Wiadomości z Świętochłowic

Miasta GZM zwalniają przedsiębiorców z opłaty koncesyjnej. A co ze Świętochłowicami?

  • Dodano: 2021-01-31 19:30

Miasta województwa śląskiego pracują nad przygotowaniem konkretnych rozwiązań mających na celu pomoc restauratorom. Wiele z nich zdecydowało się na zwolnienie przedsiębiorców prowadzących lokale serwujące alkohol z rocznej opłaty koncesyjnej. A jak sprawa ta wygląda w Świętochłowicach?


Jednym z miast, które zamierzają pomóc restauratorom są Katowice. 

Dobra wiadomość dla restauratorów. W Katowicach zwolnimy ich z opłaty koncesyjnej za rok 2021. Apelowałem o taką możliwość u premiera RP i jestem wdzięczny, że pan premier pozytywnie się do tej kwestii ustosunkował – zaznacza Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dodajmy, że prezydent Katowic we wspomnianym apelu zwracał uwagę na to, że ważną pomocą dla przedsiębiorców będzie zwolnienie z opłaty koncesyjnej. Apelował o to, aby mogły to zrobić rady gmin. Do niedawna nie było jednak takiej możliwości prawnej. Sytuacja zmieniła się 25 stycznia tego roku, kiedy opublikowano ustawę w Dzienniku Ustaw nr 159 o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw daje uprawnienie radzie gminy, aby w stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży - czyli tzw. gastronomia, w drodze uchwały między innymi, zwolnienia z wyżej wymienionych opłat.

Zwolenie z opłaty koncesyjnej w Sosnowcu, Bytomiu i Chorzowie

Tuż po publikacji wspomnianej ustawy poszczególne miasta przystąpiły do pracy nad możliwością wdrożenia zmian. W ubiegłym tygodniu sosnowiecki magistrat zaproponował wprowadzenie zwolnienia z opłat alkoholowych za 2021 rok, a radni zaaprobowali ten projekt..

Zwalnia się przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie gminy Sosnowiec z pierwszej, drugiej i trzeciej raty opłaty, o której mowa w art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi należnej w 2021 r. za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży – czytamy w uchwale Rady Miasta w Sosnowcu.

Podobnie jest w Bytomiu. W czwartek, 28 stycznia, zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej, podczas której radni debatowali nad zwolnieniem przedsiębiorców z opłaty koncesyjnej. Za przyjęciem uchwały zagłosowali zarówno członkowie rządzącej koalicji, jak i przedstawiciele opozycji. 

Chorzów także stanął po stronie przedsiębiorców. W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta, 28 stycznia, radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały dotyczący zwolnienia przedsiębiorców z zapłaty całości opłaty koncesyjnej. Aby skorzystać ze zwolnienia trzeba spełnić pewien warunek. Jak wskazał magistrat, do 31 stycznia należy opłacić jednorazowo całą, roczną opłatę (może być przelewem nawet w niedzielę wieczorem - liczy się data zlecenia przelewu, nie zaksięgowania), a następnie zwrócić się do Wydziału Działalności Gospodarczej z wnioskiem o zwrot pełnej kwoty i potwierdzeniem wykonania przelewu (nr tel. 32 416 50 15 wew. 345 / dg@chorzow.eu). Pieniądze mają zostać wypłacone do połowy marca.

Tarnowskie Góry wprowadziły ulgi już w minione wakacje

Co ciekawe, w Tarnowskich Górach już pod koniec sierpnia 2020 roku Rada Miejska zwolniła lokale gastronomiczne z płacenia trzeciej raty koncesji za sprzedaż alkoholu. 

Tegoroczne ograniczenia “dały w kość” wielu przedsiębiorcom, my staramy się im pomóc w miarę możliwości, jakie daje nam prawo – mówił podczas sesji Rady Miejskiej burmistrz Arkadiusz Czech.

Wskazał też, możliwość takiego zwolnienia dała samorządom ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Opłata koncesyjna w Świętochłowicach

Urząd Miejski w Świętochłowicach za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że pracuje nad rozwiązaniami dla świętochłowickich przedsiębiorców, ale najpierw muszą oni uiścić opłatę koncesyjną.

W związku z zawieszeniem od października ub.r. działalności przedsiębiorców z branży gastronomicznej, Miasto Świętochłowice przystąpiło do prac łagodzących ich szkody wynikające z pandemii. Warunkiem skorzystania z pomocy będzie opłacenie do 31 stycznia br. koncesji za 2021 rok w całości! – głosi komunikat opublikowany 29 stycznia na oficjalnym profilu UM.

Prezydent Daniel Beger poinformował, że w przyszłym tygodniu zorganizuje spotkanie z przedstawicielami branży, będącymi też członkami Rady Biznesu, a po nim zostanie zwołana sesja nadzwyczajna, podczas której zostanie ustalona ostateczna forma wsparcia. 

Podkreślam fakt, że chodzi o przedsiębiorców, którzy korzystają z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży – dodał prezydent Beger.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Dziadzio.

    Ręce opadają, Tylko dla klakierów koszmara ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również