Wiadomości z Świętochłowic

Na przejściu dla pieszych ominęła policyjny radiowóz. Będzie ją to słono kosztowało

 • Dodano: 2022-02-14 06:00, aktualizacja: 2022-02-14 06:11

1500 złotych to wysokość grzywny, jaką zapłaci 36-letnia bytomianka za swój niebezpieczny manewr. Kobieta na pasach ominęła policyjny radiowóz, który zatrzymał się, by ustąpić pierwszeństwa osobie przechodzącej przez jezdnię. Pieszy na przejściu powinien czuć się bezpiecznie, o czym najwyraźniej zapomniała kierująca fiatem. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Policjanci apelują o rozsądek oraz ostrożność w okolicach przejść dla pieszych.

Policjanci ze świętochłowickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej fiata. Za kierownicą osobówki siedziała 36-letnia kobieta. Wszystko za sprawą popełnionego przez nią jednego z najcięższych naruszeń przepisów Prawa o Ruchu Drogowym. Mieszkanka Bytomia w trakcie przejazdu ulicą Bytomską ominęła policyjny radiowóz, który zatrzymał się przed pasami, żeby ustąpić pierwszeństwa pieszemu. Ten niebezpieczny manewr będzie ją teraz słono kosztować, bowiem policjanci nałożyli na bytomiankę mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Miejscowa drogówka apeluje!

Wyprzedzanie oraz omijanie na pasach lub w bezpośrednim ich pobliżu to jedne z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drogach. To właśnie na przejściu dla pieszych niechroniony uczestnik ruchu drogowego, czyli pieszy powinien czuć się bezpiecznie.

Co mówią przepisy?

Zgodnie z:

 • art. 26 ust. 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie

narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu (ąŚ)”

 • art. 26 ust. 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym „Kierującemu pojazdem zabrania się:
 1. wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
 2. omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu (...)”

Zgodnie z nowym taryfikatorem wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane i należy liczyć się z grzywną minimum 1500 złotych.

Komentarze (8)    dodaj »

 • Neo

  I dlatego te mandatu maja być tak wysokie

 • tak ino pytom

  Kara jak najbardziej zasłużona, ale można zauważyć, że policja teraz bardziej egzekwuje prawo i łapie kierowców - dopiero po podniesieniu taryfikatora kar! Może gdyby wcześniej tak się przykładali to nie trzeba by było podnosić kar, bo nawet przy niższych kwotach każdy by się bał łamać prawo?

 • tak ino odpowiadom

  na swionach to oni nie mają za co łapać i raczej kombinują jak tu zrobić dobrze komediantowi statystykami. Dlatego kombinują z wciskaniem mandatów za byle co, a parchy cieszą się że polidzja łabie brzezdembcuf

 • Amiga

  Po feriach idź do szkoły i naucz się pisać. Edukacja przed komputerem nie za bardzo ci wychodzi.

 • hwdamiga

  A ty do uczciwej roboty nierobie z komendy. Nie wiem czy wiesz, ale czasem ludzie specjalnie przekręcają pisownię wyrazów, ale to chyba za trudny temat na twoją ciasną główkę.

 • Filip Mokrzycki

  na szczęście nikomu nic się nie stało, bo żadnego pieszego nie było, a czworonogi zatrzymały się tylko po to, żeby wyłudzić od tej kobiety mandat. Typowy dzień pracy drogowców ze świon, wyłudzić parę nielegalnych mandatów i fajrant.

 • Filip Mokrzycki

  Chyba mnie zomo ciągle minusuje za mówienie prawdy.

 • Neo

  I dlatego te mandatu maja być tak wysokie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również