Wiadomości z Świętochłowic

Niechroniony, ale...bezpieczny. Świętochłowicka drogówka przeprowadziła działania

  • Dodano: 2022-02-01 06:15, aktualizacja: 2022-02-01 06:38

Świętochłowicka drogówka przeprowadziła działania o kryptonimie „Niechroniony, ale... bezpieczny”. Mundurowi zwracali uwagę na zachowanie kierowców w obrębie przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do potrąceń. Bacznie też przyglądali się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Jednocześnie prowadzone były przedsięwzięcia edukacyjne zachęcające niechronionych uczestników ruchu drogowego do używania elementów odblaskowych, aby byli bardziej widoczni i w ten sposób o wiele bardziej bezpieczni na drodze.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stanowią szczególnie zagrożoną grupę

Dynamiczny wzrost liczby osób zmotoryzowanych potęguje stopień zagrożenia dla ich życia i zdrowia. W minionym tygodniu policjanci ze świętochłowickiej drogówki przeprowadzili działania o kryptonimie „Niechroniony, ale... bezpieczny”. Stróże prawa obserwowali zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przyglądali się, czy oni sami nie łamią zasad przepisów o ruchu drogowym.

Od wczesnych godzin porannych świętochłowicka drogówka zwracała uwagę na kierujących, którzy stwarzali dla pieszych zagrożenie między innymi poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie na przejściach czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Bacznie też przyglądali się, czy sami piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Mundurowi pełnili służbę w rejonie skrzyżowań o największym zagrożeniu i natężeniu ruchu oraz przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do potrąceń. Ponadto w trakcie akcji stróże prawa sprawdzali trzeźwość kierowców, przestrzeganie przez nich przepisów dotyczących prędkości oraz stosowania pasów bezpieczeństwa. Jednocześnie prowadzone były przedsięwzięcia edukacyjne popularyzujące wiedzę wśród niechronionych uczestników ruchu drogowego na temat używania elementów odblaskowych. Policjanci rozdawali pieszym odblaski, zachęcając jednocześnie do ich noszenia również w terenie zabudowanym.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają z pewnością kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Zagrożenie wzrasta szczególnie jesienną i zimową porą, gdy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a co za tym idzie, piesi na drogach stają się słabo widoczni. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne. Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.

Oczywiście stosowanie elementów odblaskowych nie wyczerpuje zachowań, dzięki którym niechronieni uczestnicy ruchu drogowego mogą zadbać o własne bezpieczeństwo. Policjanci przypominali pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę.

W trakcie czwartkowych działań mundurowi ujawnili blisko 30 naruszeń przepisów drogowych, z czego aż 8 popełnili piesi. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przechodzenie w miejscu niedozwolonym. Z kolei wśród kierujących wciąż jeszcze zdarzają się amatorzy szybkiej jazdy w rejonie przejść dla pieszych. W ręce drogówki wpadł również mężczyzna, którzy wsiadł za kierownicę osobówki nielegalnie, ponieważ prowadził pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami. Grozi mu do 2 lat za kratami.

Policja apeluje do pieszych i kierowców o rozwagę i wzajemne poszanowanie na drodze. Tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z rozsądkiem i rozwagą, mogą nas ustrzec przed kalectwem lub utratą życia.

Jednocześnie policja przypomina o obowiązujących przepisach i konsekwencjach ich lekceważenia.

Zgodnie z nowym taryfikatorem wykroczenia kierujących w rejonach przejść dla pieszych są surowo karane. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu, wyprzedzanie na przejściach czy też omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tysiąca złotych grzywny.

Nowe stawki mandatów za przekroczenie prędkości:

  • do 30 km/h - do 400 złotych,
  • od 31 do 40 km/h - 800 złotych,
  • o 41-50 km/h - 1000 złotych,
  • o 51-60 km/h - 1500 złotych,
  • o 61-70 km/h - 2000 złotych,
  • o 71 km/h i więcej - 2500 złotych.

Wzrosła także maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Z dniem 1 czerwca 2021 roku kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

  • zachować szczególną ostrożność,
  • zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Powyższe regulacje nie zwalnia również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do  ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Komentarze (1)    dodaj »

  • milidzja ok

    niechroniony, ale bezpieczny, bo z wystawionym nielegalnie mandatem przez milidzjanda który go zastraszył. Spoko te akcje macie, zawsze se frajerów postrzyżecie z kasy. A ludzie niech zaczną się uczyć prawa, żeby wam utrudnić trochę te wasze propagandowe akcje mające na celu zadowalanie komendancika i jego przełożonych z chlewu wojewódzkiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również