Wiadomości z Świętochłowic

O tajemniczych przejściach do wież kopalni Polska

  • Dodano: 2012-11-21 08:15, aktualizacja: 2012-11-21 08:28
Dwie wieże, które są symbolem miasta powoli niszczeją, a przejścia podziemne są już praktycznie zapomniane i właściwie nie wiadomo, co się z nimi dzieje. 
 
Powstanie kopalni Polska datuje się na rok 1827. W tym roku została utworzona kopalnia Fausta, która była protoplastą kopalni Polska.  Nowa kopalnia, rozrastając się o kolejne pola górnicze doprowadza do powstania kopalni Polska w miejscu obecnych dwóch wież. Budowa ich rozpoczęła się w 1869 roku, wieże funkcjonowały aż do samego końca istnienia zakładu, czyli do 1997 roku.
 
Stare mapy pochodzące z początku poprzedniego wieku pokazują nam dwa przejścia, jedno z nich (podziemne) prowadziło z Centrum aż do samego szybu II, natomiast drugie umożliwia przedostanie się pod torami PKP.  Przejścia te są zlokalizowane, ale nie wiadomo, w jakim są obecnie stanie – nie ma do nich bezpośredniego dojścia. 
 
Pierwsze z przejść prowadzi z okolic Dyrekcji Kopalń i Hut Donnesmarcków, a konkretnie z miejsca gdzie znajdowało się dawne archiwum kopalni. Było one wykorzystywane w celu ruchu pieszego, jako łatwo dojście z Centrum do kopalni (szyb II – kozłowy) i dalej szybem można było zjechać w podziemia lub wyjść na nadszybiu, czyli na powierzchnię. Po II wojnie światowej przejście zostało zablokowane przez strażników, gdyż ówczesna władza bała się dywersji i przestoju w wydobyciu. Drugie przejście, którego wejście/wyjście znajduje się w okolicach tzw. pastorówki. W tym też tunelu znajduje się sztolnia odwadniająca, która odprowadzała wodę do Nowobytomki z łaźni hutniczych i górniczych oraz cieku wodnego. W przejściu tym ciek wodny jest uregulowany i zabezpieczony zgodnie ze sztuką górniczą z przełomu XIX i XX wieku. W sześćdziesiątych latach tamtędy poprowadzono ciepłociąg z kopalnianej kotłowni do nowo powstałych bloków na ul. Strzelców Bytomskich, Szpitalnej i spółdzielczych na Osiedlu Młodych. W tym też okresie w przejściu doszło do wypadku, co w konsekwencji doprowadziło do zablokowania przejścia i od tego czasu przejście jest wyłączone z dróg pieszych kopalni i huty. Po likwidacji kopalni korytarz został zamurowany. Obecny stan techniczny jest nienajlepszy, co nie oznacza, że przejście w przyszłości można udostępnić.
 
W akcję zabezpieczenia wież zaangażowani są członkowie Ruchu Autonomii Śląska z Świętochłowic. 
 
- Celem naszej akcji jest promowanie historii górniczej miasta oraz ratowanie zabytków związanych z górnictwem. Ponadto prowadzimy badania nad Kluczową Sztolnią Dziedziczną, która podziemnym wyrobiskiem przecina Świętochłowice na osi wschód - zachód. Stanowi ona interesujący obiekt do badań, jak i odkrywania tajemnic, które posiada ten odcinek. Idąc przykładem miastem Zabrza, gdzie Sztolnia obecnie odzyskuje swój dawny blask, chcemy by to samo spotkało świętochłowicki odcinek. Nie zmienia to faktu, że priorytetem dla nas jest ocalenie dwóch wież przed zawaleniem. W tym celu dokonujemy wielu starań, aby naświetlić naszym mieszkańcom potencjalne korzyści płynące bezpośrednio z wież, jak i ich okolic – mówi Dawid Politaj.
 
Jak wiadomo żeby dokonać jakikolwiek remont potrzebne są pieniądze, a miasta w dni dzisiejszym nie stać na wydawanie z miejskiej kasy.
 
- Jest już opracowana "Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna remontu i wykorzystania zabytkowych wież wyciągowych dawnej kopalni „Polska” w Świętochłowicach na cele muzealne" wraz z programem funkcjonalno-użytkowym. Planujemy wystąpienie o dofinansowanie projektu z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Konkurs odbędzie się w przyszłym roku. Jednocześnie miasto wystąpiło do Wojewody Śląskiego o przyznanie w 2013 roku środków w wysokości ok. 100 tys. zł na zabezpieczenie wież – mówi Krzysztof Maciejczyk, rzecznik świętochłowickiego magistratu.
 
Miejmy nadzieję, że do tego czasu wieże się nie zawalą. Obecnie trwają rozmowy, aby podświetlić wieże jako symbol naszego miasta.

