Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Opozycja wytyka Danielowi Begerowi zatrudnienie w ChŚPWiK - prezydent odpowiada na zarzuty

 • Dodano: 2019-10-31 13:45

Wczoraj w mediach społecznościowych Ruch Ślązaków przedstawił dokumenty, wedle których Daniel Beger jest  a 3/4 etatu zatrudniony jako wiceprzewodniczący zarządu związku w Samorządowym Chorzowsko - Świętochłowickim Związku Wodociągów i Kanalizacji. W komentarzach wywiązała się żarliwa dyskusja, w której nie zabrakło krytyki pod adresem Daniela Begera, jak również głosów w jego obronie.

Daniel Beger za posadę w ChŚPWiK otrzymuje około 3 tys. złotych miesięcznie

Według dokumentacji opublikowanej na profilu Ruchu Ślązaków Daniel Beger pobiera ze spółki wynagrodzenie przekraczające 4 tys. złotych brutto. Nie są to informacje w żaden sposób niejawne, uchwały dotyczące zarządu i wynagrodzenia są zgodnie z prawem opublikowane z Biuletynie Informacji Publicznej, widnieją też w oświadczeniach majątkowych, a od wielu lat w zarządzie związku spółki zatrudniani są przedstawiciele władz samorządowych Chorzowa i Świętochłowic. I tak przewodniczącym jest prezydent Chorzowa Andrzej Kotala, jego zastępcą prezydent Świętochłowic Daniel Beger, a członkiem przewodniczący chorzowskiej Rady Miasta - Waldemar Kołodziej.

Na swoim profilu w serwisie Facebook Daniel Beger odniósł się do sprawy, uznając działania Ruchu Ślązaków jako nagonkę na jego osobę. Stwierdził, że jest to:

- wymyślanie nieprawdziwych mechanizmów, które działają od lat w wodociągach (CHŚPWiK). Zarząd składa się z trzech osób - Prezydent i Przewodniczący Rady Miejskiej z Chorzowa oraz Prezydent Świętochłowic, za co wszyscy od lat pobierają wynagrodzenie na poziomie ok. 3 tys zł netto. Wynagrodzenie wypłacane jest z budżetu spółki, która jest w dużo lepszej kondycji finansowej niż miasto! - napisał prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

a także:

- manipulowanie danymi, jak np. kwotami dochodów Prezydenta Świętochłowic z CHŚPWiK, mimo że wszystkie dane znajdziecie Państwo w oświadczeniach majątkowych. Ideą przyjaznego Miasta jest transparentność - nie ukrywam, jako Prezydent Miasta żadnych dochodów. Moje miesięczne wynagrodzenie, pomniejszone uchwałą rady, jest mniejsze od tych, jakie pobierała do niedawna odwołana wiceprezydent - dodaje Daniel Beger.


Pełne oświadczenie prezydenta

 

 


Właśnie za takie postępowanie krytykowano poprzedników - komentuje była wiceprezydent Sonia Kwaśny

I faktycznie, nie można mieć zarzutów co do transparentności i zgodności z prawem, natomiast kontrowersje budzi sama idea, w której to osoby pełniące funkcje publiczne zasiadają w zarządzie związku podległej im spółki i pobierają za to stosunkowo wysokie wynagrodzenie. Zatrudnienie na 3/4 etatu sugeruje, że Daniel Beger 6 godzin dziennie poświęca na sprawy związane z działalnością tego przedsiębiorstwa - czy tak jest w rzeczywistości, czy też funkcja wiceprzewodniczącego to tylko ciepła synekura - tej wątpliwości Daniel Beger w swoim oświadczeniu nie rozwiał.

W dyskusji, jaka wywiązała się pod postem Ruchu Ślązaków, wzięła udział również była wiceprezydent Świętochłowic Sonia Kwaśny:

Właśnie za takie postępowanie krytykowano poprzedników. Nowa władza miała oznaczać nową jakość, a co wyszło? Przecież prezydent nie ma obowiązku zatrudnienia w SCHŚPWiK - napisała Sonia Kwaśny.

 

Zobacz także

Komentarze (101)    dodaj komentarz »

 • Bracia Grimm

  Ludziska kochane.Teraz to trochę za późno na narzekanie.Trzeba było myśleć przed wyborami.Z dwojga złego wybraliście tego UCZCIWEGO.Teraz dopiera widać jak bardzo.Gadanie ,ze trzeba mu dać czas...pytam na co?Az zatrudni prawnuki swoich kolesi?Tak ,lepszy od poprzedniego,bo w dużo krótszym czasie zatrudnił więcej znajomych nie poprzednik. Pani Kwaśny powinna zamilknąć bo to ona dała mu poparcie.W tych samych tematach,pan Nowak szalarm z interpelacjamì a teraz milczy ten najuczciwszy radny wśród radnych,ale takim przewodniczącym to fajnie być.Finał jest taki ,že klika jest teraz lepsza niźle za Kostemskiego.

