Świętochłowice mają nowy mural. Tym razem powstał nie na elewacji, a wewnątrz budynku. Namalowano go bowiem w Szkole Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej w Świętochłowicach. Nieprzypadkowo, ponieważ jest on inspirowany pracą plastyczną uczennic świętochłowickiej podstawówki, która zajęła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie „Misja: Wolna Polska”.
Podobizny prezydentów RP na uchodźstwie zdobią korytarz SP nr 1 w Świętochłowicach
Przypomnijmy, że konkurs na stworzenie projektu graficznego muralu kierowany był do uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych wszystkich szkół w Polsce oraz dla młodzieży w wieku od 11. do 18. roku życia w przypadku szkół polonijnych poza granicami kraju.
Konkurs ten realizowany był w ramach kampanii edukacyjnej towarzyszącej projektowi sprowadzenia z Anglii do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie. Zwyciężczyniami pierwszego miejsca zostały uczennice świętochłowickiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Miłośników Ziemi Śląskiej, ósmoklasistki Natalia Dudek i Zuzanna Jagiełło. Dlatego też właśnie w ich szkole zdecydowano się stworzyć mural. Uroczyste odsłonięcie malowidła miało miejsce w czwartek 2 marca 2023 roku.
- Mamy to szczęście, że wśród grona najmłodszych mieszkańców Świętochłowic znajduje się wiele utalentowanych osób, które są najlepszymi ambasadorami naszego miasta. Jest to możliwe również dzięki wsparciu, jakie otrzymują od swoich pedagogów. Niezwykle cieszy mnie, że talent oraz zaangażowanie uczennic znalazły uznanie w oczach komisji konkursowej. Praca dziewczyn została doceniona wśród 600 zgłoszeń, które do kampanii „Misja: Wolna Polska” spłynęły z całego kraju. Wyróżnienie w konkursie zdobyła też praca nadesłana przez uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Gustawa Morcinka w Świętochłowicach. Pokazuje to, jak wielki potencjał drzemie w młodych świętochłowiczanach, którzy coraz odważniej sięgają po laury, udowadniając, że warto pogłębiać wiedzę, rozwijać swoje pasje i dzięki temu z sukcesem stawać w szranki szkolnych i pozaszkolnych zmagań – mówił Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.
Podczas uroczystości przekazano także replikę Proporca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który przykrywał trumnę Prezydenta Augusta Zaleskiego w drodze z Anglii do Polski oraz podczas uroczystości pogrzebowych w Warszawie.
W listopadzie 2022 do Polski sprowadzono szczątki prezydentów RP na uchodźstwie
Warto dodać, że 6 listopada w Newark w Anglii odbyły się uroczystości związane z ekshumacją i sprowadzeniem do Polski szczątków trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Z kolei 12 listopada 2022 roku do Polski sprowadzono ich doczesne szczątki. Złożono je w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, gdzie powstanie Mauzoleum Prezydentów oraz Izba Pamięci.
- To wydarzenie bez precedensu organizowane w ramach projektu „Misja: Wolna Polska” – mówił Wojciech Labuda, pełnomocnik do spraw Ochrony Miejsc Pamięci w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Państwo polskie uhonorowało sześć wybitnych postaci, które zabiegały o to, żeby Polska była wolna – dodał
Urząd prezydenta RP na uchodźstwie sprawowali kolejno: Władysław Raczkiewicz, August Zaleski, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabbat i Ryszard Kaczorowski.
Sprowadzenie do Polski szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie zwieńczyło obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt objęty był Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Instytutem Pamięci Narodowej, Centrum Opatrzności Bożej, Ministerstwem Obrony Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Biurem Programu „Niepodległa”. Projektowi towarzyszyła kampania informacyjno-edukacyjna „Misja: Wolna Polska”.