korzystania z naszych świadczeń. Kobiety w ciąży, aby rodziły właśnie u nas. Bo jesteśmy naprawdę dobrym szpitalem – mówi prezes zarządu ZOZ Świętochłowice, Anita Przytocka.

Położna pracująca na oddziale ginekologiczno-położniczym zauważa, że więcej przyszłych mam rodzących w ZOZ Świętochłowice mieszka w miastach ościennych – zachęciła tym samym przyszłe mamy ze Świętochłowic, aby zdecydowały się rodzić właśnie w miejskiej lecznicy.

Daniel Beger: Wierzę w ten szpital

Prezydent zapewnia, że szpital da się uratować, jednak konieczne jest podjęcie odpowiednich, często trudnych kroków. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że decyzje muszą zostać podjęte jak najszybciej, gdyż zwłoka działa na niekorzyść szpitala.

- Zrobię wszystko, aby na koniecznych zmianach nie ucierpieli Mieszkańcy - proszę Was jednak o wyrozumiałość dla kroków, które będziemy musieli podjąć i zapewniam, że będą one rozważne i dyktowane wspólnym dobrem świętochłowiczan, szpitala i miasta jako całości – zapewnia Daniel Beger.

Proces wprowadzania zmian w szpitalu potrwa około pół roku od podjęcia decyzji w tej sprawie. 

Całą konferencję prasową możecie obejrzeć poniżej. 

Komentarze (42)    dodaj »

  • Annabella

    No cóż, Pan Prezydent pochodzący z pięknej ale raczej małomiasteczkowej by nie powiedzieć wiejskiej okolicy, znanej głównie z zakładu karnego..., nijak się mającej do wielkomiejskiej aglomeracji nie rozumie potrzeb lokalnej śląskiej społeczności .i tyle..w temacie...powrót do Sztumu, tam proszę się realizować...

  • Ewa

    Najlepszą zmianą będzie zmiana prezydenta i całej jego ekipy.

  • Była pacjentka

    To jest prawda , że lekarze są nieprzyjemni ,opryskliwi zwykłych ludzi mają gdzieś ,więc jak szpital ma funkcjonować jak ludzie uciekają za swoimi lekarzami do innych szpitali. Kiedyś była stara kadra na ginekologii i pacjentek było sporo nie tylko rodzących. Ktoś powinien wpaść na pomysł, że trzeba tych lekarzy wymienić i nie tylko na ginekologii. Może niech zrobią ranking lekarzy to ludzie napiszą kto ma zostać,a kto odejść. Można też po wizycie napisać co sądzi się o lekarzu i wrzucić opinię do jakiejś urny w urzędzie miasta . I już będzie wiadomo kogo zostawić,a kogo zwolnić i tak nauczyli by lekarzy pokory.

  • Mieszkanka

    Nie ma co się dziwić że ludzie wolą leczyć się w miastach ościennych. Przychodnia na Bytomskiej -Medycyna Rodzinna- niby ma okulistę a graniczy z cudem żeby się zapisać. W rejestracji mówią, że pani dr przyjmuje raz w miesiącu, nie wiem tylko czy chodziło o dzieci czy o wszystkich. Laryngolog to samo. Wszędzie porozwieszane kartki o wizytach prywatnych.

  • Pacjentka

    Jak można zamknąć oddział chirurgii który był jednym z najlepszych , ordynator cudowny człowiek dla którego liczył się pacjent i to aby mu pomóc

  • Mieszkanka

    "Co nagle, to po diable" - a jednak trzeba konsultacji z mieszkańcami, bo to ich miasto i ich problemy- dróg, żłobków, szpitala itp. Jak można było wydać na 3 warianty tyle kasy i w każdym likwidacja ginekologii i porodówki? Niż demograficzny ok, a może mniej łóżek na porodówce? A ileż kobiet w mieście? Nagle nie będzie cyst, polipów, mięśniaków itp.? Kolejki do leczenia długie i chyba czas też istotny. Ginekologia powinna zostać. A może wkrótce całą machinę zdrowia w kraju ktoś wreszcie poprawi? I będzie za późno, by odbudować to co istniało..

  • Wafel

    Daniel Beger najgorszy prezydent !

  • Sabina

    Nasz kochany Prezydent rozłożył całe Świętochłowice, żal aż serce ściska.

  • tyle

    PREZES ZARZĄDU ZOZ ....... !!!!!! Ile kosztuje utrzymanie ZARZĄDU tego upadającego szpitala to powinno być PYTANIE PODSTAWOWE! Kolejna sprawa to personel w większości NIEUPRZEJMY izba przyjęć KOSZMARNA o oddziale WEWNĘTRZYNM szkoda nawet pisać od lat cieszy się złą sławą Może widmo bezrobocia zmobilizuje do działania i szanowania pacjentów .Ludzie szukają innych placówek medycznych gdzie poziom obsługi i leczenia jest wyższy i od tego problemu należy zacząć uzdrawianie szpitala

  • Ola

    Specjalistów brak w przychodni zawsze fulll że nie można się zarejestrować zamknijcie jeszcze oddziały szpitala a Świętochłowiczanie będą padać na ulicach.

  • WSTYD

    Spóźniający się NOTORYCZNIE lekarze i kilka godzin oczekiwania na 3 minutową wizytę Tak wygladają realia ZOZ Świetochłowice A pan Beger i zarząd szpitala dziwią się jeszcze ,że pacjenci wybierają opiekę medyczną w miastach ościennych .Widocznie ZARZĄD solidnie opłacany nie ma ZIELONEGO POJECIA co dzieje sie w szpitalu ONI SĄ ODREALNIENI!

  • Świętochłowiczanin

    Dopóki na stanowiskach menagerskich obsadzane będą osoby tylko i wyłącznie posiadający znajomości w zarządzie miasta a nie wiedzę i doświadczenie (co można zauważyć w większości świętochłowickich, instytucjach publicznych) nie liczbie na poprawę. Brak kompetencji w tych instytucjach widać w naszym mieście.Pozdrawiam i do wyborów.

  • Mieszkaniec

    Jeśli specjaliści w wielu placówkach instytucjonalnych nie są doceniani (nie chodzi mi o pieniadze) bo liczą się układy to odchodzą

  • Pacjentka

    Jakoś temu facetowi nie wierzę.

  • Kazia

    Zrobić porządek , a zacząć od wystroju porodówki . Zmienić personel i wnieść opłaty tak jak w innych krajach . Za pobyt w szpitalu jedna doba kosztuje 10€ dla pacjenta . Pierwsze 30 dni w roku pacjent opłaca sobie sam , powyżej 30 dni opłaca pobyt już kasa chorych . Pacjent dostaje listę na cały tydzień jakie jedzenie będzie , dziennie jest do wyboru 3 dania na obiad , na korytarzach stoją przepełnione sloty z owocami dla wszystkich , a woda mineralna jest za darmo dla wszystkich pacjentów

  • gość

    na cały tydzień? hohoho! dwa eni to długi pobyt w klinice niemieckiej czy austryjackiej.

  • kurde bele

    Kazia znasz dobrze niemieckie szpitale.Jako gastarbeiter byłaś tylko na chorobowym i socjalu

  • No i co

    A ty byłeś w Toszku a tam wszystko dają

  • Kazia

    Masz pecha , zarabiam dobrze i nie muszę z socjalu korzystać . Przy rondzie w Katowicach mam dużą firmę

  • Tobi

    Kazia tak masz duza firme ,chyba na ul.Mariackiej w Katowicach.bo tam dobrze zarabiaja,

123

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również