Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: Prezydent i radni z wynagrodzeniem mniejszym o 10%

 • Dodano: 2019-05-31 09:45

Podczas XIV sesji Rady Miejskiej radni przyjęli uchwały, które powodują, że wynagrodzenie Prezydenta Miasta oraz radnych zostają obniżone o 10%. 

Na początku sesji przedstawiono informacje o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony przeciwpożarowej w 2018 roku. Zaprezentowano także ocenę stanu sanitarnego miasta oraz sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018.

Radni przyjęli uchwałę w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Bartosza Karcza.

Kolejne uchwały dotyczyły zmian świętochłowickich szkołach:

 • włączenie Szkoły Podstawowej dla Dorosłych w Świętochłowicach do Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Świętochłowicach;
 • zmiana nazwy Zespołu Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Świętochłowicach;
 • plan sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Świętochłowice oraz określenie granic obwodów publicznych szkół podstawowych, a także plan sieci publicznych szkół podstawowych;

Radni podjęli także kilka uchwał porządkowych dotyczących odbierania i zagospodarowywania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Świętochłowice.

Najważniejsze uchwały zostały podjęte na końcu sesji

Radni przegłosowali uchwałę, która zmniejsza wynagrodzenia radnych o 10% – jest to następstwo przyjęcia programu naprawczego.

Ostatnia uchwała dotoczyła zmniejszenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta także o 10%. Na sesji Daniel Beger mówił: „Nie jestem tutaj od tego, aby odnosić jakieś zyski. Nie traktuje tego stanowiska jako odskoczni do tego, żeby wejść na wyższy poziom w sferze finansowej. Przyszedłem tutaj po to żeby próbować to miasto naprawić i jeżeli Państwo mi pozwolicie i będziecie dalej podtrzymywali tą chęć pomocy zwłaszcza przy kolejnych decyzjach związanych z przyjmowaniem programu naprawczego, to uda mi się to osiągnąć”. Radni przyjęli uchwałę 15 głosami za przy 2 wstrzymujących.

Komentarze (96)    dodaj »

 • Robertt

  Może za te oszczędności zacznie się pierwsze koszenie trawy (chwastów), przycinanie krzewów, zamiatanie alejek z pozimowego piasku?? Powoli to miasto przypomina małpi gaj.

 • Ewa

  Mam identyczną ocenę

 • voytek81

  przepraszam, ze sie wtrące w dyskusjie ... ale tak dla przypomnienia "sukcesów" kostemskiego, karcza i stowarzyszenia "razem.." Dane z 2015 r. Dochód własny budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosił 3 533,03 natomiast wydatki budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosiły 3 699,28dane z 2017 r. Dochód własny budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosił 2 033natomiast wydatki budżetu w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosiły 4 527 wszystkie dane z źródło stat.gov.pl" ponadto w 2017 r unijne środki pozyskane w przeliczeniu na 1 mieszkańca wynosiły 59 zł co dawało Miasto 50 miejsce sród 66 powiatów w Polsce ... jeszcze raz przepraszam, że pewnie nie na temat ;) ...

 • Edukator

  Prezydent na mównicy placze, że za swoje dojeżdża do pracy, aby mu nie obcinać wynagrodzenia, a sam obniżył dyrektorom szkół o 1000zl. Im po 20% sobie 10%. Pewnie pod publiczkę. Na nich też spoczywa ogromna odpowiedzialność, za którą nie mają zapłacone. W ich rękach jest los około 500-700dzieci, naszych dzieci, które muszą czuć się w szkole bezpiecznie. Kto tego pilnuje, kto za to odpowiada? Nauczyciel-5godzin i do domu, a dyrektor siedzi od rana do wieczora i tak mu prezydent zapłacił.

 • voytek81

  za cięcia, specjalne podziękowania dla kostemskiego, karcza i członków (można czytać przez ch..) za doprowadzenie Miasta do bankructwa ... w końcu pożyli przez ostatnie 8 lat na koszt mieszkańców - luksusowa limuzyna, wycieczki zagraniczne, to można akurat wykazać - ale brak inwestycji, brak rozwoju Miasta (w sumie to tez można wykazać statystykami za ostatnie lata) ... a teraz kto za to płaci? oni? ...

