Wiadomości z Świętochłowic

Muzeum Powstań Śląskich walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2023!

 • Dodano: 2024-06-11 07:30, aktualizacja: 2024-06-11 07:41

Muzeum Powstań Śląskich zaprasza do udziału w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2023! W tym roku muzeum zdobyło nominację za swój wyjątkowy film dokumentalny „Wojciech Korfanty - Syn Ziemi Śląskiej”, który rywalizuje w prestiżowej kategorii Edukacja.

Wojciech Korfanty: Ikona Śląska

Film opowiada fascynującą historię jednego z najważniejszych postaci w historii Śląska – Wojciecha Korfantego. Był to wybitny polityk, publicysta i bojownik o prawa Ślązaków, który odegrał kluczową rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości i włączeniu Śląska do granic Rzeczypospolitej. Dokument stworzony przez Muzeum Powstań Śląskich jest nie tylko hołdem dla tej wielkiej postaci, ale także edukacyjnym narzędziem, które przybliża młodszym pokoleniom burzliwą historię regionu.

Jak Oddać Głos?

Głosowanie w plebiscycie trwa od 10 czerwca do 31 lipca 2024 roku. Aby wziąć udział i wesprzeć Muzeum Powstań Śląskich, należy odwiedzić stronę whr.muzhp.pl/#vote, gdzie można zapoznać się z regulaminem i oddać swój głos na film „Wojciech Korfanty - Syn Ziemi Śląskiej”. Każdy głos ma znaczenie i jest wyrazem wsparcia dla inicjatyw promujących dziedzictwo historyczne Śląska.

Muzeum Powstań Śląskich walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2023!

Weronika MyszkaWeronika Myszka
Źródło: Muzeum Powstań Śląskich / fot. Muz. Powst Śl., FB Muz. Pow.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Ciekawy

  Dlaczego w całych Świętochłowicach śmierdzi dzisiaj od rana spalonym olejem przemysłowym?

 • Autochtonnn

  Lista noblistów urodzonych na Śląsku i rok otrzymania Nagrody: Paul Ehrlich 1908, Gerhart Hauptmann 1912, Fritz Haber 1918, Friedrich Bergius 1931, Otto Stern 1944, Kurt Adler 1950, Max Born 1954, Maria Göppert-Mayer 1963, Konrad Bloch 1964, Reinhard Selten 1994, Günther Blobel 1999. Muzeum, dlaczego ich murali nie ma w Świętochłowicach, przecież zgodnie z waszym twierdzeniem "malujecie postaci które miały wpływ na rozwój Śląska"?

 • Hubert

  O polskich noblistach ze Śląska, jak np. o Oldze Tokarczuk (urodziła się w miejscu historycznie należącym do Dolnego Śląska), to już nie raczyłeś napisać. Ino Niemców żeś wymienił.

 • Autochtonnn

  Olgę Tokarczuk znają wszyscy, dlatego jej nie wymieniłem. Nie wymieniłem także innych, związanych ze Śląskiem, choćby Johannesa Bednorza, którego rodzice byli Ślązakami, ale urodził się w Niemczech. W sumie doliczyć się można 17 laureatów związanych ze Śląskiem. Ciekawostka odnośnie O. Tokarczuk: noblistka podpisała sie, jako jedna z wielu, pod apelem do prezydenta Dudy o uznanie języka śląskiego. Jak wiadomo AD odrzucił ustawę, dopatrując się w niej elementu wojny hybrydowej ze strony Rosji (sic!). Tak więc Ślązacy "awansowali" z ukrytej opcji do niepewnego politycznie elementu wywrotowego. Komuna pełną gębą.

 • hanys

  A kierzy ś nich byli ze Świon, że ô nich szkryflosz we tym kontykście?

 • Autochtonnn

  Przeczytej cołki post, ino ze zrozumiyniym. Szczególnie ôstatnie zdaniy. Poza tym to niy je muzeum powstōń świyntochłowickich, coby wymiyniać ino miyszkańcōw tego miasta.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również