Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

Ostatni moment, aby skorzystać z 60% bonifikaty

  • Dodano: 2020-01-03 08:30, aktualizacja: 2020-01-03 11:16

Mieszkańcy Świętochłowic mają ostatni moment, aby skorzystać z 60% bonifikaty związanej z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

Wszystkie osoby, które otrzymały zaświadczenia potwierdzające przekształcenie pod koniec roku (po 30 listopada 2019 r.), mają czas na decyzję jeszcze 2 miesiące. Oznacza to, że do końca lutego znaczna część mieszkańców może skorzystać z bonifikaty na zasadach z 2019 roku. Zainteresowanych zapraszamy do Wydziału Mienia Komunalnego. 

Po tym okresie bonifikata przez najbliższy rok wyniesie 30%. Aby uzyskać bonifikatę należy zgłosić zamiar wniesienia opłaty jednorazowej z wnioskiem o udzielenie bonifikaty.

Ważne! Aby bonifikata została przyznana, nie można mieć zaległości z tytułu opłat rocznych za użytkowanie wieczyste.

Zobacz także

Komentarze (21)    dodaj komentarz »

  • mieszkanka Świętochłowic

    Dlaczego nikt nie podaje informacji, że osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym lub opiekun prawny takiej osoby, zgodnie z nowelizacją, ma prawo do 99% zniżki za to przekształcenie?

    • mieszkanka Świętochłowic
      2020-01-06 16:10
    • Ocena:
    • odpowiedz
  • Wzburzony

    Zefel masz rację tylko wszystko zapłacę a notariusza 20 lat później

  • Nrk

    Nie płacimy za notariusza, ani za wpisy do księgi.

  • zefel

    USTAWA z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntówArt 7. ust. 9. Po wniesieniu wszystkich opłat albo opłaty jednorazowej właściwy organ wydaje z urzędu, w terminie 30 dni od dnia wniesienia opłat albo opłaty jednorazowej, zaświadczenie o wniesieniu opłat albo opłaty jednorazowej, które właściciel gruntu załącza do wniosku o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej wpisu roszczenia o opłatę.Art 7. ust. 10. Od wniosku o wykreślenie wpisu, o którym mowa w art. 4 ust. 5, pobiera się opłatę stałą w wysokości:1) 250 zł – w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej;2) 75 zł – w pozostałych przypadkach.

  • zefel

    Tak jak pisałem wybór należy do Ciebie

  • Marian52

    To nic innego jak wyłudzenie pieniędzy od mieszkańców, bo na co mi własny grunt kiedy mieszkam w bloku na osiedlu a i tak czasem nie mam nawet gdzie zaparkować bo pełno firmowych aut, a tak przy okazji co sądzicie o pakowaniu firmowych aut na naszych parkingach za które my płacimy podatki a firmy nie

  • człek

    Parkują nie firmy, a pracownicy firm będących mieszkańcami i mający do dyspozycji samochody służbowe (firmowe).

  • marian 52

    to jest jednoznaczne z tym że auto firmowe parkuje na osiedlowym parkingu a nie w swojej bazie , pracownik użytkujący takie auto powinien swoim prywatnym zajechać do pracy i tam przesiąść się do auta firmowego , czy to jest zrozumiałe dla pana "człeka" ??????

  • wiedziałem

    a ty bys tak robił?

  • Mieszkaniec

    UM nie potrafi w terminie rozpatrzeć tego wniosku - ma 2 tygodnie na rozpatrzenie, ja już czekam prawie 3 i decyzji ciągle nie ma. Zwykły Kowalski niech no tylko nie dotrzyma terminu :)Nie mam pytań.

  • ...zdegustowany.

    ...na rozpatrzenie urząd ma miesiąc! My oddaliśmy z żoną wniosek 9 grudnia i powiedziano mi że za miesiąc będzie odpowiedź,tyle że nie powiedziano nam że to 30 dni roboczych nie kalendarzowych...

  • wiedziałem

    14 dni roboczych , nie kalendarzowych

  • do wiedziałem

    Wiedziałem że dzwonią tylko NIE wiedziałem gdzie ale wiedziałem że muszę napisać kolejną mądrość bo wiem wszystko najlepiej i wszędzie mnie pełno.

  • 2019

    "wiedziałem" - nie 14 dni kalendarzowych a 30 dni... Tak mi powiedziano w UM...

  • zefel

    Zgodnie z KPA terminy liczy się w dniach kalendarzowych.

  • Kris

    W Warszawie brakuje kasy na wszystkie "plusy", więc wymyślają co się da, żeby potok gotówki płynął i zasilał rzekę wydatków. Bonifikaty są atrakcyjne, bo inaczej kto by się zdecydował na płacenie tych sum od razu w całości. Niestety, opłaty za użytkowanie wieczyste, były znaczącą pozycją w budżecie miejskim. Ciekawe skąd samorządy będą brały te pieniądze w kolejnych latach. No, ale to nie problem rządu, tylko kasy miasta - w rządzie budżet udaje, że się spina. Ciekawe kiedy przyjdzie podatek od tego gruntu (pewnie w wysokości zbliżonej do dotychczasowego UżWiecz lub nawet wyższy - bo tak. Spokojnie, obywatel kasę ma, to i odda chętnie.

  • Wzburzony

    Mam to w tyle to okradanie ludzi w biały dzień. Ustawa nic nie zmienia tyko wyłudza pieniądze od właścicieli lokalów własnościowych. I jeszcze około 250zł notariusz na koniec. Łatanie dziur w budżecie już nie powiem na co.

  • hmm

    Jaki notariusz ? Po co ? Zmiany w księdze wieczystej robi sąd na podstawie pisma miasta - nie płacimy za żadne wpisy w księdze wieczystej !! Wypis dostajemy pocztą z sądu (bez opłat)

  • zefel

    USTAWA z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntówArt 7. ust. 9. Po wniesieniu wszystkich opłat albo opłaty jednorazowej właściwy organ wydaje z urzędu, w terminie 30 dni od dnia wniesienia opłat albo opłaty jednorazowej, zaświadczenie o wniesieniu opłat albo opłaty jednorazowej, które właściciel gruntu załącza do wniosku o wykreślenie w dziale III księgi wieczystej wpisu roszczenia o opłatę.Art 7. ust. 10. Od wniosku o wykreślenie wpisu, o którym mowa w art. 4 ust. 5, pobiera się opłatę stałą w wysokości:1) 250 zł – w przypadku wniesienia opłaty jednorazowej;2) 75 zł – w pozostałych przypadkach.

  • zefel

    Prawo użytkowania wieczystego i tak zostaje zmienione w prawo własności tyle tylko, że albo przez 20 lat będziesz jeszcze płacić opłaty z tego tytułu albo dokonasz jednorazowej opłaty z bonifikatą - wybór należy do Ciebie, a opłatę za zmianę wpisu w księdze wieczystej i tak będzie trzeba wnieść.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.