 • vovtek81

  Dzisiaj, w poniedziałek 4 listopada 2019 r. w magistracie mieliśmy już aż troje wiceprezydentów. P. S. Kwaśny wróciła do pracy bo bejger zapomniał jej dać wypowiedzenie ?

 • Ika

  Biedny , nie chce ale musi pobierać marne 3 tysiaki. Czy Ty facet masz nas mieszkańców za idiotów? Albo pobieraj i przekaż na szczytny cel.

 • Tereska

  Jak wyglądają Świętochłowice? Brud, śmieci wszędzie się walające, ciemne ulice, prąd wyłączany na co drugiej, kobiety wracają po 22.oo z pracy i musza świecić latarkami, to nie przypadek ale świadome działanie na rzecz oszczędnosci? Gdzie my żyjemy? W średniowieczu? Miasto rozkwitało, powstawały piękne skwery, place zabaw, baseny itd. a teraz smród, brud i ubóstwo. Tak, tak trzeba oszczędzać, ale tylko mieszkańcy a władza hula i pobiera wypłaty skąd się tylko da.

 • zefel

  Panie prezydencie jeżeli 13-to letnie auto ma problem z przejechaniem 300 kilometrów to BARDZO ŹLE świadczy o właścicielu.

 • wiedziałem

  13 -letnie... jeżeli rocznie przejeżdża ok 30000 tys... to czas go zezłomować...francuz nie taki wytrzymały.

 • zefel

  Według Twojego wpisu to rocznie przejeżdża 30 milionów (chyba kilometrów) choć myślę, że się pomyliłeś w pisowni i chodziło Ci o 30 tysięcy km, czyli łączny przebieg to 390 tyś. (tylko nie wiem skąd masz takie dane). Uwierz mi, że jeśli eksploatujesz samochód właściwie to wytrzyma o wiele więcej i to nawet francuz, większym problemem jest rdza.

 • leopold

  Panie cenzorze !! Gdzie jest mój wpis w tym temacie??? Od pewnego czasu obserwuję ,że szanowny Cenzor zajął wyraźne stanowisko po jednej z politycznych stron ,a zatem moderacja wpisów jest robiona pod konkretnie zaplanowany cel i nie ma nic wspólnego z bezstronnością!!!

 • Kaśka

  Portal uznał, że już dość Pana komentarzy pod każdym artykułem Panie leopoldzie.

 • Wieczorek

  gorole zagłosowali na swojego gorola i żałują.gorolandia.

 • Jorg

  Jeszcze jest otwarty oddział dla psycholi w naszym mieście. Panie Wieczorek idź się leczyć.

 • miki

  Podobno z Delfinem nie najlepiej, problemy podobne jak u Adriana ???

 • Pioter

  Prezydent Berger ma przeciwko sobie pól miasta bo narazil się dotychczsowej tak zwanej elicie odrywając od pełnych koryt i ciepłych stołków. A oni mu tego nie daruja.

 • Czesiek

  To jest legalne? Czy to jakiś przekręt?

 • To ja

  Przecież Beger to prostak i cham łasy na kasę. Jemu i jego kolesiom co posadził na stołkach słoma z butów wychodzi. Nic dobrego dla miasta nie zrobią A tylko obłowią się naszym kosztem. Wspomnicie moje słowa

 • Ani za B , ani za K...

  "To ja" - mniemam że jesteś zwolennikiem poprzednika... Ja nie jestem zwolennikiem żadnego... Idź do Begera i wykrzycz mu prosto w twarz to co tu napisałeś... Napisać można wszystko pod przykrywką jakiegoś podpisu... Może poprzednik miał jakieś sukcesy ale miał też wiele za uszami... Czy obecny ma jakieś sukcesy? Trudno powiedzieć... Widzę po różnych wpisach że dużo ludzi obraża obecnego włodarza,ale nie tędy droga... Powiedzmy że można w jakiś sposób obrazić kogoś,ale nie w taki sposób jak to obecnie się robi...Krytyka jest nieodzowna w codziennym życiu, ale trzeba znać jej granice...

  • Ani za B , ani za K...
   2019-11-04 11:53
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • to tez ja

  Ani za B ani za K... - Za dużo nie mniemaj bo Twoje mniemanie jest błędne. To, że krytykuje się obecnego prezydenta nie znaczy, że jest się zwolennikiem poprzednika.

 • Fiona

  Przyganiał kocioł garnkowi. He He....

 • mieszkaniec

  Prawda jest taka, że Berger to dziad i wyżebrał głosy, mieszkańcy pożałowali dziada i żałują teraz też decyzji, bo teraz mają świadomość, że to oni zapłacą za wszystkie głupie decyzje tego człowieka, a wyrzucił już sporo pieniędzy mieszkańców w błoto.

 • jorg

  chopie co ty pijesz że takie gupoty piszesz?

12345

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.