Jesień to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szybko zapadający zmrok, mgła, deszcz i śliska nawierzchnia to tylko niektóre negatywne czynniki wpływające na bezpieczeństwo. Takie warunki na drogach mogą stworzyć wiele zagrożeń, na które kierowcy i piesi nie zawsze są przygotowani. Dlatego policjanci ze świętochłowickiej drogówki apelują do kierowców o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości do warunków na drodze oraz do rowerzystów i pieszych, o stosowanie odblasków i zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi.
Policjanci apelują o ostrożną jazdę
Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok, mokra, często pokryta liśćmi, a przy tym śliska jezdnia to czynniki pogarszające warunki drogowe. Jedne powodują znaczne ograniczenie widoczności, drugie zaś zdecydowanie wydłużają drogę hamowania. Z całą pewnością nie sprzyjają one kierującym i wymagają od posiadaczy „czterech kółek” większego refleksu i wyobraźni. Niestety, z doświadczenia wiemy, że często tej przezorności kierowcom brakuje. Zdarza się, że jest za szybko, za późno, za blisko i za ślisko, żeby w porę zareagować, zwolnić i zahamować. W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Należy zachować także nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych oraz przy dojeżdżaniu do nich.
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych.
Jak zachować bezpieczeństwo na drodze w okresie jesiennym?
Policjanci z miejscowej drogówki przypominają o kilku istotnych zasadach mających wpływ na bezpieczeństwo na drodze:
- w okresie jesiennym warto skontrolować stan ogumienia w użytkowanym pojeździe (głębokość bieżnika i prawidłowe ciśnienie w oponach) oraz jego oświetlenie (prawidłowość ustawienia świateł mijania i drogowych),
- przy zmniejszonej przejrzystości powietrza, należy zwrócić uwagę czy nie poruszamy się na światłach do jazdy dziennej. Powinniśmy włączyć światła mijania. Takie środki bezpieczeństwa mogą uratować życie nie tylko nam, ale także innym użytkownikom dróg,
- jeśli widoczność ograniczona jest do mniej niż 50 metrów, należy włączyć tylne światła przeciwmgłowe,
- pamiętaj o zmniejszeniu prędkości z jednoczesnym zwiększeniem odległości od pojazdu poprzedzającego. Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!
- jeśli jesteś pieszym, pamiętaj, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować,
- każdy pieszy i rowerzysta powinien mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Warto zadbać o elementy odblaskowe. Dzięki nim podczas poruszania się przy słabo oświetlonej drodze jesteśmy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy. Zachęcamy zarówno pieszych, jak i rowerzystów do noszenia odblasków w porze od zmierzchu do świtu bez względu na to, czy znajdują się na leśnym odcinku drogi, czy też w centrum miasta. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność.
- Apelujemy o ostrożną jazdę! Zmiana aury wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu – niestety wielu kierowców o tym zapomina - apelują policjanci.