Wiadomości z Świętochłowic

„Szybki parking” albo też kiss&ride przy Szkole Podstawowej nr 2 już działa!

  • Dodano: 2021-09-01 09:15

Przed szkołami w Świętochłowicach brakuje miejsc postojowych, a wielu uczniów dowożonych jest na zajęcia przez swoich rodziców. Aby rozwiązać ten problem przy jednej z placówek postanowiono stworzyć strefę kiss&ride.

Kiss&ride, czyli tzw. „szybki parking” powstał przy Szkole Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach. Inauguracja strefy nastąpi wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

- Przed budynkiem szkoły przy ul. Wyzwolenia, wyznaczone i oznakowane zostały miejsca postojowe typu KISS&RIDE – informuje świętochłowicki magistrat.

Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki inicjatywie rodziców uczniów wspomnianej szkoły. Jak wskazuje magistrat, pomysł wsparła radna Agnieszka Beger.

Drodzy Rodzice i Uczniowie, już na rozpoczęcie roku szkolnego mamy dla Was pierwszą niespodziankę. W trakcie wakacji, zgodnie z Państwa sugestiami przy wejściu głównym na plac szkolny powstał przystanek Kiss&Ride. To miejsca specjalnie wyznaczone do tego, aby ułatwić podwiezienie dzieci do szkoły. To właśnie tu można będzie legalnie zatrzymać na chwilkę pojazd, „dać dziecku buziaka” na do widzenia, wysadzić ucznia i płynnie ruszyć w dalszą drogę. Wierzymy, że będzie to miejsce bezpieczne dla uczniów i ułatwiające odbiór czy dowóz dzieci rodzicom - poinformowała dyrekcja SP nr 2.

Parking na kilka minut

Warto wyjaśnić, że miejsca postojowe kiss&ride nie służą do długiego parkowania. Mogą z nich skorzystać osoby dowożące i odbierające uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Świętochłowicach.

- Przeznaczone są one tylko do krótkotrwałego postoju samochodów, przez co zapewniają ich rotację, a przy tym poprawiają bezpieczeństwo ruchu drogowego w pobliżu szkoły – wyjaśnia magistrat.

Czym jest postój kiss&ride - pocałuj i jedź?

Rozwiązanie to polega na wyznaczeniu miejsca, służącego do krótkiego postoju (ok. 1-2 min.). Najczęściej spotykane jest przy dworcach, lotniskach, centrach przesiadkowych i szkołach. Wdrażane jest w wielu śląskich miastach. Przykładowo, w 2016 wprowadzono je przed rybnickim dworcem głównym PKP. Parkując w tej strefie postojowej możemy swobodnie wyładować lub załadować bagaże i pożegnać bądź przywitać bliskich. Obecne są też w Chorzowie. 

A jak sprawa wygląda w innych miastach?

Strefy kiss&ride od kilku lat sukcesywnie powstają w polskich miastach. W październiku 2017 roku, w odpowiedzi na prośby i interwencje rodziców, którzy narzekali na brak parkingu, przed Szkołą Podstawową nr 20 w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach wyznaczono zatoczkę do kilkuminutowego postoju. Z kolei w 2018 roku rozmawiano też o utworzeniu podobnej strefy przed Szkołą Podstawową nr 14 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rudzie Śląskiej, przy ulicy Głównej. Finalnie, powstała i tam. Podobnie jest w Bytomiu. Na początku 2020 roku taki 2-minutowy postój „Kiss&Ride” powstał przy Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, która znajduje się w ś cisłym centrum miasta.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.