Wiadomości z Świętochłowic

Niskie temperatury są zagrożeniem dla bezdomnych. Nie bądźmy obojętni na ich los

  • Dodano: 2021-01-18 08:15, aktualizacja: 2021-01-18 07:50

Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych, samotnych czy nietrzeźwych. Od kilku dni panują bardzo niskie temperatury. Dlatego świętochłowiccy policjanci sprawdzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy. Apelują przy tym do mieszkańców o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy 112.

Kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, jednym z zadań prewencyjnych policjantów jest kontrola miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Świętochłowiccy policjanci, każdego roku w okresie zimowym sprawdzają takie miejsca. Patrole pojawiają się w rejonach ogródków działkowych, dworców oraz opuszczonych budynków, czyli wszędzie tam, gdzie bezdomni mogą się próbować schronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Funkcjonariusze w każdym przypadku napotkania takich osób informują ich o możliwości schronienia w specjalnych placówkach i noclegowniach.

Podczas codziennych służb policjanci zwracają również szczególną uwagę na przystanki autobusowe i inne ustronne miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby nietrzeźwe. Człowiek znajdujący się pod wpływem alkoholu, który zaśnie np. na ławce w parku, narażony jest na szybkie wychłodzenie organizmu. Pamiętajmy, że taka osoba bez naszej pomocy może zamarznąć.

Od kilku dni panują bardzo niskie temperatury, dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców naszego miasta, aby reagowali, widząc osobę bezdomną lub nietrzeźwą śpiącą na klatce schodowej, w piwnicy, czy pod gołym niebem. Powiadamiając o sytuacji odpowiednie służby - Policję lub Straż Miejską możemy uratować ludzkie życie.

Prosimy również, aby w okresie zimowym nie być obojętnym na los osób starszych wymagających pomocy, czy samotnych sąsiadów. Bardzo niska temperatura może okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują pomocy w codziennych czynnościach, takich, jak chociażby zakupy czy ogrzanie domu. O trudnej sytuacji sąsiada można powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.

Przypominamy również o aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Kilka kliknięć pomoże wskazać miejsce przebywania osoby potrzebującej pomocy.

Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa śląskiego znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Niskie temperatury są zagrożeniem dla bezdomnych. Nie bądźmy obojętni na ich los

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również