Zarówno mieszkańcy Świętochłowic, jak i innych polskich miast muszą być przygotowani na kontrolę źródła ciepła. Kontrolerzy w postaci strażników miejskich wystawili już pierwsze mandaty.
Kontrole pieców w Świętochłowicach
Jak informuje świętochłowicka Straż Miejska, funkcjonariusze na bieżąco prowadzą kontrole palenisk, od samego początku sezonu grzewczego. Kontroler może zapukać do twoich drzwi m.in. w momencie, gdy zauważy w okolicy podejrzane zadymienie.
- Wraz ze spadkiem temperatur rozpoczął się sezon grzewczy a co się z tym wiąże Straż Miejska przystąpiła do wzmożonych kontroli palenisk oraz miejsc gdzie może dochodzić do spalania odpadów na powierzchni ziemi. Kontrole najczęściej przeprowadzane są na zgłoszenia mieszkańców oraz podczas ogłoszonego alertu smogowego. Ponadto są też prowadzone w przypadkach, gdy patrol zauważy „podejrzane" zadymienie – informuje Podinspektor Karolina Zawadzka ze Straży Miejskiej w Świętochłowicach.
Dodaje, że w tym sezonie grzewczym mieszkańcy częściej palą tym, czym nie powinni, co wiąże się z otrzymaniem mandatu.
- Podczas kontroli w obecnym jesienno /zimowym sezonie grzewczym, można niestety zauważyć znaczący wzrost kontroli, w których dochodzi do ujawnienia spalania odpadów w gospodarstwach domowych. Tylko w bieżącym miesiącu nałożono 10 mandatów karnych na sprawców wykroczeń. W grudniu było też ogłoszonych 5 powiadomień o ryzyku przekroczenia poziomu alarmowego, które wymagały podjęcia czynności zawartych w Planie Działań Krótkoterminowych. Funkcjonariusze podczas kontroli każdorazowo informują o zagrożeniach i konsekwencjach wynikających z palenia odpadami lub niewłaściwym opałem.
Przypominamy, że za wykroczenie w postaci spalania materiałów zabronionych może zostać nałożony m.in. mandat karny w kwocie od 20 do 500 złotych. Maksymalnie można otrzymać karę aresztu do 30 dni bądź grzywnę do 5 tysięcy złotych.
Czy można nie wpuścić kontroli? Uprawnienia kontrolerów
Kontroler może zapukać do naszych drzwi całą dobę, jeżeli prowadzimy na danym terenie działalność gospodarczą. W przypadku budynków mieszkalnych, kontrole mogą odbywać się w godzinach od 6:00 do 22:00. Czy można odmówić przyjęcia kontroli? Można, jednak wiąże się to z konsekwencjami prawnymi. Osobom, które uchylą się od obowiązku przyjęcia kontrolera, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Czym palić?
W obliczu kryzysu energetycznego, wiele osób zadaje sobie pytanie: czym można palić w piecu, aby uniknąć potencjalnej kary?
W palenisku można palić:
- węglem kamiennym,
- nieimpregnowanym drewnem,
- brykietem ze słomy,
- łupinami orzechów,
- pestkami,
- zbożem,
- ekogroszkiem,
- pelletem,
- odpadami roślinnymi.
Zabronione jest za to ogrzewanie obiektami wykonanymi z plastiku, meblami, płytami, guma (oponami), papierem z nadrukiem farb, opakowaniami po farbach czy ramami okiennymi.