Świętochłowice - portal miejski Swiony.pl

Wiadomości z Świętochłowic

W świętochłowickim magistracie zaginął dron wart 16 tysięcy złotych!

 • Dodano: 2019-03-05 07:30, aktualizacja: 2019-03-05 07:42

W Świętochłowickim magistracie zaginął sprzęt wart ponad 16 tysięcy złotych – chodzi o drona wraz z oprzyrządowaniem, który został zamówiony jeszcze w grudniu 2016 roku. Ostatnio zarejestrowane użycie, o którym wie urząd miasta, to filmowanie „układania żywego motyla” z 2017 roku. Niestety, obecnie po urządzeniu ślad zaginał.

Jesienna zmiana władzy w świętochłowickim magistracie jednym może się podobać, innym niekoniecznie, pewnym jest jednak, że wraz z nią można spodziewać się wielu zmian również w samym funkcjonowaniu miasta, w tym urzędu. Spór między obecnym prezydentem Danielem Begerem a jego poprzednikiem na tym urzędzie, Dawidem Kostempskim, nie słabnie.

Sprawdź również: Dawid Kostempski składa doniesienie do prokuratury na Daniela Begera oraz Daniel Beger odpowiada na zarzuty Dawida Kostempskiego

Jednak obok tego fundamentalnego sporu, który toczy się przede wszystkim wokół sposobu zarządzania miejskimi finansami, coraz częściej pojawiają się informacje o bałaganie i kiepskiej organizacji, jaka miała towarzyszyć rządom poprzedniej ekipy.

Umowa na zakup została podpisana jeszcze w grudniu 2016 roku

Samo zamówienie miało mieć miejsce jeszcze w grudniu 2016 roku – taki sprzęt na pewno przydałby się w jubileuszowym roku uzyskania przez Świętochłowice praw miejskich, gdzie mógłby być świetnym narzędziem uwieczniającym całą masę zorganizowanych w 2017 roku imprez. Faktycznie, przynajmniej raz dron został użyty w tym celu.

Z informacji przekazanych przez pracowników Urzędu Miejskiego wynika, że dron został na pewno wykorzystany w 2017 r. do sfilmowania ujęć z „układania żywego motyla” z okazji 70-lecia nadania Świętochłowicom praw miejskich, które miało miejsce na murawie stadionu OSiR Skałka, podczas Święta Miasta oraz podczas otwarcia zrewitalizowanej przestrzeni miejskiej w dzielnicy Zgoda – informuje rzeczniczka miasta Katarzyna Tomczyk

Zakupiony wówczas sprzęt miał w sumie wartość 16 831,32 zł. Umowę podpisano w grudniu, wtedy też wystawiono fakturę proformę, a właściwa faktura została opłacona 20.03.2017 r.

Obok drona DJI Mavic Pro Combo o szacunkowej wartości około 6 500 zł w skład zestawu wchodziły jeszcze kamera GoPro Hero 5 Black, karta pamięci microSDXC 64GB UHS-I U3, Apple iPhone 7 128GB, Apple iPad Air 2 128GB Wifi+Cellular oraz skórzane etui Apple iPad Air 2 Smart Cas – informuje rzeczniczka Katarzyna Tomczyk

Nie było ewidencji użytkowania, a po sprzęcie ślad zaginął

O tym, że sprzętu nie ma na stanie, urząd miasta zorientował się grudniu 2018 roku. Zarządzona przez obecnego prezydenta inwentaryzacja, a także kontrola Regionalnej Izby Obrachunkowej, wykazały szereg nieprawidłowości i braków - w tym brak wspomnianego drona.

Nie było ewidencji użytkowania, mało tego, sam dron i inne składowe "systemu multimedialnego" nie zostały zinwentaryzowane w żaden sposób. Urząd nie dysponuje też dokumentami, które pozwoliłyby na odtworzenie faktycznej historii jego używania.  - czytamy w nadesłanym przez Urząd Miasta wyjaśnieniu.

Pytanie, czy pokryty kurzem dron leży gdzieś teraz w zakamarkach magistratu lub w którymś z budynków mu podległych, czy też może ktoś korzystając z bałaganu po prostu - mówiąc kolokwialnie - go ukradł.

Urząd miasta wciąż bada sprawę i szuka sprzętu, zbiera dokumenty i rozmawia z pracownikami. Jeżeli nie uda się go odnaleźć, zapewne sprawa trafi na policję, a wówczas zaginionym dronem zajmą się już organy ścigania. Za przywłaszczenie cudzego mienia grozić może kara pozbawienia wolności do 5 lat.

