Wiadomości z Świętochłowic

Świętochłowice: W SP nr 1 odsłonięto mural upamiętniający Prezydentów RP na uchodźstwie

 • Dodano: 2023-03-02 15:45

Świętochłowice mają nowy mural. Tym razem powstał nie na elewacji, a wewnątrz budynku. Namalowano go bowiem w Szkole Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach. Nieprzypadkowo, ponieważ jest on inspirowany pracą plastyczną uczennic świętochłowickiej podstawówki, która zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Misja: Wolna Polska”.

Podobizny prezydentów RP na uchodźstwie zdobią korytarz SP nr 1 w Świętochłowicach

Przypomnijmy, że konkurs na stworzenie projektu graficznego muralu kierowany był do uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich szkół w Polsce oraz dla młodzieży w wieku od 11. do 18. roku życia w przypadku szkół polonijnych poza granicami kraju. 

Konkurs ten realizowany był w ramach kampanii edukacyjnej towarzyszącej projektowi sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie. Zwyciężczyniami pierwszego miejsca zostały uczennice świętochłowickiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej, ósmoklasistki Natalia Dudek i Zuzanna Jagiełło. Dlatego też właśnie w ich szkole zdecydowano się stworzyć mural. Uroczyste odsłonięcie malowidła miało miejsce w czwartek 2 marca 2023 roku. 

- Mamy to szczęście, że wśród grona najmłodszych mieszkańców Świętochłowic znajduje się wiele utalentowanych osób, które są najlepszymi ambasadorami naszego miasta. Jest to możliwe również dzięki wsparciu, jakie otrzymują od swoich pedagogów. Niezwykle cieszy mnie, że talent oraz zaangażowanie uczennic znalazły uznanie w oczach komisji konkursowej. Praca dziewczyn została doceniona wśród 600 zgłoszeń, które do kampanii „Misja: Wolna Polska” spłynęły z całego kraju. Wyróżnienie w konkursie zdobyła też praca nadesłana przez uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Gustawa Morcinka w Świętochłowicach. Pokazuje to, jak wielki potencjał drzemie w młodych świętochłowiczanach, którzy coraz odważniej sięgają po laury, udowadniając, że warto pogłębiać wiedzę, rozwijać swoje pasje i dzięki temu z sukcesem stawać w szranki szkolnych i pozaszkolnych zmagań – mówił Daniel Beger, prezydent Świętochłowic. 

Podczas uroczystości przekazano także replikę Proporca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który przykrywał trumnę Prezydenta Augusta Zaleskiego w drodze z Anglii do Polski oraz podczas uroczystości pogrzebowych w Warszawie. 

W listopadzie 2022 do Polski sprowadzono szczątki prezydentów RP na uchodźstwie

Warto dodać, że 6 listopada w Newark w Anglii odbyły się uroczystości związane z ekshumacją i sprowadzeniem do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Z kolei 12 listopada 2022 roku do Polski sprowadzono ich doczesne szczątki. Złożono je w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie Mauzoleum Prezydentów oraz Izba Pamięci.

- To wydarzenie bez precedensu organizowane w ramach projektu „Misja: Wolna Polska” – mówił Wojciech Labuda, pełnomocnik do spraw Ochrony Miejsc Pamięci w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Państwo polskie uhonorowało sześć wybitnych postaci, które zabiegały o to, żeby Polska była wolna – dodał

Urząd prezydenta RP na uchodźstwie sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.

Sprowadzenie do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie zwieńczyło obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Świętochłowicach odsłonięto mural upamiętniający Prezydentów RP na uchodźstwie/ fot. M. Majeranek

Komentarze (19)    dodaj »

 • zefel

  Wiem że się powtarzam ale napiszę jeszcze raz - Rząd londyński NIE BYŁ rządem polskim. Polski rząd, który był niewygodny dla naszych zachodnich "sojuszników" w 1939 roku podał się do dymisji i został zastąpiony przez marionetki Anglików i Francuzów, którzy sprzedali nasz kraj we wrześniu.

 • Oszukany mieszkaniec

  Za sprzedaż UROCZYSKA firmie która WYTNIE TYSIACE DZREW gdzie sa siedliska różnych ptaków w tym CHRONIONYCH gdzie żyją zaskrońce i inna fauna powinien wylecieć NATYCHMIAST Gdzie są EKOTERRORYŚCI czekaja na rozkazy i kasę z Niemiec ?

 • gość

  za taką ilość gdzie w jednym zdaniu powinna być chłosta! :D

 • Jo

  Pisz całe zdania

 • Mieszkaniec

  To miasto umiera

 • Śmierć Wrogom Ojczyzny

  Miasto może umiera, ale za to gorol z pod szczecina robi pisiorską propagandę i ob ciąga kaczyniakowi promując zdrajców narodu polskiego!!!

 • pol

  Gdzie tam chopie Szczecin

 • Hmm

  "Promując zdrajców narodu polskiego"? Kogo niby uważasz za zdrajcę?

 • Rodzic

  Szkoda, że w związku z odsłonięciem muralu dzieci zostały wyproszone ze szkoły... .(jak widać na zdjęciach publiczności dzieci szkolnych brak)Każdy pretekst, żeby nie było lekcji jest dobry. W dzień nauczyciela np. lekcje były od 8 do 9. Świetny pomysł , żeby nie marnować dni dyrektorskich. Przecież w ten dzień dzieci miały lekcje... A potem nauczyciele narzekają na zebraniach, że nie mają czasu programu realizować, więc ciężar nauki przenoszony jest na korepetycje, za które płacą rodzice. Naprawdę nie ma się czym chwalić...

 • Rodzic

  Jaka dyrektorka takie zasady

 • Rodzic

  Zapraszam do jedynki są wolne wakaty popracujesz i zobaczysz czy wracając do domu powiesisz kapelusz czy też będziesz harować do 22.00 ps każdy w życiu ma prawo wyboru zawodu więc nie narzekaj

 • Onkel Franz

  Terazniejsza mapa polski i prezydent na uchodztwie jak to do siebie pasuje.To maksymalne wykrzywianie historii.To nie ślonsko historia ta była całkiem INNA!!!Fuj pisiorska propagando!!!

 • autochtōn

  Niy ino pisiorsko, ôgólnie polsko. Chcōm wmawiać, że GŚ to ino sto lot historyje, a przeca naszo zaczła sie 100-150 lot wcześnij łod polskij.

 • B. K.

  Jak zawsze Beger musi sobie fotkę zrobić.

 • Rydz

  A na temat chirurgii milczy na FB,co boi się opinii mieszkańców?

 • Piotr

  Niech sobie pstryka zdjęcia, nic mu to nie pomoże. Pierwsza i ostatnia kadencja.

 • Mieszkaniec

  Miejmy nadzieję

 • Wzburzony

  A po co ogłupiać dzieci nie potrzebną wiedzą

 • gość

  to taka propaganda dla tępaków niedouczonych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również