Wiadomości z Świętochłowic

O kulturze, z kulturą i dla kultury - podsumowanie debaty

  • Dodano: 2018-12-10 09:00

Debata na temat przyszłości kultury w Świętochłowicach odbyła się 5 grudnia w siedzibie Centrum Kultury Śląskiej. Jej uczestnicy spotkali się, by porozmawiać o małej i wielkiej kulturze w mieście.

Okazją do spotkania były pojawiające się nieprawdziwe informacje o likwidacji teatru w mieście. Obawy mieszkańców w tym zakresie rozwiewali wiceprezydent Sonia Kwaśny oraz wicedyrektor CKŚ Mirosław Badura podkreślając, że przedstawienia dla dziecięcej publiczności na świętochłowickiej scenie będą odbywać się w niezmienionej formie, zaś spektakle dla dorosłych odbywać będą się raz w miesiącu.

Jak podkreślał Daniel Beger, prezydent miasta Świętochłowice kulturalne oblicze miasta zostanie poszerzone o nowe inicjatywy, dzięki którym szansę rozwijania swoich zainteresowań i talentów będzie miało coraz szersze grono mieszkańców.

- To być może nie będzie łatwa droga, ale wierzę, że nie tylko pojedyncze talenty uda nam się odkryć  – mówił prezydent. - Chciałbym, żeby powstawały tutaj sztuki, które będziemy mogli promować nie tylko w Świętochłowicach, ale i miastach ościennych. Wiem, że w społeczności świętochłowiczan tkwi ogromny potencjał - dodał.

W Centrum Kultury Śląskiej spotkali się przedstawiciele władz miasta, mieszkańców oraz różnych środowisk kulturalnych m. in. prozaicy, poeci, reżyserzy, aktorzy, studenci. Podczas dyskusji pojawiło się wiele cennych głosów dotyczących przyszłości kultury w Świętochłowicach. Zwrócono uwagę m.in. na wartość oddolnych, lokalnych inicjatyw, które powinny możliwie jak najczęściej gościć w obiektach.

- Kultura powinna być dostępna dla każdego. Nie trzeba dużego budżetu na realizację wielu inicjatyw kulturalnych. Chętna do zaangażowania się np. młodzież szkolna i seniorzy. Warto dać im szansę i stworzyć warunki do realizowania się na różnych polach, by oni w przyszłości swoimi działaniami rozsławiali nasze miasto – mówiła jedna z uczestniczek debaty.

Uczestnicy zwracali uwagę, że teatr to nie jedyny wymiar życia kulturalnego, a mieszkańcy Świętochłowic mają różne zainteresowania, które przez ostatnie lata niejednokrotnie musieli realizować w innych miastach.

Wśród wniosków pojawiły się także głosy o konieczności usprawnienia kwestii promocji wydarzeń kulturalnych. - O wielu z nich mieszkańcy dowiadywali się dzień przed ich terminem lub kilka dni po nich. Jestem przekonany, że uczestników kultury w mieście byłoby więcej, gdyby imprezy były lepiej promowane – dodał kolejny uczestnik spotkania.

Rozmowa okazała się bardzo potrzebna do określenia kierunku, w którym powinny podążać władze miasta i instytucje działające na jego terenie, by stworzyć odpowiednie warunki twórcom do realizowania się w Świętochłowicach, a mieszkańcom do uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Już dziś wiadomo, że to nie ostatnie takie spotkanie. O kolejnych informować będziemy na bieżąco.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również