Wiadomości z Świętochłowic

Remediacja Kaliny zagrożona? Radny Karcz prosi NFOŚiGW o specjalny nadzór nad inwestycją

 • Dodano: 2019-12-18 16:00

Remediacja stawu Kalina może być zagrożona - tak twierdzi Bartosz Karcz, świętochłowicki radny i prezes Stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic. Uważa, że główną przyczyną, dla której inwestycja może się nie udać, jest opieszałość prezydenta miasta Daniela Begera. Radny Karcz wysłał pismo prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o objęcie remediacji specjalnym nadzorem.

Wina ma być opieszałość, brak wieloletniej prognozy finansowej oraz brak specjalistów w Urzędzie Miasta

Jak wskazuje Bartosz Karcz problemem może brak profesjonalnie przygotowanej Wieloletniej Prognozy Finansowej, co - według prezesa stowarzyszenia Razem dla Świętochłowic - uniemożliwia podpisanie wieloletniej umowy w imieniu miasta.

Do zawarcia umowy brakuje jeszcze weryfikacji dokumentów. Firma będzie miała rok na przygotowanie projektu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to wejście na plac budowy będzie możliwe jesienią przyszłego roku. Zakończenie prac i rozliczenie projektu jest planowane na koniec 2023 roku. Na to jednak zgodę musi wydać podmiot dofinansowujący to przedsięwzięcie – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest to bowiem ostateczny termin wydatkowania środków z bieżącego budżetu Unii Europejskiej. Dalsza opieszałość obecnych władz może doprowadzić do utraty tych środków - pisze Bartosz Karcz na swoim profilu facebookowym.

W swoim poście Bartosz Karcz twierdzi, że kolejnym ważnym problemem świętochłowickiego samorządu jest brak wyspecjalizowanej kadry.

Najlepszych specjalistów zwolniono lub odeszli sami po obniżeniu im wynagrodzeń do poziomu wynagrodzenia osób, które dopiero zaczynają pracę w UM. Dla inżynierów budownictwa z doświadczeniem to był jasny sygnał, że Daniel Beger nie życzy sobie w urzędzie specjalistów, którzy zawstydzali go swoją wiedzą - pisze Bartosz Karcz.

Bartosz Karcz prosi prezesa NFOŚiGW o objęcie inwestycji specjalnym nadzorem

Przez wiele miesięcy 2019 r. Prezydent Daniel Beger nie podejmował żadnych realnych czynności w zakresie wyłonienia wykonawcy i inżyniera kontraktu ww. zadania. Przetarg został ogłoszony dopiero w dniu 2 października 2019 r. jest niestety obarczony wadą prawną polegającą na ogłoszeniu postępowania przetargowego bez zabezpieczonych środków finansowych w budżecie miasta i Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Świętochłowice. na lata 2019 - 2030. W dniu 1 października 2019 r. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w uchwale nr 360/XXV/2019 stwierdziła nieważność uchwały nr XVIII/134/19 Rady Miejskiej w Świętochłowicach z dnia 29 sierpnia 2019r. Przedstawiciele miasta byli obecni na kolegium i mieli pełną wiedzę o tym rozstrzygnięciu nadzorczym. Prezydent Miasta Daniel Beger pozostaje głuchy na wskazania członków komisji przetargowej i radnych miejskich w tej sprawie narażając gminę - Miasto Świętochłowice na utratę całości lub części środków przyznanych w umowie o dofinansowanie - czytamy w piśmie skierowanym do Piotra Woźnego, prezesa NFOŚiGW w Warszawie.

W ostatnim akapicie pisma Bartosz Karcz zwraca się z prośbą do prezesa NFOŚiGW o wszczęcie kontroli lub obcięcie całości inwestycji specjalnym nadzorem "tak, aby błędy czy zwykła beztroska Prezydenta Miasta nie naraziły naszego miasta na niepowetowane straty (...)".