W tej chwili zbierane są dokumenty, które będą stanowiły podstawę dla podjęcia stosownych kroków. Urząd stoi na stanowisku, że tego typu sprawy nie mogą pozostać nierozliczone – czytamy w oświadczeniu urzędu miasta.

Komentarze (36)    dodaj komentarz »

 • Anonim

  Ostatnio widziałem taki na bukowej

 • Zdruzgotany wyborca

  Pracownicy mpgl żałują że głosowali na Begera. Miał pomóc spółce a on zatrudnia kolesia z Zabrza gadającego jak papuga, ktory za chwilę wygryzie obecną prezes ze Świętochłowic.

 • leopold

  Wpuść chama do urzędu to i atrament z kałamarzy powyżera!

 • ja

  A może dron jest u jedynego właściwego dewelopera w naszym mieście? On robił filmiki promujące jego budowę...

 • szczfaniak

  Wykonuje oblot techniczny na Żuławy

 • Syn nierób Grześ

  Jak się zatrudnia w UM patologie nierobow i złodziej to później giną różne rzeczy

 • sialalalala

  może dron jest w magazynie z Zabrzegu?

 • Dron

  Gdyby nie paraliż z Kubiny to już było by lepiej.Informacje porażą !

 • Komendant SM

  Dlatego tego typu prace lepiej zlecać firmie zewnętrznej, która żyje z pracy dronów i dba żeby wszystko było na miejscu i działało.

 • leopold

  Ale wtedy nie można by było zabrać zabawki dla dzieci.

 • jorg

  Kostempski loto na dronie hihihi

 • wiola

  tylko jeden dzieciak był w urzędzie co jeździł motorem strażą wieszał sie na wieżach

 • wiola

  czekam kiedy,, zginie" z urzędu delfin i ten drugi przy ,,pas

 • leopold

  Ten dron został wysłany na poszukiwanie rozumnych ludzi w najbliższej okolicy i padł z wyczerpania nie znalazłszy nikogo.Pochowali się czy co?? A wystarczyło by poczytać tutejsze wypowiedzi to by baterii zaoszczędził!!!

 • Yeti

  Ponoć dron loto za Kostempskim i relacje zdawo świętej trójcy. Nawet za nim do klopa loto?

 • Półtora gościa

  Drobny dji mają numer seryjny więc można sprawdzić u dystrybutora dji gdzie ostatnio się logował.

 • hmmm

  O ile ktoś posiada w UM ten numer seryjny. To samo telefon posiada IMEI, ale czy ktoś ma na to dokumenty?

 • slazak

  Może gdzieś tam lata?

 • asdf

  Gdzie w zamówieniu jest napisane, że dron był wat 16 tys. ? To zaginął cały zestaw z telefonami, czy tylko dron, ewentualnie z kamerą? A może sami nie wiedzą? Swoją drogą kupować w urzędzie iPhony to już samo w sobie jest przejawem niegospodarności :D

 • Realista

  Dla mnie to ,co robi obecny zarząd miasta ,to ewidentne działania na szkodę miasta,pytanie czy swiadome,czy głupotą.JAKI NAWET ŚREDNIO ROZGARNIĘTY INWESTOR, ZAINWESTUJE NA TERENIE,CO DO KTÓREGO NIE PEWNOŚCI.KTO KUPI ATRKCYJNĄ DZIAŁKĘ ZA DOBRE PIĘNIĄDZE NIEWIADOMO GDZIE,BO JUTRO MOŻE TO BYĆ W INNYM MIEŚCIE. KTO WYBUDUJE MIESZKANIA JEZELI NIE WIE ,W JAKIM MIEŚCIE JE BĘDZIE REKLAMOWAŁ.KTO WYBUDUJE ZAKŁAD PRODUKCYJNY W ŚWIĘTOCHLOWICACH JEŻELI ZA CHWILĘ MOŻE TRZEBA BEDZIE ZMIENIAĆ ADRES,KTO BĘDZIE SIĘ PAKOWAŁ DO TAKIEGO MIASTA?????DRON za 16 tysi jest niczym w porównaniu do strat jakie powoduje tworzenie jak najgorszego wizerunku miasta.Brak pomysłu na zarządzanie, a przede wszystkim Totalny brak umiejętnosci powoduje,że faktycznie po tej kadencji miasto może zniknąć z mapy.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.