Wiadomości z Świętochłowic

W Świętochłowicach powstanie Zespół Przyrodniczo – Krajobrazowy Dolina Lipinki. Radni za!

  • Dodano: 2021-04-27 13:15

Dolina Lipinki w Świętochłowicach będzie zespołem przyrodniczo-krajobrazowym. Radni byli jednogłośni i podczas ostatniej sesji Rady Miasta przyjęli uchwałę, na mocy której obszar ten będzie prawnie chroniony.


Dolina potoku Lipinki, lewego dopływu Bytomki, położona jest w Świętochłowicach na pograniczu Lipin i Chropaczowa. Teren ten jest niezwykle zróżnicowany jeśli chodzi o występującą tu faunę i florę, a jego ukształtowanie związane jest z działalnością kopalni węgla kamiennego „Śląsk-Matylda” oraz huty cynku „Guidotto”

Zespół powstanie na terenie miasta Świętochłowice, obejmującego działki i fragmenty działek nr 693/159, 714/171, 3116/11, 908/157, 194/35, 1860/18, 2295/1, 863/159, 900/174, 3116/1 o łącznej powierzchni 40,8703 ha. Będzie stanowił 3,13% całkowitej powierzchni miasta. Obejmie obszar popularnej „Ajski”, znajdujący się w środkowym odcinku doliny Lipinki (1250 m długości).

Dlaczego zdecydowano się na utworzenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego?

Przede wszystkim to forma ochrony przyrody wyższa niż użytek ekologiczny, a tych w Świętochłowicach nie brakuje. Jako przykład można podać: Lasek Chropaczowski, Staw Foryśka czy Górę Hugona. Z kolei Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy wyznacza się w celu ochrony wyjątkowo cennych fragmentów krajobrazu naturalnego i kulturowego, dla zachowania jego wartości przyrodniczych, kulturowych i estetycznych. 

Jak wskazano podczas sesji Rady Miasta, na obszarze tym w latach 90. ubiegłego wieku odkryto szereg gatunków chronionych i rzadkich w skali Polski, a nawet Europy. Teren odznacza się dużą różnorodnością siedlisk i ich mozaikowym charakterem. Kompleks Ajska ma duży potencjał i przy odpowiednim jego wykorzystaniu może stać się wzorcowym przykładem terenu, na którym pozytywnie rozumiana rekreacja łączy się z ochroną przyrody. Połączenie zadrzewień, terenów otwartych, zbiorników wodnych i szuwarowisk w jeden chroniony kompleks zapewnia możliwość bytowania na tym obszarze gatunków o różnych warunkach bytowych.

Bogata fauna i flora

Znajdziemy tu 100 gatunków bezkręgowców, wśród których podlegające ochronie prawnej takie jak np.: trzmiel i ślimak winniczek, 47 gatunków ptaków, spośród których 38 objętych jest ochroną ścisłą, a 4 – podlegają ochronie częściowej.

Możemy tu spotkać takie gatunki ptaków jak m.in.

  • derkacz zwyczajny,
  • przepiórka,
  • wodnik, kropiatka,
  • zimorodek,
  • brodziec samotny,
  • dudek,
  • sowa uszata,
  • pójdźka,
  • dzięcioł zielony,
  • dziwonia,
  • strzyżyk,
  • bączek,
  • ślepowrona,
  • raniuszka krętogłowa.

Co więcej, znakomita większość występujących tu zwierząt to gatunki lęgowe jak m.in. wśród gadów i płazów: zaskroniec zwyczajny, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, ropucha zielona, rzekotka drzewna, czy kumak nizinny.

W Dolinie Lipinki występuje 387 gatunków roślin, w tym m.in.: kruszczyk błotny i szerokolistny, listera jajowata, kruszczyk rdzawoczerwony, konwalia majowa, grążel żółty, czy kosaciec żółty. Jednym słowem mamy tu do czynienia z wieloma cennymi i chronionymi prawnie, rzadkimi, a nawet zagrożonymi wyginięciem gatunkami. Wszystko to wyróżnia to miejsce  nie tylko na tle miasta, ale i województwa. 

Konieczna jest ochrona świętochłowickiej bioróżnorodności

W celu ochrony cennej flory i fauny konieczne jest uczynienie z tego terenu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego. Świętochłowiccy radni nie mieli żadnych wątpliwości, że to niezbędne. Tym razem porzucili partyjne spory i zjednoczyli się we wspólnej sprawie.

Radny Henryk Kurek wskazywał, że przekształcenie terenu w zespół przyrodniczo-krajobrazowy mogło wywołać pewien konflikt interesów, bowiem wcześniej powstał tam tor motocrossowy.

- Ludzie, którzy jeżdżą tym torem, narażają swoje życie, wdychając unoszący się tam pył – mówił radny Henryk Kurek i dodał: - Cieszę się, że mamy kolejny użytek ekologiczny, który lada moment powstanie, a to wpłynie na poprawę naszego bytu w mieście.