Czekamy na oświadczenie świętochłowickiego Urzędu Miasta w tej sprawie.

Komentarze (61)    dodaj »

 • wiedziałem

  Umowa podpisana.... Panie Karcz, teraz poczekamy i zobaczymy

 • Marian52

  Ciekawe dlaczego Karcz nie rządał specjalnego nadzoru jak przepadała inwestycja za czasów Kostempskiego, odpowiem bo sam brał w tym bublu udział. Karcz zastanów się nad sobą

 • Piko

  Śmiechu warte Karcz specjalista od pobierania premii świątecznych

 • leopold

  Wszystkich klakierów starej kliki informuję, że na pasku wiadomości TVP Katowice była informacja o wyroku NSA i niejaki Dawid przestał być radnym naszego miasta. To tak pod choinkę.

 • choinka

  Ale kogo to interesuje!

 • leopold

  Na tę wieść moja sztuczna choinka puściła świeże pędy.

 • mieszkaniec

  To był obiecany prezent na 33 urodziny. Jeszcze kilkadziesiąt takich prezentów na mnie oczekuje. Jak dobrze być w mojej skórze.

 • Ted87

  Beger niech zrezygnuje skoro sobie nie radzi. Przynajmniej zachowałby cześć twarzy ....

 • Mający dość

  jak sobie nie radzi? dziś otwierają koperty z przetargu. Noż kur... Karcz ty mały człowieczku... zaczynasz dzień przed otwarciem ofert syf robić....ja już Ciebie nawet przekląć nie mam siły. Co ty piszesz? "Najlepszych specjalistów zwolniono lub odeszli sami po obniżeniu im wynagrodzeń do poziomu wynagrodzenia osób, które dopiero zaczynają pracę w UM. Dla inżynierów budownictwa z doświadczeniem to był jasny sygnał, że Daniel Beger nie życzy sobie w urzędzie specjalistów, którzy zawstydzali go swoją wiedzą - pisze Bartosz Karcz." - a co ci ludzie maja do przetargu Kaliny.... Zlituj się , czy oni projekt robią? czy firma zewnętrzna? "Zawstydzaja swoją wiedzą" --- Panie Karcz..... larum graja ty na koń wsiadasz i ze Świon wyp.....lasz.

 • Oli

  Nie jestem ani za KARCZem ani za BEGERem ale chyba jest w tym skoro racji co radny Karcz pusze i niedobrze jest ze w UM nie ma teraz tych fachowców co pracowali nas projektem

 • Pracownik samorządowy SW

  W tym co radny Karcz jest dużo prawdy. Sytuacja w naszym urzędzie jest nie do zniesienia.

 • zefel

  Koperty (a dokładniej koperta, bo oferta była tylko jedna) zostały otwarte już 5-tego listopada.

 • Syski

  Brawo karczu

 • Utopek

  Jeszcze kilkanaście lat i sprawa sama się rozwiąże.Starsi na pewno pamiętają ,że kiedyś Kalina była od haldy do ulicy,a od strony hugobergu w stronę szkoły też było dużo szerzej.Tak po malutku obsypują z każdej strony,że za dwa pokolenia "ino nazwa zostanie",zrobi się tam na przykład ogródki działkowe-ROD Kalina.

 • gość

  no przecież po drugiej stronie drogi na hugoberg też był staw, równie czysty jak kalina.... zasypano , ogródki też były , teraz budują się domy........

 • Ciekawski

  Co z rafalem ł.?

 • Olek

  Siedzi?

 • Hey

  Miał być złotym dzieckiem a został matołem

 • jorg

  mom pytanie czymu niy zaleją tyn stow betonem zrobią tam plac zabaw albo parking i bydzie po problymie?

 • gość

  nie będzie po problemie! syf poleci dalej. tablica mendelejewa to przy tym stawie to pikuś! tam jest drugie tyle pierwiastków jeszcze nie zbadanych.

1234

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również