Wiadomości z Świętochłowic

Diety świętochłowickich radnych poszły w górę. Ile otrzymają rajcowie?

 • Dodano: 2022-02-16 13:00, aktualizacja: 2022-02-18 07:38

Diety świętochłowickich radnych zostały podniesione. Za zmianą rajcowie głosowali jeszcze podczas styczniowej sesji Rady Miasta, jednakże zmiany te niejako wymusiła nowelizacja ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

Radni przegłosowali podwyżkę diet

Jak się okazuje, podwyżki diet to konieczne zmiany. Przypomnijmy, że w życie weszła ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz zgodnie z rozporządzeniem z 25 października w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Tym samym posłowie dali zielone światło na wprowadzenie podwyżek, a prezydent zmiany zatwierdził. W ciągu najbliższych kilkunastu dni przedstawiciele samorządów w całej Polsce będą musieli pochylić się nad uchwałami zakładającymi podwyżki diet radnych oraz pensji prezydentów, wójtów, burmistrzów. 

Jak wyjaśniają śląscy samorządowcy, na mocy wprowadzonych nowelizacji, konieczne jest dostosowanie wysokości wynagrodzenia prezydenta, diet radnych oraz wynagrodzeń pracowników samorządowych do wymogów ustawowych. W 2018 roku wysokość pensji włodarzy obniżono o 20 proc. Zgodnie z obowiązującym prawem, rada miejska jest zobowiązana podjąć stosowne uchwały niezwłocznie po wejściu w życie nowych przepisów, obowiązujących od 1 listopada 2021 r. W przeciwnym razie gmina będzie narażona na kary finansowe. Aby nie doszło do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, radni muszą zająć się tematem.

Jaka będzie wysokość diety radnego?

Od 1 stycznia 2022 roku zmieni się także wysokość diet radnych. Ile będzie wynosiła?  Podstawę ustalenia wysokości diet przysługujących radnym Rady Miasta Świętochłowice stanowi 2,4-krotność kwoty bazowej (maksymalna wysokość diety) określonej w ustawie budżetowej.

Maksymalna wysokość diety radnych w Świętochłowicach wynosi 3 220, 96 zł. Podczas glosowania nad ich wysokością radni zdecydowali się na maksymalną możliwą kwotę. Co więcej, ustalono też, że procentową wysokość diety wynoszącą odpowiednio:

 • 90 proc. dla przewodniczącego, 
 • 85,5 proc. dla wiceprzewodniczących, 
 • 76,5 proc. dla przewodniczących komisji,
 • 67,5 proc. dla pozostałych radnych. 

Tym sposobem przewodniczący Rady Miasta otrzyma miesięcznie 2898,86 zł, czyli o 1087,07 zł więcej niż do tej pory, a w skali roku to wzrost dochodu o 13044,84 zł. Wiceprzewodniczący otrzyma 2753,92 zł zamiast 1,721,20 zł, a pozostali radni – 2174,15 zł zamiast dotychczasowych 1358,84 zł.

Zabrzańska radna oddała część diety na cele charytatywne

Podwyżki wprowadzono już w wielu miastach województwa śląskiego. Są jednak tacy radni, którzy zdecydowali się na oddanie części wypłaty na szczytny cel. Zabrzańska radna Agnieszka Rupniewska zdecydowała, że przekaże 1000 zł na rzecz stowarzyszenia lub fundacji. Sama wskazała 4 takie instytucje, a zabrzanie zagłosowali, do której z  nich trafią pieniądze. Finalnie wybrano Stowarzyszenia Kontakt w Zabrzu, a o wykonanym przelewie poinformowała w mediach społecznościowych.
 


Źródło: Sesja Rady Miasta Świętochłowice

Komentarze (5)    dodaj »

 • Hyjdla

  Niy ma wos gańba

 • Ula

  W naszym mieście brakuje pieniędzy dosłownie na każdą dziedzinę życia mieszkańcow.Za to nie brakuje na pensje darmozjadów i próżniaków zasiadających w Radzie, wszelkich urzędach, spółkach i innych tworach powołanych aby doić to biedne miasto. Bo dla nich zawsze zaplanwane są pieniądze w budżecie.

 • wrrrr

  a do tego udział w róznych radach nadzorczych , komisjach itp .Do tego diety nie są OPODATKOWANE więc KORYTO tak przyciąga róznych kolesi a niektórzy siędzą już tam 50 lat i zamierzaja dożywotnio trzymać się koryta

 • Mieszkanka centrum

  Aż miło czytać takie teksty. Tak znaczące podwyżki świadczą o tym że nasze miasto jest bardzo bogate a pieniądze leją się szerokim strumieniem. Teraz tylko czekać na inwestycje, na poprawę wizerunku naszego miasta, na wzrost poziomu życia jego mieszkańców, bo jeżeli pensje podwyższamy o 20 tyś zł miesięcznie to czekam na to z niecierpliwością. Brawo dla osób zarządzających.

 • centuś

  Sprzedajne darmozjady dostały kolejną kasę. Lebry zafajdane widzicie jak to miasto wygląda?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również