 • voytek81

  kolejny fejk njus stowarzyszenia "razem..."?

 • Troskliwy

  Ktoś wie jak się skończyła afera meblowa? Stolarz z Rybnika odzyskał swoje pieniądze?

 • Kolejny Obserwator

  "Vanitas vanitatum et omnia vanitas" - prezydent i rada precz, komisarz na okres 2 lat, ludzie do zwolnienia, brak inwestycji, w ostateczności podział miasta i włączenie do sąsiednich gmin. Takie jest życzenie świętochłowickich (być może nie tylko) kontestatorów, którzy gołymi stopami będą deptać tlące się jeszcze tu i ówdzie ogniska nadziei. Panie prezydencie Beger, proszę odpuścić, pozwolić na zarząd komisaryczny. Nie warto się szarpać, bo szkoda zdrowia. Ps. dla tych co nie znają łaciny: "marność nad marnościami i wszystko marność"

 • Następny obserwator

  Lepszy profesjonalny zarząd komusaryczny od nieudolności obecnych władz

 • Ha ha ha

  Masz na myśli Sonie?

 • Ooo

  Banda złodzieje

 • Mieszkaniec

  10% obniża sobie dzis a za pare miesięcy podwyższa o 30%

 • Jaś wędrowniczek

  A drugi Prezydent to pikuś czy on mieszka w innym mieście i jego to nie dotyczy? Jak mu mało to niech wraca na kopalnię.

 • Szperacz

  Niekonwencjonalny wice'k wg oświadczenia majątkowego wziął w roku 2018 zasiłku dla bezrobotnych 4061 zł, ileś tam za zbycie udziałów w firmie (która działalność rozpoczęła wg KRS 29 stycznia 2018 r) i ani grosza nie wykazał z tytułu zatrudnienia gdziekolwiek. A wg prezydenta (nagrane) ma on doświadczenie w pracy w korporacji.

 • ??

  Przykład proszę ?

 • voytek81

  a może za parę mc nie będzie już Świętochłowic - a jak nie będzie Naszego Miasta, jak zniknie z mapy Polski - to kto zawinił? kto przez ostatnie 8 lat zrujnował Nasze Miasto? kostempski, karcz i stowarzyszenie "razem ...", teraz to tylko hejt wam pozostał i robienie dalej ludzi w ci..a ?

 • Bula

  Ta i Kostempski co był pewien zwycięstwa szedł w przepaść ? Beger za 6 msc tego bigosu narobił

 • mieszkaniec

  Kostempski szedł Vabank, postawił na wszystko i wszystko przegrał. Wiedział że to się tak skończy, tak samo jak wiedział to Karcz i prezes Mika. Gdyby nie kilku "nieprzyjaznych" którzy knuli od razu tego komisarza na Begera to sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej. Polityka to jednak syf ale walczyć trzeba. Jeśli plany tych "nieprzyjaznych" się powiodą stracimy miasto na wiele lat, przejmą go Pisiory, ale nie ci nasi, co do których nic nie mam, ale ci spoza, którzy będą tu rozdawać karty. Myślę że nikt takiej sytuacji nie chce.

 • voytek81

  dobre dostać Miasto w ruinie ekonomicznej i jeszcze dostac po r..., bo wedlug niektórych wszystko stracone i sie nie uda ..., a poprzednicy ? w koncu "oni byli wielcy bo sie starali" (ironia, sarkazm) ... poprzednicy bezkarni ...

 • maks

  Stare przysłowie pszczół mówi: " Jak nie potrafisz, nie pchaj się na afisz". Jedyne na czym zna się Beger to zwalanie wszystkiego na poprzedników. Nikt go nie zmuszał do kandydowania i dobrze wiedział w co się pakuje. Poza tym robi dokładnie to samo co zarzucał Kostempskiemu. Ty natomiast tylko plujesz jadem na stowarzyszenie. Ciekaw jestem czym Ci tak zaleźli za skórę?

12345

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również