Wiadomości z Świętochłowic

Tramwaj Powstańczy linii nr 100 wyjeżdża na tory Metropolii

 • Dodano: 2019-08-14 08:15, aktualizacja: 2019-08-14 08:42

W środę, 14 sierpnia, na tory Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wyjedzie Tramwaj Powstańczy.

Zabytkowy pojazd będzie przypominał mieszkańcom regionu o setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Powstańczy Tramwaj to projekt, który z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego realizuje Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Na dzień przed wyjazdem na tory został zaprezentowany podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie.

Podróżujący tym specjalnym tramwajem będą mogli w pewnym sensie cofnąć się w czasie i poczuć klimat powstańczych dni. Mam nadzieję, że dzięki temu projektowi, wielu mieszkańców regionu, ale także turystów, zainteresuje się bogatą historią Śląska, wydarzeniami, które miały tutaj miejsce, ich przebiegiem i konsekwencjami. – mówił Daniel Beger, Prezydent Miasta Świętochłowice.

Chcieliśmy aktywnie włączyć się w świętowanie setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego, stąd ten tramwaj. Będzie on kursował przez 10 dni - mówił Bolesław Knapik, Prezes Tramwajów Śląskich.

Sprawdź trasę jaką przejedzie zabytkowy tramwaj

Tramwaj wyruszy 14 sierpnia 2019 r. ok. godz. 17.00 z Mysłowic, gdzie 100 lat temu strajk w kopalni Mysłowice był przyczynkiem do wybuchu I Powstania Śląskiego, a podróż zakończy 24 sierpnia 2019 r. ok. godz. 16.30 przy pomniku Powstańca Śląskiego w Świętochłowicach-Lipinach, w 100. rocznicę zakończenia I Powstania Śląskiego.   

Pojazd będzie też można zobaczyć podczas defilady wojskowej w Katowicach 15 sierpnia w Dzień Wojska Polskiego. Choć ruch w centrum Katowic zostanie w tym dniu wyłączony, Powstańczy Tramwaj zostanie wyeksponowany na rondzie obok Spodka, bezpośrednio przy trasie defilady - zdradził Bolesław Knapik.

Zapraszamy całe rodziny, wszystkich mieszkańców Śląska na pokład tej wyjątkowej bany - dodał prezydent Świętochłowic.

Podczas podróży przeniesiemy się na Górny Śląsk lat 1919-1922, posłuchamy manifestu Wojciecha Korfantego, przyjrzymy się potyczce powstańczej, weźmiemy udział w kampanii plebiscytowej, przekroczymy granicę, zaśpiewamy „Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz inne powstańcze i śląskie piosenki, skosztujemy śląskich maszketów. Każdy podróżujący otrzyma bilet do Niepodległej z kalendarium wydarzeń na Górnym Śląsku w latach 1919 -1922.

Rozkład jazdy tramwaju linii nr 100 jest dotępny TUTAJ.

Tramwaj Powstańczy linii nr 100 wyjeżdża na tory Metropolii

Komentarze (4)    dodaj »

 • hanus

  Jak by powstańcy wiedzieli co ze Śląskiem będzie to by przy piecu siedzieli i nogi grzoli. Polska wyrabowała i zniszczyła co się dało. A teraz jeżdżą jak na s--nie bo głosów na wybory potrzebują.

 • Romuald

  Czy na trasie między Dańdówką a Mysłowicami organizatorzy zadbają o rekonstrukcyjne przedstawienie transportu z Polski broni, wojska i zaopatrzenia, na teren obszaru plebiscytowego?Ot taka ciekawostka...

 • Loool

  Zakłamanie historii sięga zenitu... Gorzej niż za komuny... Duda już gada głupoty o tym, że nawet w plebiscycie większość ludzi była za polską...

 • Bercik Oberschlesien

  Dyc! A krowa Korfantego cycki mo we Orsoł, a gymba u nos...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również