Komentarze (15)    dodaj »

  • JERZYK

    bylem pracownikiem jako slusarz dolowy a pozniej maszynista wyciagowy -ta kopalnia to czesc mojego zycia i mojej rodziny , tu zginal moj ojciec w 1961.Wybralem niemcy, moze jest mi tu dobrze ale masle czesto o mojej bylej pracy, o moich kolegach z tej kopalni.Odwiedzilem tu w BOCHUM zabytkowa kopalnie - warto bylo. moja corka chciala wszystko wiedziec o tej trudnej pracy gornikow. Moze bede mial szczescie pokazac jej "MOJA"kopalnie w Swietochlowicach . RATUJCIE NASZE SLASKIE ZABYTKI

  • historia

    nieznasz historii to gierek stworzył armię związaną gdzie jest nadmiar urzędników ibiurokratów przykład 49 wojewóctw bylyśmy w uńi połudńie północ polskiej uńi surowce trzeba przetważać wkraju dla nas wystarczy

  • WCPiker

    Jaś ty to w głowie masz ruinę! Tu w tym mieście jest coraz mniej obiektów przy których można przystanąć i powspominać, nigdy nie było pieniędzy na ratowanie zabytków np wieży wodnej na gazowni, a takie są dwie o czym nieliczni tylko wiedzą! z resztą o czym tutaj pisać, ilu mieszkańców pamięta jak wyglądało miasto np 30-40 lat temu. Posłużę się prostym przykładem, kto pamięta DELIKATESY na ul Bytomskiej? Basen przeciw pożarowy na katowickiej? A właśnie można by zrobić taką zakładkę na jakimś niezależnym portalu i wstawiać tam wpisy o miejscach które pamiętamy a można by też wklejać zdjęcia Naszych Świętochłowic - czyli takie jakimi my je pamiętamy. Te miasto ma historię o której warto pamiętać i przekazać dla potomnych!

  • jas

    tylko miejsce zajmuja ruiny zburzyc a teren przeznaczyc na nwe inwestycje

  • Gustlik

    Witam na początku mam pytanie czy potrzebne było zamykanie kopalni POLSKA mogła śmiało fedrować do 2025 roku a co sie z tym wiąże zmniejszenie bezrobocia w Świętochłowicach .Przecież można wyremontować stary budynek policji na byłego Bochynka przenieść komende i szukać mocnego inwestora w otwarcie mowej kopalni . Ta kopalnia miała płytkie pokłady, szła na podsadzkę. He a i miasto miało by kase z tego zakładu no ale w dzisiejszych czasach opłacalne jest likwidacja sprzedaż i nowy market. Niech wkońcu pan PREZYDENT pomyśli troche wkońcu przydałby sie ktoś kto znów w swoją opieke weźmie kulture Świętochłowic przecież z takiego wielkiego zakładu jest niemożliwie wielka kasa i by wystarczyłoby na remonty budynków ,ulic, szkół.Ja sie pytam po co zamykali KWK "POLSKA"

  • olalala

    Miasto na nic nigdy nie ma pięniędzy a najmniej na rzeczy istotne. Za niedługo cała nasza kultura śląska pójdzie w zapomnienie - RATUJMY CO SIĘ DA

  • huc

    inwestować trzeba w rozwój a nie topić pieniadze w rdzewiejącym żelastwie

  • buc

    Nie chce pisac kogo tu powinni utopic panie hu.

  • Kristek

    Czy w Twoim nicku nie ma czasem literówki? Nie powinno być "hun"? Dobrze, że Chińczycy nie myśleli tak jak Ty, bo najpierw w XIX w., cegły z Wielkiego Muru użyliby do budowy familoków, a potem rozebrali by te familoki i cegłami wybrukowali jakiś parking przed supermarketem."Społeczeństwo, które zapomina o swojej przeszłości, nie ma przed sobą przyszłości".

  • koko

    Śląskie dziedzictwo ginie na naszych oczach. Już niedługo wszystkie zabytki poprzemysłowe znikną z mapy Świon. Do Lpn: Zasłanianie się dziurawym budżetem zakrawa na kpinę w sytuacji, w której z miejskiego budżetu trzeba wydawać pieniądze na odszkodowania dla zwolnionych pracowników UM i podległych mu placówek.

  • Lenka

    Dziękuje też Panu Blondzikowi. Fajnie, że wyciąga takie tematy o których nie można poczytać. Portal swiony.pl to teraz najlepszy portal miejski - oby tak dalej :)

  • śleper

    Fajnie że ktoś naprawdę stara sie o nasz symbol miasta. i dzięki tej grupie odkrywane są kolejne ciekawostki zwionzane z górnictwem w naszym miescie,jestem ciekaw co dalej???.

  • mieszkanka Świętochłowic

    Czekamy na dalszy pozytywny rozwój. O zabytki górnicze należy walczyć, dbać i przywracać im dawny blask,a nawet wykorzystywać je na różne inne, ciekawe cele. Powodzenia!

    • mieszkanka Świętochłowic
      2012-11-21 13:11
    • odpowiedz
  • pyjter33

    Przez całe moje życie patrzyłem na te dwie wieże (mieszkałem w pobliżu),warto je ratować i ustanowić je jako symbol miasta.Miasto powinno w tym uczestniczyć i pomóc w staraniach o zachowanie tych wież w dobrym stanie.Tylko niech nie budują tam kolejnego marketu!!

  • Lpn

    Miasto nie ma pieniędzy na to, żeby ludzie normalni (powtarzam, normalni) mieli gdzie mieszkać, a zajmą się Oni historią kolego? Niestety, smutne ale parę lat i same się zawalą...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również