Głos zabrał także radny Łukasz Respondek

- Świętochłowice to miasto małe, kompaktowe. Ochrona każdego terenu zielonego, każdego dobra przyrodniczego powinna leżeć nam wszystkim na sercu. Cieszę, że wspólnie doprowadzamy do powstania kolejnego takiego miejsca – podkreślił Łukasz Respondek.

Dodał też, że dzięki tej uchwale w przyszłości nikt nie wymyśli nic, co mogłoby zagrozić tej przestrzeni. Z kolei radny Bartosz Karcz przypomniał, że dyskusja na ten temat trwała wiele lat. Zainicjowano ją w trakcie poprzedniej kadencji, a teraz udało się doprowadzić projekt do finału.

Komentarze (17)    dodaj »

  • mieszkaniec

    po co to komu?

  • Pyrtek ze Eintrachtu

    mosz fajnie nawalone pod tym deklym!

  • V8

    Ekobandytom

  • Brawo dla radnych

    Super! P.s. panie redaktorze już ostanio internauci poprawiali artykuł, bo roiło się w nim od błędów. Nadal to samo! Nie znacie gatunków ptaków i piszecie głupoty. To jest wstyd.

  • Ludek

    I zaroz wszyscy tam autami zacznom jeździć, jak po Skałce i tyla z tego bydzie

  • dno dna

    Na pytania radnego Gniełki odpowiedzi brak,jak zwykle!

  • bolek

    W sprawie klamki dla jego wspólnoty czy może nagrody dla małżonki ?

  • Wow

    A centrum wygląda gorzej niż Donbas w czasie wojny

  • Picuś glancuś

    To dobra wiadomość.Jest jeszcze jedna sprawa: kiedy władze miasta wezmą się wreszcie za rozwiązanie sprawy naszej sztandarowej ruiny miasta, która stoi przy samym UM, a chodzi mi o wieżę ciśnień. Aż żal patrzeć, jak z roku na rok staje się coraz większą ruiną. Sprawa ciągnie się już od czasów prezydenta Mosia. Czy nie można zrobić tak, jak w Zabrzu z wieżą przy ul. Zamoyskiego, która też stała przez wiele lat opuszczona, aż w końcu miasto ją odkupiło i teraz trwa remont. Link: https://zabrze.com.pl/i,trwa-remont-wiezy-cisnien-przy-ul-zamoyskiego,200274,940029.html

  • enst

    Dokładnie. To wspaniały obiekt i żywy przykład czegoś, co można by nazwać zabytkiem industrialnym. Lata mijają, a Wieża Ciśnień jedynie niszczeje z roku na rok.

  • Mieszkaniec

    Wszystko można tylko nie z takimi pajacami!

  • Orni

    Nie ma takiego ptaka jak raniuszek krętogłów, to dwa osobne gatunki: raniuszek - mała puchata biała kulka z dość długim ogonkiem i krętogłów - ptak z rodziny dzieciolowatych.

  • Miś

    Projekt goni projekt a żadnego rezultatu.

  • gość

    jak za misia.... w całym mieście było pełno tablic co powstanie....

  • Robertt

    Spokojnie. Moje ulubione fińskie domki lśnią jak brylanty już. Pamiętam jak dziś artykuł mniej więcej z listopada, jak ten portal obwieszczał początek remontu tych domków już od nowego roku. Blablabla.Ryży czy delfin, jedna kanalia.

  • Miś

    O przepraszam ale pozwolę się nie zgodzić. Kostempski zostawił po sobie chociażby KwK dwie wieże. muzeum czy basen i nie dyskutujemy nad sensem tych inwestycji są to są nikt nam tego nie zabierze. Natomiast Beger z tego co ja widzę zrobił remont ul. Metalowców i tu bym się zastanowił nad sensem tej inwestycji gdzie główną droga jak ul. Bytomska leży w gruzach czyl Skałka która też potrzebuję odświeżenia i inwestycji. Uważam że na razie poza złośliwymi decyzjami względem Kostempskiego jak zakończenie projektu wypożyczalni rowerów, sprzedaż vw passata czy nawet nie włączanie fontanny (haha) Beger za bardzo nie ma się czym pochwalić a to już połowa kadencji i nie widzę żeby coś się zmieniło dlatego myślę że przy najbliższych wyborach inteligentna część przeciwników Begera drobiazgowo go rozliczą.

  • Robertt

    Moim zdaniem przeciągnie możliwie jak najdłużej inwestycje związane z przebudowa ulicy Przemysłowej i Łagiewnickiej. Te remonty są załatwione z centralnego budżetu, ale gawiedź nie połączy faktów i pomyśli że to geniusz Begera., dajac mu szanse na drugą kadencję.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Swiony.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również